Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Czym jest assistance w ubezpieczeniach nieruchomości?

Redakcja 19.11.2015 | 08.1.2020
Naprawa sprzętu RTV/AGD, konsultacje lekarskie, transport zniszczonego mienia czy opieka nad zwierzętami domowymi – to tylko przykłady usług, z jakich można korzystać po włączeniu do polisy mieszkaniowej pakietu assistance.
Porównaj ceny

Polisa mieszkaniowa to nie tylko finansowe zabezpieczenie nieruchomości przed zdarzeniami losowymi i kradzieżą. Współcześnie takie ubezpieczenia mogą zawierać również m. in. dodatki dedykowane lokatorom, takie jak NNW, OC w życiu prywatnym czy domowy assistance. W naszej analizie rozłożyliśmy Home Assistance na czynniki pierwsze i sprawdziliśmy, czy warto go wykupić. Zrobiliśmy to na konkretnym przykładzie – polisy mieszkaniowej Inter Lokum od TU Inter Polska.

 

Czym jest Home Assistance?

Chociaż domowy assistance jest częścią polisy mieszkaniowej, to różni się od jego pozostałych elementów. Przede wszystkim sposobem przyznawania świadczenia. Z assistance nie dostaniemy gotówki na pokrycie wydatków, ale gotową usługę – gwarantowaną w określonych sytuacjach i z zachowaniem pewnych ograniczeń. Może to być naprawa sprzętu AGD czy zapewnienie dozoru mienia po szkodzie.

Domowy assistance przeważnie nie jest dostępny jako samodzielny produkt. Można go nabyć jedynie w pakiecie z polisą mieszkaniową, której jest uzupełnieniem. Rzadziej obecny jest on w podstawie ubezpieczenia.

 

Co zawiera domowy assistance?

Każde towarzystwo w pakiecie domowy assistance umieszcza nieco inny zakres usług. Najczęściej w takich pakietach można jednak znaleźć:

 • interwencje specjalistów (hydraulika, szklarza, ślusarza, itd.),
 • usługi informacyjne (przede wszystkim infolinie tematyczne),
 • wsparcie medyczne,
 • usługi concierge,
 • pomoc organizacyjną w przypadku zaistnienia szkody.

Często ubezpieczyciele, chcąc się wyróżnić na tle konkurencji, włączają w domowy assistance również bardziej nietypowe usługi, takie jak serwis rowerowy.

 

Kiedy Home Assistance nie ma zastosowania?

To zrozumiałe, że domowy assistance musi mieć jakieś ograniczenia, bo w innym wypadku albo takie pakiety byłyby bardzo drogie, albo towarzystwom nie opłacałoby się włączać je w swoje oferty.

Wszystkie usługi będące częściami składowymi Home Assistance mają więc zastosowanie tylko w określonych okolicznościach i do pewnych granic. Ograniczenia mogą mieć charakter:

 • ilościowy – np. 3 interwencje hydraulika w skali roku;
 • odległościowy – np. organizacja ocalałego po szkodzie mienia na maksymalną odległość 100 km;
 • kwotowy – np. pokrycie kosztów zakwaterowania po szkodzie do 1000 zł;
 • czasowy – np. dozór miejsca ubezpieczenia po szkodzie do 3 dni;
 • sytuacyjny – np. usługa medyczna w postaci wizyty lekarza nie będzie świadczona, jeśli okoliczności wymagają interwencji pogotowia ratunkowego.

Przykładowo, polisa Inter Lokum zawiera kilka takich limitów. Dotyczą one zdarzeń często przytrafiającym się lokatorom i właścicielom nieruchomości, ale i sytuacji nie zawsze oczywistych, jak pokrycie kosztów usunięcia z miejsca ubezpieczenia os, szerszeni, karaluchów, prusaków, myszy lub szczurów w limicie do 300 zł rocznie, wsparcie ślusarza przy utracie kluczy do domu w limicie do 300 zł rocznie czy przy chorobie lub wypadku uniemożliwiającej chodzenie dostarczenie potrzebnych produktów w limicie do 250 zł za jedną interwencję i 2 interwencjach w skali roku.

Wszystkie limity i wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa szczegółowo opisują w OWU polisy. Chociaż nie jest to może porywająca lektura, to jednak warto przebrnąć przez te zapisy, żeby mieć pełną świadomość tego, co przysługuje nam z tytułu ubezpieczenia, a kiedy nie możemy liczyć na wsparcie.

 

Home Assistance – pakiet medyczny

Ubezpieczyciele dość często umieszczają w Home Assistance usługi z zakresu szeroko rozumianej medycyny. Posiadając taki pakiet ubezpieczony ma prawo m. in. do wizyt domowych lekarza i pielęgniarki, a także transportu medycznego. Assistance zapewnia również wsparcie w procesie rehabilitacyjnym, a także obejmuje opieką dzieci ubezpieczonego, osoby niepełnosprawne oraz zwierzęta domowe. Oczywiście, wszystkie te usługi są ograniczone limitami i można z nich korzystać tylko w ściśle określonych okolicznościach.

Pakiet medyczny w polisie Inter Lokum

Rodzaj usługi

Okoliczności

Wizyta lekarza

Nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie

Transport medyczny

Wizyta pielęgniarki

Pomoc psychologa

Przy szkodzie, w trudnych sytuacjach życiowych, przy nieszczęśliwym wypadku

Organizacja procesu rehabilitacyjnego

Nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie

Organizacja lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego

Jeśli zachodzi konieczność korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego w domu

Dostarczenie leków

Nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie

Organizacja opieki nad dziećmi i osobami niesamodzielnymi

Jeśli ubezpieczony przebywa w szpitalu w okresie do 3 dni

Organizację opieki nad zwierzętami domowymi

Gdy w miejscu zamieszkania ubezpieczonego nie ma żadnej osoby mogącej zapewnić opiekę nad zwierzętami

Organizacja prywatnych lekcji

Jeśli dziecko ubezpieczonego jest na zwolnieniu lekarskim ponad 7 dni

Organizacja wizyty u weterynarza i pokrycie kosztów leczenia bądź uśpienia

Gdy zwierzę uległo nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagle zachorowało

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Home Assistance – wsparcie interwencyjne po szkodzie

Bardzo cennym pakietem usług wchodzących w skład Home Assistance jest wsparcie interwencyjne po szkodzie. Po zalaniu przyda nam się pomoc hydraulika, kiedy zostaniemy okradzeni, trzeba będzie wymienić zamki, a do naprawy zniszczonych urządzeń przydadzą się części zapasowe.

Sprawna organizacja i pokrycie kosztów w takich sytuacjach może okazać się więc bardzo cenna, szczególnie że poszkodowany ze względu na zły stan psychiczny, może nie mieć do tego głowy. Inter Polska również oferuje takie wsparcie swoim klientom.

Wsparcie interwencyjne po szkodzie – polisa Inter Lokum

Rodzaj usługi

Zakres

Limity

Interwencja specjalisty

Ślusarz, hydraulik, elektryk, dekarz, murarz, szklarz, technik urządzeń grzewczych, sanitarnych i klimatyzacyjnych

Do 1000 zł w skali roku

Części zamienne do 200 zł w skali roku

Porada i interwencja specjalisty – ślusarza lub technika urządzeń alarmowych

Na wypadek próby kradzieży lub dokonanej kradzieży z włamaniem lub rabunku

Do 500 zł w skali roku

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Home Assistance – pomoc w razie szkody całkowitej

Kiedy szkoda jest na tyle duża, że ubezpieczona nieruchomość czasowo lub na stałe nie nadaje się zamieszkania, to również możemy liczyć na wsparcie w ramach domowego assistance.

Inter Polska zapewnia tu następujące usługi:

 • transport ocalałego mienia, w tym transport powrotny;
 • przechowanie ocalałego mienia;
 • dozór mienia w miejscu ubezpieczenia;
 • transport osób do hotelu i zakwaterowanie;
 • utylizacja zniszczonego mienia;
 • sprzątanie po szkodzie;
 • opieka nad zwierzętami domowymi;
 • wniesienie i montaż mebli oraz sprzętu RTV/AGD.

Wśród tego typu usług towarzystwa umieszczają również inne udogodnienia, takie jak opieka nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi czy pokrycie dojazdu ubezpieczonego na miejsce zdarzenia.

 

Home Assistance – interwencja specjalisty

Kolejnym zbiorem usług, które standardowo są obecne w Home Assistance, są interwencje specjalistów przy awariach sprzętu RTV, AGD i PC. Warto zaznaczyć, że usługi obejmują tylko sprzęt w określonym wieku. Pakiet assistance Inter Polska odnosi się np. do urządzeń, które zostały kupione maksymalnie 7 lat przed wystąpieniem usterki.

Towarzystwo zapewnia swoim klientom wsparcie: ślusarza, hydraulika, elektryka, dekarza, murarza, szklarza, technika urządzeń grzewczych, sanitarnych i klimatyzacyjnych. W skali roku koszt interwencji nie może jednak przekroczyć 1000 zł.

 

Home Assistance – dla posiadacza roweru i samochodu

Omawiane towarzystwo ma w ofercie również usługi adresowane do kierowców i rowerzystów.

Jeśli auto ubezpieczonego odmówi posłuszeństwa, to może on liczyć na wsparcie w postaci naprawy w miejscu ubezpieczenia lub pokrycia kosztów holowania do warsztatu. Co ważne, zapis ten odnosi się do aut nie starszych niż 10 lat, a limit cenowy w tym przypadku wynosi 300 zł w skali roku. W przypadku roweru assistance działa bardzo podobnie, z tym że nie jest tutaj obecny limit czasowy.

Polisę dla nieruchomości warto dobrać zarówno pod kątem zawartości, jak i ceny. Kompleksowe ubezpieczenie zapewnią różne dodatki, np. ochrona wyposażenia czy ochrona na wypadek powodzi. Dodatki do ubezpieczania gwarantują większe bezpieczeństwo i wcale nie kosztują wiele. A jeżeli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najlepszą ofertę dla swojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Home Assistance jest bardziej zbiorem usług, niż ubezpieczeniem

2. Domowy assistance nie jest dostępny jako samodzielny produkt

3. Pakiet assistance może być obecny zarówno w podstawie polisy, jak i jako rozszerzenie

4. Każdy pakiet assistance ma swoje ograniczenia w postaci różnego rodzaju limitów

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły