Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domku letniskowego

Redakcja 08.04.2024
Ubezpieczenie domku letniskowego
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie domku letniskowego
Ubezpieczenie domu letniskowego jest możliwe z polisy mieszkaniowej, ale tylko w wybranych towarzystwach i po dokupieniu odpowiednich rozszerzeń. Wyjaśniamy, jak ubezpieczyć domek letniskowy, czego dotyczy ochrona, kiedy działa, a kiedy nie.

Ceny domków letniskowych osiągają nawet wartość mieszkań i z tego powodu ich zniszczenie czy włamanie może być dotkliwą stratą dla właścicieli. A ponieważ domki letniskowe są użytkowane sporadycznie i często stoją opuszczone, przyda się odpowiednia ochrona, którą można dokupić np. do głównej nieruchomości.

Sprawdź koniecznie, czy Twój domek letniskowy murowany podlega pod ubezpieczenie domu, czy polisa uwzględnia koszty naprawy uszkodzonych elementów, czy ochroną ubezpieczeniową może zostać objęty budynek przeznaczony do rozbiórki. Jeśli w domku na działce, który jest zamieszkiwany czasowo w sezonie letnim, posiadasz wartościowe sprzęty, meble lub inne rzeczy, warto przemyśleć jaką polisę wybrać i co obejmuje ochrona. Ruchomości domowe to bardzo często drogie wyposażenie, które może ucierpieć po kradzieży z włamaniem, a domki na terenie ogródków działkowych bywają celem złodziei każdego roku. 

 

Domek letniskowy – kupić gotowy czy postawić samemu?

Domki letniskowe można podzielić według kilku różnych kryteriów. Wyróżniamy więc domki drewniane i murowane, mobilne i stacjonarne, wykonane tradycyjnymi metodami budowlanymi i z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, jak chociażby budynki modułowe czy stworzone z połączenia kontenerów morskich. Przy wyborze powinieneś wziąć pod uwagę swoje potrzeby, oczekiwania, nie zapominając przy tym o możliwościach budżetowych.

Domek letniskowy możesz albo zbudować samodzielnie, zlecić budowę specjalistom, albo po prostu kupić wraz z działką. Jeśli jesteś już posiadaczem pustej działki, niekoniecznie musisz na niej budować – alternatywnym rozwiązaniem jest zakup np. domku holenderskiego czy przyczepy kampingowej.

Na rynku dostępne są również domki letniskowe wybudowane na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). W tym przypadku możesz nie tyle kupić nieruchomość, co zapłacić za prawo do jej użytkowania. Działkę ROD możesz uzyskać albo od osoby prywatnej, czyli działkowca, albo od zarządu danego ROD, jeśli oczywiście ma on aktualnie wolne parcele. Ogłoszenia o sprzedaży praw do działki znajdziesz w sieci, na popularnych portalach. Ceny rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych, a kończą na kilkuset tysiącach. Różnice w cenach zależą głównie od rodzaju i jakości zabudowany znajdującej się na posesji. Zdecydowanie więcej zapłacisz na murowany dom całoroczny, niż za prowizoryczną altanę.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę, czeka cię dużo pracy, ale już niekoniecznie formalności. Budynki, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. i które mają tylko jedną kondygnację, wystarczy zgłosić – nie ma potrzeby ubiegania się o zgodę na budowę. Oczywiście, nawet niewielki domek letniskowy musi być postawiony zgodnie z zasadami prawa budowlanego i spełniać określone normy.

DOBRZE WIEDZIEĆ
Jeśli kupujesz lub stawiasz domek letniskowy i chcesz go ubezpieczyć, pamiętaj, że z niektórymi rodzajami nieruchomości możesz mieć problem. Chodzi tutaj głównie o domki mobilne, czyli nieposiadające fundamentów, a także o te, które znajdują się na obszarze ROD.

Czym jest domek letniskowy dla ubezpieczyciela?

W polskim prawie budowlanym próżno szukać definicji domku letniskowego, ponieważ taka w ogóle nie istnieje. Powszechnie uznaje się jednak, że nieruchomość może być uznana za dom letniskowy, jeśli posiada trwałe powiązanie z gruntem, czyli po prostu fundamenty. Są jednak towarzystwa, które postrzegają omawiane obiekty nieco szerzej, np. PZU zalicza do nich również domy holenderskie, czyli obiekty posiadające koła, a nie fundamenty.

Towarzystwa za domki letniskowe uznają i drewniane, i murowane obiekty. Do tej kategorii zalicza się więc i drogie ceglane budownictwo, i tanie przyczepy kampingowe, o ile są wbudowane na trwałe w grunt. Cena nie ma więc większego znaczenia dla ubezpieczycieli.

Za domek letniskowy można też przyjąć wszystkie obiekty znajdujące się na działce rekreacyjnej. Tak robi np. Generali, które w OWU polisy Z myślą o domu definiuje omawiany obiekt w następujący sposób:

budynek mieszkalny wraz z pomieszczeniami przynależnymi, ruchomościami domowymi, budynkiem gospodarczym, garażem wolnostojącym, budowlami i ogrodzeniem wraz z jego elementami zainstalowanymi w sposób trwały (bramami, furtkami, skrzynką na listy, urządzeniami instalacji domofonowej, wideodomofonowej, siłownikami i napędem bram), przeznaczony do sezonowego wykorzystywania w celach rekreacyjnych, przy czym domem letniskowym nie jest altana.

W większość przypadków, żeby ubezpieczyciel skategoryzował dany obiekt jako domek letniskowy, musi on spełniać następujące kryteria:

  • tylko jedna kondygnacja (brak poddasza użytkowego);
  • zamieszkiwany sezonowo, a nie w sposób ciągły;
  • przeznaczony do celów rekreacyjnych i wypoczynkowych;
  • trwałe związany z gruntem;
  • zbudowany zgodnie z prawem budowlanym.
PAMIĘTAJ!
Z polisy mieszkaniowej nie da się ubezpieczyć ani pustostanów, ani budynków przeznaczonych do rozbiórki. Stan techniczny domu letniskowego nie jest więc bez znaczenia w kontekście jego ewentualnego ubezpieczenia. Przed zakupem polisy dokładnie sprawdź, jak twój ubezpieczyciel definiuje dom letniskowy. Chociaż ogólnie definicje są raczej podobne, to jednak zdarzają się pewne rozbieżności.

Co ubezpieczę w domku letniskowym?

Polisa mieszkaniowa w przypadku domku letniskowego dotyczy praktycznie wszystkich jego elementów, jak: fundamenty, dach, ściany działowe, parapety, izolacje, np. cieplna, odgromowa, gazowa, wodociągowa, grzewcza, kanalizacyjna, podłogi, armatura sanitarna, urządzenia techniczne zamontowane na stałe wewnątrz domku, czyli takie, których nie można odłączyć bez użycia narzędzi, kotły, kominki, piece, zakończenia instalacji (np. kontakty, włączniki).

Wśród najczęstszych warunków, jakie trzeba spełnić, żeby ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej, można wymienić następujące okoliczności:

  • dom musi posiadać fundamenty.
  • wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby nie był możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.
  • ściany, podłogi, stropy lub dachy muszą być tak zamocowane i osadzone, że nie jest możliwe ich zdemontowanie, bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia tych elementów.
  • okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, żeby ich wyłamanie lub wyważenie nie było możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.
  • drzwi zewnętrzne do domu letniskowego muszą być zamknięte na co najmniej jeden zamek, a drzwi zewnętrzne do budynku gospodarczego muszą być zamknięte na zamek lub kłódkę.

Każde towarzystwo może nieco inaczej sformułować powyższe warunki, więc warto wnikliwie zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy.

 

Od jakich ryzyk chroni ubezpieczenie domku letniskowego?

Domek letniskowy możemy ubezpieczyć od tych samych ryzyk, co dom i mieszkanie. Różnice będzie polegać na wyłączeniach (opisane w dalszej części artykułu) czy niższej sumie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domku letniskowego dotyczy określonych zdarzeń, jak pożar, powódź, huragan czy upadek drzew i masztów. Ochrona dotyczy też kradzieży z włamaniem.

Ochrona domku letniskowego z polisy mieszkaniowej

Uniqa

  • urządzenia domowe, meble, sprzęt elektroniczny, komputerowy, fotograficzny, ogrodniczy, turystyczny czy sportowy
  • odszkodowanie za uszkodzone zabezpieczenia (zamek w drzwiach, wybite okno

Link4

  • ochrona finansowa na wypadek pożaru, uderzenia lub upadku statku powietrznego, silnego wiatru, zalania, deszczu nawalnego, dymu i sadzy, upadku drzew i masztów
  • koszty akcji ratowniczej i uprzątnięcia pozostałości po szkodzie

Generali

  • ochrona w razie wystąpienia pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji czy upadku statku powietrznego na domek letniskowy
  • nie wymaga przeglądów technicznych dla domku letniskowego, ale stawia warunek – taka konstrukcja nie może mieć więcej niż 50 lat

Warta

  • w podstawie pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna i inne zdarzenia losowe
  • za dodatkową opłatą garaż na posesji domku letniskowego, ogrodzenie i ruchomości domowe

Oprac. własne.

 

W jakich sytuacjach ubezpieczenie domu letniskowego nie działa? 

W niektórych sytuacjach ubezpieczenie domku letniskowego będzie nieprzydatne. Wszystkie te sytuacje są precyzyjnie wymienione w dokumencie OWU i można się z nimi zapoznać jeszcze przez zakupem polisy.

Każde TU ustala własne wyłączenia odpowiedzialności.

Allianz nie ubezpiecza domków letniskowych na terenie ROD. Ochrona nie dotyczy ponadto zniszczenia lub kradzieży przedmiotów wartościowych, gotówki i dokumentów, sprzętu audiowizualnego, komputerowego, fotograficznego, optycznego, telefonicznego, nośników danych elektronicznych, urządzeń do nawigacji GPS i instrumentów muzycznych.

Link4 poza odmową ochrony domku na terenie ROD nie uwzględnia strat powstałych w okresie, w którym dom był niezamieszkały łącznie przez okres dłuższy, niż 180 dni.

Generali nie chroni domku letniskowego w budowie. Ochrona nie dotyczy następujących ruchomości znajdujących się na terenie domu: sprzęt - muzyczny, fotograficzny i telefoniczny; przedmioty wartościowe; gotówka i biżuteria; przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej; zwierzęta domowe oraz rośliny doniczkowe.

Warta nie ubezpiecza domków holenderskich.

 

 

Jak ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej?

Domek letniskowy w większości przypadków można ubezpieczyć w ramach ochrony głównej nieruchomości (domu i mieszkania). Zdarzają się też polisy dedykowane, jednak składka będzie zbliżona do polisy mieszkaniowej na nieruchomość główną + domek letniskowy. W efekcie taka dedykowana polisa będzie nas kosztować podwójnie.

Aby dom letniskowy mógł być chroniony, wystarczy zakres podstawowy dla domu i mieszkania, czyli ochrona murów i elementów stałych w razie ognia i innych zdarzeń losowych.

WAŻNE!
Obecnie w porównywarce ubezpieczeniemieszkania.pl ubezpieczysz domek letniskowy w Generali  za dodatkową składką jako ryzyko dodatkowe do ubezpieczenia nieruchomości. Zakres ubezpieczenia obejmuje wyłącznie pożar, uderzenie pioruna, wybuch, implozję, upadek statku powietrznego. A także w Link4 za dodatkową składką jako ryzyko dodatkowe do ubezpieczenia nieruchomości.

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Domek letniskowy ubezpieczysz jako jeden z elementów głównej nieruchomości (dom, mieszkanie) lub w ramach polisy dedykowanej. 

Cena składki rocznej liczona jest w oparciu o wartość domku, rodzaj jego wykonania (konstrukcja murowana czy drewniana) oraz wartości mienia, jakie znajduje się wewnątrz. Wpływ na cenę składki ma również to, jak dom jest zabezpieczony - czy posiada rolety antywłamaniowe, monitoring lub inne metody chroniące na wypadek złamania lub zniszczenia.

Składka roczna może kosztować zarówno 300, 500, jak i 1 000 zł. Na wysokość tej kwoty wpływa nie tylko wartość domku letniskowego, ale i wysokość sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie domku letniskowego może uwzględniać ruchomości domowe, obiekty małej architektury oraz budynki niemieszkalne, może również chronić na wypadek zdarzeń losowych. Kwota maksymalna ujęta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Jeśli nie jesteś pewny, jak obliczyć kwotę wartości domku letniskowego, jaką polisę mieszkaniową wybrać i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń mieszkaniowych, a skontaktuje się z Tobą specjalista. Odpowie na najważniejsze pytania, jak np. czy budynek gospodarczy może zostać objęty ochroną, czy polisa działa w życiu prywatnym, czy schody zewnętrzne mogą również zostać ubezpieczone. Domki letniskowe mogą znacząco różnić się od siebie i warto znać szczegóły dostępnych opcji.

 

Jak duże odszkodowanie za domek letniskowy?

Za całkowicie zniszczony domek letniskowy dostaniemy jego równowartość- pod warunkiem, że do polisy wpisaliśmy właściwie wyliczoną sumę ubezpieczenia. Jeśli domek jest warty 30 000 zł, tyle należy podać w ubezpieczeniu.

Za skradzione przedmioty z domku letniskowego również otrzymamy równowartość zgodną z zadeklarowaną sumą ubezpieczenia, ale nie zawsze będzie to 100% wartości tych przedmiotów, tylko odgórnie wyznaczony limit, np. 5000 zł.

Odszkodowanie za domek letniskowy ustala się na dwa sposoby:

  • na podstawie wartości rzeczywistej – uwzględnia koszt przywrócenia budynku do stanu nowego pomniejszony o zużycie techniczne;
  • na podstawie wartości odtworzeniowej – uwzględnia koszt przywrócenia domku letniskowego do stanu nowego, czyli takiego, jaki był przed szkodą.

Na wypłatę odszkodowania za szkodę na domku letniskowym towarzystwo ma 30 dni od chwili zgłoszenia. W przypadku konieczności wyjaśnienia dodatkowych kwestii (spornych) TU przysługuje 15 dni więcej.

 

Co ma wpływ na cenę polisy dla domku letniskowego?

O dwóch kluczowych czynnikach wpływających na koszt ubezpieczenia domu letniskowego już wspominaliśmy przy okazji kalkulacji, ale przypomnijmy, że chodzi wartość rynkową nieruchomości oraz stopień palności jej konstrukcji. Trzecim ważnym kryterium jest zakres ochrony, czyli liczba i charakter zdarzeń, które będą odnosiły się do domku letniskowego. Jeśli są to tylko zdarzenia losowe, polisa będzie tańsza niż w przypadku dodatkowej ochrony przed kradzieżą z włamaniem. Każde kolejne rozszerzenie podwyższa składkę.

Pamiętaj, że każde towarzystwo inaczej waży ryzyko ubezpieczeniowe, a przez to stosuje inną politykę cenową. Oznacza to, ni mniej ni więcej, że identyczne ubezpieczenie w każdym towarzystwie to nieco inny koszt. Czasami różnice są minimalne, ale w skrajnych przypadkach sięgają kilkuset złotych w skali roku. Jeśli więc będziesz szukać dobrej, ale taniej polisy, postaraj się porównać ze sobą jak najwięcej ofert.

 

Obowiązki właściciela domku letniskowego – o tym pamiętaj

Nie powinieneś mieć problemów z uzyskaniem odszkodowania za szkody w domu letniskowym, jeśli będziesz przestrzegał określonych zasad. Ubezpieczony zawsze ma nie tylko swoje prawa, ale i spoczywają na nim konkretne obowiązki, od których realizacji towarzystwa warunkują wypłatę odszkodowania.

Właściciel domu letniskowego powinien o niego dbać, zlecając wszystkie wymagane prawem przeglądy techniczne. Konieczna jest również odpowiednia konserwacja, a także właściwe podłączenie wszystkich urządzeń oraz instalacji.

W domu letniskowym nie powinno się przechowywać niektórych ruchomości domowych, takich jak kosztowności czy gotówka, ponieważ ubezpieczyciele najczęściej wyłączają takie przedmioty – mogą być one chronione wyłącznie na obszarze podstawowej nieruchomości.

W domu letniskowym musisz zadbać też pewne minimalne zabezpieczenia własne. Wszystkie otwory okienne i drzwiowe muszą być zamykane, a drzwi wyposażone w solidne zamki lub kłódki. Nieruchomość nie może być też całkowicie niezamieszkana w dłuższym okresie – raz na wskazaną w OWU liczbę dni, np. na 180, właściciel powinien się tam pojawić chociażby na chwilę.

Oczywiście, towarzystwa nie tolerują również samowoli budowlanej, a więc dom letniskowy musi być postawiony i remontowany zgodnie z prawem. Nie ubezpieczysz też pustostanu ani budynku przeznaczonego do rozbiórki. Pewien minimalny standard techniczny musi być więc zachowany.

 

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Domek letniskowy mają w ofercie m.in. Uniqa, Link4 i Generali. We wszystkich przypadkach ubezpieczenie domu letniskowego jest dodatkiem do polisy dla domu lub mieszkania. To znaczy, że nie ma możliwości ubezpieczenia samego domu letniskowego. 

Zakup polisy mieszkaniowej warto poprzedzić rozeznaniem się w cenach, bo niemal identyczny produkt ubezpieczeniowy w każdym towarzystwie oferowany jest w innej cenie. W tym celu nie musisz jednak sprawdzać osobno oferty każdego ubezpieczyciela – zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora ubezpieczeń. To darmowe i bardzo proste w obsłudze narzędzie pozwala w dosłownie kilka minut zestawić ze sobą oferty od czołowych towarzystw, takich jak Generali, Proama, Link4, Inter Polska, TU Europa, Benefia, mtu24.pl czy Wiener. Oferty są prezentowane w przejrzystej tabeli, gdzie można sprawdzić ich szczegóły analizując OWU i karty produktu. Po wybraniu najkorzystniejszej opcji bezpośrednio z poziomu kalkulatora możesz przejść do finalizacji zakupu, opłacając składkę online w najdogodniejszy dla siebie sposób.

To warto wiedzieć

1. Ubezpieczenie domu letniskowego to dodatek do polisy mieszkaniowej chroniącej podstawową nieruchomość, czyli dom lub mieszkanie

2. Dom letniskowy można ubezpieczyć od zdarzeń losowych, kradzieży, dewastacji i wandalizmu

3. Towarzystwa raczej nie ubezpieczają domów letniskowych, które nie są na trwałe związane z gruntem

4. Droższe w ubezpieczeniu są domy letniskowe, w których konstrukcji dominuje drewno i inne łatwopalne materiały

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domku letniskowego

  1. Jak ubezpieczyć murowany domek letniskowy z drewnianym tarasem i elewacją z drewna?

    Jako domek murowany, ponieważ liczy się materiał z jakiego składa się konstrukcja nośna.

  2. Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe musi mieć domek letniskowy na czas mojej nieobecności?

    To zależy od warunków stawianych przez TU. Podstawą są drzwi antywłamaniowe wyposażone w zamki wielozastawkowe. Okna powinny być wyposażone w rolety zewnętrzne lub kraty. Za inne zabezpieczenia typu monitoring czy alarm można nawet otrzymać zniżkę u wybranych ubezpieczycieli.

  3. Czy ubezpieczenie domku letniskowego działa też zimą?

    Tak, ubezpieczenie domku letniskowego działa najczęściej przez 12 miesięcy lub dłużej.

  4. Dlaczego ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego kosztuje więcej?

    Ubezpieczyciele traktują drewnianą konstrukcję jako podwyższone ryzyko pożaru, mimo że wiele współczesnych materiałów i technik obróbki drewna ma atest o niepalności. Różnica to nawet 100% więcej w porównaniu ze składką dla murowanego domku letniskowego.

  5. Czy mogę ubezpieczyć domek letniskowym w innym towarzystwie niż główną nieruchomość?

    Tak, ale takie rozwiązanie będzie oznaczać płacenie dwóch składek, co jest droższe niż włączenie domku letniskowego do ochrony głównej nieruchomości.

  6. Czy ubezpieczenie chroni domek letniskowy na działce ROD?

    Obecność domku letniskowego na terenie rodzinnych ogródków działkowych to jedno z częstych wyłączeń odpowiedzialności. Informacji na ten temat należy szukać w OWU.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.