Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 26 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Polisowy blog

Najciekawsze poradniki z działu ubezpieczeń mieszkaniowych

Data dodania: 18 października 2016

Ubezpieczenie domu w budowie

Podstawowe informacje i cenne wskazówki dla właścicieli inwestycji

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Właściciele przyszłych posesji zapytani o powód, dla którego chcieliby mieć własny dom odpowiadają, że chodzi głównie o spełnienie marzeń. Aby jednak wszystko powiodło się zgodnie z planem, trzeba wykazać się dużym rozsądkiem. Jednym z jego przejawów będzie ubezpieczenie domu już na etapie budowy.

Z ostatniego raportu dotyczącego preferencji budowlanych Polaków z 2015 roku wynika, że typowy prywatny inwestor to osoba w wieku 30-40 lat, która na obrzeżach miasta stawia nieruchomość o powierzchni 100-150 mkw.

I jeszcze wniosek dotyczący ceny – koszt budowy statystycznego domu w Polsce zamyka się w dość szerokim przedziale 300–400 tys. zł. Niektórzy badani przyznali, że na wybudowanie domu przeznaczyli nawet 500 tys. zł ze względu na niespodziewane wydatki, które pojawiły się w trakcie inwestycji.

 

Kup 50% taniej ubezpieczenie domu

 

Co znaczy ubezpieczenie domu w budowie?

Stawianie domu jednorodzinnego jest dla większości osób procesem długofalowym i inwestycją na całe życie. Dlatego, biorąc pod uwagę pewne ryzyko finansowe, warto pomyśleć o ubezpieczeniu inwestycji już od momentu przysłowiowego pierwszego wbicia szpadla w ziemię.

Ubezpieczenie nieruchomości w kategorii „dom w budowie” jest wykupywane jak każde inne, czyli na okres jednego roku. Po odbiorze technicznym istnieje możliwość przekształcenia tej samej polisy na zakres domu mieszkalnego z opcją rozszerzenia o wcześniej niedostępne umowy dodatkowe.

Do kiedy dokładnie taka polisa jest ważna? Ubezpieczyciele różnie definiują ten moment. Czasem można spotkać się z określeniem typu „dzień zakończenia budowy”, ale bardziej precyzyjnym sformułowaniem jest „dzień, w którym najwcześniej można przystąpić do użytkowania domu mieszkalnego zgodnie z przepisami prawa budowlanego”. W domyśle – po uzyskaniu odbioru technicznego.

 

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie dotyczy przede wszystkim ryzyk związanych ze zdarzeniami losowymi niemożliwych do przewidzenia i powstrzymania, np. huragan, uderzenie pioruna, czy przewrócenie drzew i masztów na dom.

Polisa dotyczy także obiektów znajdujących się na terenie inwestycji, jak:

  • garaż wolnostojący,
  • budynek gospodarczy,
  • mienie ruchome należące do ubezpieczonego,
  • instalacja elektryczna,
  • ogrodzenie.

Polisa na dom w budowie składa się z części podstawowej oraz rozszerzonej. Podstawę stanowią zdarzenia losowe wymienione i nazwane w OWU (najczęściej kilkanaście pozycji). Umowy dodatkowe dotyczą m.in. materiałów budowlanych i ich kradzieży, w niektórych przypadkach powodzi (jako osobnego zdarzenia losowego) czy dewastacji.

 

CONCORDIA
Concordia Plus

Pełna nazwa brzmi dom jednorodzinny w stadium budowy. Zakres ubezpieczenia jest dostępny w dwóch wariantach: w pierwszym 7 zdarzeń, a w drugim 13, w tym powódź., bez dalszych rozszerzeń.

AVIVA
W domu

Obejmuje ochroną budowaną nieruchomości na wypadek 6 zdarzeń losowych. Pakiet też można rozszerzyć o kolejne 2: kradzież z włamaniem i rozbój, a także mienie ruchome związane z inwestycją, np. sprzęt budowlany. 

GENERALI
Dom w budowie

Umożliwia wykupienie ochrony od zdarzeń losowych i innych ryzyk w 3 wariantach: Bursztyn, Rubin i Diament. Ubezpieczony wybiera opcje spośród grup ryzyk, np. naturalne zdarzenie, kradzież, czy zalanie. Wariant Diament posiada dodatkowo assistance medyczny i usługi concierge.

WARTA
Warta Dom 24+

To ochrona na wypadek 19 zdarzeń losowych, w tym powodzi oraz szkód spowodowanych w związku z prowadzeniem akcji ratowniczej. Polisę można rozszerzyć o garaż lub inny budynek z materiałami budowlanymi czy stałe elementy lokalu.

Tabela 1. Przykłady ofert ubezpieczeń domu w budowie na podstawie OWU

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Wspomniany już koszt postawienia domu nie przewiduje wystąpienia tzw. zdarzeń nagłych, choć prawdopodobnych. Takimi są kradzież, dewastacja czy zalanie niezabezpieczonej części nieruchomości. Jeśli doszło do kradzieży materiałów budowlanych, końcowy rachunek będzie wyższy o zakup skradzionych przedmiotów.

Ubezpieczenie domu w budowie to, jak w przypadku polis nieruchomości, opłaty oscylujące wokół kilkuset złotych rocznie. Jeśli przyjąć wysokość średniej składki – na poziomie 270-350 zł – w stosunku do średniej wartości budowy domu (350 000 zł), jest to zaledwie ok. 0,08-0,1%.

Przy kwotach ubezpieczenia domu w budowie pod uwagę brana jest nie tylko składka roczna, ale także suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota, jaką wypłaci TU w ramach świadczenia za szkodę. Sumę ubezpieczenia ustala właściciel przyszłej nieruchomości. Kwota ta powinna odpowiadać przewidywanej sumie poniesionych nakładów na najbliższe 12 miesięcy.

 

Kup 50% taniej ubezpieczenie domu

 

Gdzie porównać ubezpieczenie domu w budowie?

Zarówno porównanie, jak i zakup polisy obejmującej ochroną dom w budowie jest dziś możliwy na wiele sposobów. Najwygodniejszy z nich to skorzystanie z intuicyjnego kalkulatora ubezpieczeniowego, za pomocą którego można poznać cenę i szczegóły wybranej oferty polisowej.

Formularz jest bardzo prosty, a jego wypełnienie potrwa kilka chwil. Wystarczy określić rodzaj mienia (mieszkanie/dom) oraz kilka opcji: podpiwniczenie, metraż, tytuł prawny oraz podstawowe dane kontaktowe. Porównywarka na podstawie wpisanych danych oblicza składkę dla kilku najbardziej zbliżonych produktów.

Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.