CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domku-letniskowego-to-musisz-wiedziec Ubezpieczenie domku letniskowego – to musisz wiedzieć! | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domku letniskowego

Redakcja 14.12.2021
Ubezpieczenie domku letniskowego
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie domku letniskowego
Domek letniskowy przyda się zarówno na posesji, jak i na działce za miastem. Bez względu na lokalizację warto chronić taka nieruchomość. Sprawdzamy, jak kupić ubezpieczenie domku letniskowego, w jakich sytuacjach się przyda, a w jakich nie i ile można otrzymać odszkodowania.

Ceny domków letniskowych osiągają nawet wartość mieszkań i z tego powodu ich zniszczenie czy włamanie może być dotkliwą stratą dla właścicieli. A ponieważ domki letniskowe są użytkowane sporadycznie i często stoją opuszczone, przyda się odpowiednia ochrona, którą można dokupić np. do głównej nieruchomości.

 

Czym jest domek letniskowy?

Każda polisa mieszkaniowa w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) zawiera zbiór definicji, który znajduje się na samym początku dokumentu. Zawsze warto zapoznać się ze znaczeniem pojęcia „dom letniskowy”, zanim podpiszemy umowę, ponieważ towarzystwa mogą definiować go na różne sposoby.

Najczęściej przyjmowana definicja mówi, że dom letniskowy jest budynkiem:

 • trwale związanym z gruntem (posiadającym fundamenty),
 • zamieszkiwanym sezonowo,
 • przeznaczonym do celów mieszkaniowych,
 • służącym celom rekreacyjnym i wypoczynkowym,
 • wybudowanym zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

 

Co ubezpieczę w domku letniskowym?

Polisa mieszkaniowa w przypadku domku letniskowego dotyczy praktycznie wszystkich jego elementów, jak: fundamenty, dach, ściany działowe, parapety, izolacje, np. cieplna, odgromowa, gazowa, wodociągowa, grzewcza, kanalizacyjna, podłogi, armatura sanitarna, urządzenia techniczne zamontowane na stałe wewnątrz domku, czyli takie, których nie można odłączyć bez użycia narzędzi, kotły, kominki, piece, zakończenia instalacji (np. kontakty, włączniki).

Wśród najczęstszych warunków, jakie trzeba spełnić, żeby ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej, można wymienić następujące okoliczności:

 • dom musi posiadać fundamenty.
 • wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby nie był możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.
 • ściany, podłogi, stropy lub dachy muszą być tak zamocowane i osadzone, że nie jest możliwe ich zdemontowanie, bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia tych elementów.
 • okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, żeby ich wyłamanie lub wyważenie nie było możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.
 • drzwi zewnętrzne do domu letniskowego muszą być zamknięte na co najmniej jeden zamek, a drzwi zewnętrzne do budynku gospodarczego muszą być zamknięte na zamek lub kłódkę.

Każde towarzystwo może nieco inaczej sformułować powyższe warunki, więc warto wnikliwie zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy.

 

Od jakich ryzyk chroni ubezpieczenie domku letniskowego?

Domek letniskowy możemy ubezpieczyć od tych samych ryzyk, co dom i mieszkanie. Różnice będzie polegać na wyłączeniach (opisane w dalszej części artykułu) czy niższej sumie ubezpieczenia.

Ubezpieczenie domku letniskowego dotyczy określonych zdarzeń, jak pożar, powódź, huragan czy upadek drzew i masztów. Ochrona dotyczy też kradzieży z włamaniem.

Ochrona domku letniskowego – wybrane polisy

Uniqa

 • urządzenia domowe, meble, sprzęt elektroniczny, komputerowy, fotograficzny, ogrodniczy, turystyczny czy sportowy
 • odszkodowanie za uszkodzone zabezpieczenia (zamek w drzwiach, wybite okno

Link4

 • ochrona finansowa na wypadek pożaru, uderzenia lub upadku statku powietrznego, silnego wiatru, zalania, deszczu nawalnego, dymu i sadzy, upadku drzew i masztów
 • koszty akcji ratowniczej i uprzątnięcia pozostałości po szkodzie

Generali

 • ochrona w razie wystąpienia pożaru, uderzenia pioruna, wybuchu, implozji czy upadku statku powietrznego na domek letniskowy
 • nie wymaga przeglądów technicznych dla domku letniskowego, ale stawia warunek – taka konstrukcja nie może mieć więcej niż 50 lat

Warta

 • w podstawie pożar, powódź, zalanie, uderzenie pioruna i inne zdarzenia losowe
 • za dodatkową opłatą garaż na posesji domku letniskowego, ogrodzenie i ruchomości domowe

Tabela 1. Oprac. własne.

 

W jakich sytuacjach ubezpieczenie domu letniskowego nie działa? 

W niektórych sytuacjach ubezpieczenie domku letniskowego będzie nieprzydatne. Wszystkie te sytuacje są precyzyjnie wymienione w dokumencie OWU i można się z nimi zapoznać jeszcze przez zakupem polisy.

Każde TU ustala własne wyłączenia odpowiedzialności.

Allianz nie ubezpiecza domków letniskowych na terenie ROD. Ochrona nie dotyczy ponadto zniszczenia lub kradzieży przedmiotów wartościowych, gotówki i dokumentów, sprzętu audiowizualnego, komputerowego, fotograficznego, optycznego, telefonicznego, nośników danych elektronicznych, urządzeń do nawigacji GPS i instrumentów muzycznych.

Link4 poza odmową ochrony domku na terenie ROD nie uwzględnia strat powstałych w okresie, w którym dom był niezamieszkały łącznie przez okres dłuższy, niż 180 dni.

Generali nie chroni domku letniskowego w budowie. Ochrona nie dotyczy następujących ruchomości znajdujących się na terenie domu: sprzęt - muzyczny, fotograficzny i telefoniczny; przedmioty wartościowe; gotówka i biżuteria; przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej; zwierzęta domowe oraz rośliny doniczkowe.

Warta nie ubezpiecza domków holenderskich.

Infografika o ograniczonej ochronie domku letniskowego

Jak ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej?

Domek letniskowy w większości przypadków można ubezpieczyć w ramach ochrony głównej nieruchomości (domu i mieszkania). Zdarzają się też polisy dedykowane, jednak składka będzie zbliżona do polisy mieszkaniowej na nieruchomość główną + domek letniskowy. W efekcie taka dedykowana polisa będzie nas kosztować podwójnie.

Aby dom letniskowy mógł być chroniony, wystarczy zakres podstawowy dla domu i mieszkania, czyli ochrona murów i elementów stałych w razie ognia i innych zdarzeń losowych.

Dom letniskowy możemy chronić niemal w takim samym zakresie, co zwykły dom i mieszkanie. Poza murami i elementami stałymi, polisa może uwzględniać ruchomości domowe oraz:

 • budynki gospodarcze na posesji;
 • obiekty tzw. małej architektury, czyli np. altany;
 • ogrodzenie wraz z jego elementami stałymi;
 • oczka wodne, fontanny i inne budowle mające charakter stały.

Polisa może obejmować zarówno zdarzenia losowe, jak i ingerencję osób trzecich, czyli wandalizm, graffiti, dewastację czy kradzież z włamaniem, chociaż objęcie tak szeroką ochroną często obwarowane jest dodatkowymi wymaganiami, które musi spełnić nieruchomość, a także ograniczeniami w postaci szczególnych wyłączeń odpowiedzialności.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domku letniskowego?

Zwykle ubezpieczenie domku letniskowego jest rozszerzeniem podstawowej polisy domu lub mieszkania. Ale są też polisy dedykowane. Przykładowo, w Generali ubezpieczymy domek letniskowy murowany lub drewniany w 6 wariantach SU: 20 000 zł, 30 000 zł, 50 000 zł. 70 000 zł, 100 000 zł i 150 000 zł.

Najtańszy w tym zestawieniu domek letniskowy murowany (20 000 zł) to koszt 76 zł rocznie. Taki sam, ale drewniany, stanowi wydatek rzędu 110 zł za 12 miesięcy ochrony. Maksymalne ceny sięgają 570 zł za konstrukcję murowaną i aż 824 zł za konstrukcję drewnianą rocznie - przy wartości domku na poziomie 150 000 zł.

Roczny koszt dodatkowego ubezpieczenia za domek letniskowy

Wartość domku letniskowego

Składka dla domku murowanego

Składka dla domku drewnianego

20 000 zł

76 zł

110 zł

30 000 zł

114 zł

165 zł

50 000 zł

190 zł

275 zł

70 000 zł

266 zł

384 zł

100 000 zł

380 zł

549 zł

150 000 zł

570 zł

824 zł

Tabela 2. Na podstawie Generali w dniu 12.12.2021 r.

 

Jak duże odszkodowanie za domek letniskowy?

Za całkowicie zniszczony domek letniskowy dostaniemy jego równowartość- pod warunkiem, że do polisy wpisaliśmy właściwie wyliczoną sumę ubezpieczenia. Jeśli domek jest warty 30 000 zł, tyle należy podać w ubezpieczeniu.

Za skradzione przedmioty z domku letniskowego również otrzymamy równowartość zgodną z zadeklarowaną sumą ubezpieczenia, ale nie zawsze będzie to 100% wartości tych przedmiotów, tylko odgórnie wyznaczony limit, np. 5000 zł.

Odszkodowanie za domek letniskowy ustala się na dwa sposoby:

 • na podstawie wartości rzeczywistej – uwzględnia koszt przywrócenia budynku do stanu nowego pomniejszony o zużycie techniczne;
   
 • na podstawie wartości odtworzeniowej – uwzględnia koszt przywrócenia domku letniskowego do stanu nowego, czyli takiego, jaki był przed szkodą.

Na wypłatę odszkodowania za szkodę na domku letniskowym towarzystwo ma 30 dni od chwili zgłoszenia. W przypadku konieczności wyjaśnienia dodatkowych kwestii (spornych) TU przysługuje 15 dni więcej.

 

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Domek letniskowy często występuje w ofercie towarzyst ubezpieczeniowych. Taką opcję mają m.in. Uniqa, Link4 i Generali. We wszystkich przypadkach ubezpieczenie domu letniskowego jest dodatkiem do polisy dla domu lub mieszkania. To znaczy, że nie ma możliwości ubezpieczenia samego domu letniskowego. 

 

Kupując polisę pod kątem ochrony domu letniskowego warto zadbać również o podstawową nieruchomość, w której mieszkamy na co dzień. Ważne jest zarówno dobranie odpowiednich rozszerzeń, jak i znalezienie oferty atrakcyjnej pod względem finansowym. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub niemal identyczny produkt ubezpieczeniowy, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Nie można ubezpieczyć samego domu letniskowego

2. Żeby objąć go ochroną, trzeba najpierw ubezpieczyć dom lub mieszkanie

3. Dom letniskowy, żeby mógł zostać włączony w polisę, musimy spełniać określone wymogi

4. Ubezpieczenie domu letniskowego najczęściej obarczone jest dodatkowymi wyłączeniami odpowiedzialności

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domku letniskowego

 1. Jak ubezpieczyć murowany domek letniskowy z drewnianym tarasem i elewacją z drewna?

  Jako domek murowany, ponieważ liczy się materiał z jakiego składa się konstrukcja nośna.

 2. Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe musi mieć domek letniskowy na czas mojej nieobecności?

  To zależy od warunków stawianych przez TU. Podstawą są drzwi antywłamaniowe wyposażone w zamki wielozastawkowe. Okna powinny być wyposażone w rolety zewnętrzne lub kraty. Za inne zabezpieczenia typu monitoring czy alarm można nawet otrzymać zniżkę u wybranych ubezpieczycieli.

 3. Czy ubezpieczenie domku letniskowego działa też zimą?

  Tak, ubezpieczenie domku letniskowego działa najczęściej przez 12 miesięcy lub dłużej.

 4. Dlaczego ubezpieczenie drewnianego domku letniskowego kosztuje więcej?

  Ubezpieczyciele traktują drewnianą konstrukcję jako podwyższone ryzyko pożaru, mimo że wiele współczesnych materiałów i technik obróbki drewna ma atest o niepalności. Różnica to nawet 100% więcej w porównaniu ze składką dla murowanego domku letniskowego.

 5. Czy mogę ubezpieczyć domek letniskowym w innym towarzystwie niż główną nieruchomość?

  Tak, ale takie rozwiązanie będzie oznaczać płacenie dwóch składek, co jest droższe niż włączenie domku letniskowego do ochrony głównej nieruchomości.

 6. Czy ubezpieczenie chroni domek letniskowy na działce ROD?

  Obecność domku letniskowego na terenie rodzinnych ogródków działkowych to jedno z częstych wyłączeń odpowiedzialności. Informacji na ten temat należy szukać w OWU.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.