Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Polisowy blog

Najciekawsze poradniki z działu ubezpieczeń mieszkaniowych

Data dodania: 18 stycznia 2017

OC w życiu prywatnym ratunkiem za nieodśnieżony chodnik

Gdzie poszkodowany przechodzień może szukać pomocy?

Średnia ocena: 4.20

Dziękujemy za oddanie głosu.

Gwałtowne opady śniegu, gołoledź, skoki temperatur – taka konfiguracja zjawisk atmosferycznych zimą sprawia, że poruszanie się na zewnątrz jest znacznie utrudnione. Jeśli w porę nie zadziałają służby porządkowe, łatwo o upadek na śliskim chodniku i w konsekwencji poważny uraz czy złamanie. Tylko kto za to odpowie?

Tytułowy nieodśnieżony chodnik jest tylko przykładem miejsca, w którym może dojść do uszkodzenia ciała przechodnia. Ale zarazem jest to dobry przykład pokazujący jak funkcjonuje prawo budowlane teoretycznie poza terenem posesji lub na terenie granicznym między posesjami, osiedlami czy innym rodzajem przestrzeni.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Prawo po stronie ubezpieczonego

Zgodnie z art. 61 ustawy Prawo budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest

zobowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych. Obowiązek ten spoczywa zarówno na właścicielach, jak i zarządcach nieruchomości.

W świetle prawa właścicielem budynku czy terenu przylegającego mogą być:

  • osoby oraz firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności,
  • współwłaściciele,
  • użytkownicy wieczyści,
  • instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Stąd jasno wynika, że obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielach przyległych nieruchomości.

 

Właściciel nieruchomości z polisą OC

Do poślizgnięcia i upadku ze skutkiem wymagającym interwencji chirurga może dojść na chodniku w wielu miejscach. Jeśli tym miejscem jest np. teren spółdzielni mieszkaniowej (osiedle kondygnacyjne), to zarządca spółdzielni będzie odpowiadał za stan chodnika.

Sprawa nie jest już tak oczywista, jeśli do zdarzenia doszło podczas przechodzenia przez ulicę. Wtedy informacji o osobie odpowiedzialnej trzeba szukać w urzędzie dzielnicy lub gminy. Jest to spowodowane różną definicją ulicy – za drogę leżącą na terenie osiedla odpowiada spółdzielnia czy wspólnota mieszkaniowa, ale już za drogę gminną urząd gminy.

Gdy upadek ze złamaniem czy innym urazem zdarzy się na nieodśnieżonym chodniku przylegającym bezpośrednio do posesji (domu jednorodzinnego), odpowiedzialnym jest właściciel nieruchomości.

Ta sama osoba w niektórych przypadkach może uniknąć odpowiedzialności, np. gdy dbanie o stan chodnika zostało zlecone firmie zewnętrznej. Jeśli jednak obowiązku nie dopełnił zatrudniony na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną dozorca, w pierwszej kolejności roszczenia poszkodowanego pokrywa właściciel nieruchomości.

Uzyskanie odszkodowanie od właściciela nieruchomości będzie najprostsze, jeśli ten posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. W przeciwnym razie pozostaje mediacja między obiema stronami, a gdy to nie przyniesie rezultatu skierowanie sprawy na drogę sądową. Warto zawsze posiadać stosowne dowody w postaci zdjęć czy zeznań świadków.

 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Bez odszkodowania na skróty

Aby szybko i skutecznie uzyskać świadczenie za upadek na nieodśnieżonym chodniku, należy ustalić winowajcę. Kierowanie zażaleń do lokalnych władz nie przyniesie żadnego skutku, ponieważ gmina nie jest odpowiedzialna za stan chodników. Warto też upewnić się, czy miejsce zdarzenia na pewno jest chodnikiem.

We wrześniu 2016 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku orzekł, że ubieganie się poszkodowanego jest bezpodstawne, jeśli szkoda powstała na zaśnieżonej ścieżce na „skróty”. Sprawa dotyczyła kwoty odszkodowania przekraczającej 100 tys. zł, a pozwanym było przedsiębiorstwo odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku na terenie osiedla Trzy Żagle w Gdańsku.

W wyniku upadku na oblodzonej nawierzchni doszło do złamania nogi, przy czym nie było bezpośrednich świadków tego zdarzenia. Sprawa, mimo wcześniejszych prób ugody, trafiła na wokandę z tytułu niedopatrzenia obowiązków utrzymania czystości na terenie osiedla, w tym okalających je chodników, dojścia do śmietników, ciągów jezdnych, parkingów i ulic dojazdowych na osiedle.

 

Michał Ratajczak

 

Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.