CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domku-letniskowego-to-musisz-wiedziec Ubezpieczenie domku letniskowego – to musisz wiedzieć! | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domku letniskowego

Redakcja 22.04.2020
Ubezpieczenie domku letniskowego
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie domku letniskowego
Dom letniskowy, już z racji zamieszkiwania go sezonowo, narażony jest na więcej zagrożeń, niż zwykłe mieszkanie czy dom. Podpowiadamy, w jaki sposób można ubezpieczyć taką nieruchomość z polisy mieszkaniowej i na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy z towarzystwem.

Polisa mieszkaniowa pozwala objąć ochroną nie tylko dom lub mieszkanie, ale również szereg innych budynków znajdujących się na posesji lub poza nią. Najlepszym przykładem jest właśnie omawiany dom letniskowy, który może znajdować się nawet wiele kilometrów od naszego miejsca zamieszkania.

 

Czym jest dom letniskowy w polisie mieszkaniowej?

Każda polisa mieszkaniowa w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) zawiera zbiór definicji, który znajduje się na samym początku dokumentu. Zawsze warto zapoznać się ze znaczeniem pojęcia „dom letniskowy”, zanim podpiszemy umowę, ponieważ towarzystwa mogą definiować go na różne sposoby.

Najczęściej przyjmowana definicja mówi, że dom letniskowy jest budynkiem:

 • trwale związanym z gruntem (posiadającym fundamenty),
 • zamieszkiwanym sezonowo,
 • przeznaczonym do celów mieszkaniowych,
 • służącym celom rekreacyjnym i wypoczynkowym,
 • wybudowanym zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym.

 

Jak ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej?

Ubezpieczenie samego domu letniskowego nie jest możliwe. Najpierw trzeba ubezpieczyć nieruchomość, w której mieszkamy, a następnie dokupić rozszerzenie. Jednak taki dodatek nie jest dostępny we wszystkich towarzystwach.

Aby dom letniskowy mógł być chroniony, wystarczy zakres podstawowy dla domu i mieszkania, czyli ochrona murów i elementów stałych w razie ognia i innych zdarzeń losowych.

Dom letniskowy możemy chronić niemal w takim samym zakresie, co zwykły dom i mieszkanie. Poza murami i elementami stałymi, polisa może uwzględniać ruchomości domowe oraz:

 • budynki gospodarcze na posesji;
 • obiekty tzw. małej architektury, czyli np. altany;
 • ogrodzenie wraz z jego elementami stałymi;
 • oczka wodne, fontanny i inne budowle mające charakter stały.

Polisa może obejmować zarówno zdarzenia losowe, jak i ingerencję osób trzecich, czyli wandalizm, graffiti, dewastację czy kradzież z włamaniem, chociaż objęcie tak szeroką ochroną często obwarowane jest dodatkowymi wymaganiami, które musi spełnić nieruchomość, a także ograniczeniami w postaci szczególnych wyłączeń odpowiedzialności.

 

Co zrobić, aby dostać odszkodowanie za dom letniskowy?

Wśród najczęstszych warunków, jakie trzeba spełnić, żeby ubezpieczyć dom letniskowy z polisy mieszkaniowej, można wymienić następujące okoliczności:

 • dom musi posiadać fundamenty.
 • wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby nie był możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.
 • ściany, podłogi, stropy lub dachy muszą być tak zamocowane i osadzone, że nie jest możliwe ich zdemontowanie, bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia tych elementów.
 • okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, żeby ich wyłamanie lub wyważenie nie było możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.
 • drzwi zewnętrzne do domu letniskowego muszą być zamknięte na co najmniej jeden zamek, a drzwi zewnętrzne do budynku gospodarczego muszą być zamknięte na zamek lub kłódkę.
 • domek letniskowy nie może powstać bez projektu stworzonego przez specjalistę. Jeśli nieprawidłowo wykonana konstrukcja stanie się powodem szkody, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Każde towarzystwo może nieco inaczej sformułować powyższe warunki, więc warto wnikliwie zapoznać się z nimi przed podpisaniem umowy.

 

Kiedy ubezpieczenie domu letniskowego nie działa?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tylko precyzują warunki konieczne do ubezpieczenia domu letniskowego, ale również formułują wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których mimo ubezpieczenia odszkodowanie za szkodę nie zostanie wypłacone. Przyjrzeliśmy się pod tym kątem trzem przykładowym ofertom.

Wyłączenia odpowiedzialności dla domu letniskowego – przykłady

Allianz

Bezpieczny Dom

Polisa nie dotyczy domów letniskowych znajdujących się na terenie ogrodów działkowych.

Ochrona nie dotyczy następujących ruchomości znajdujących się na terenie domu:

 • przedmioty wartościowe;
 • gotówka i dokumenty;
 • sprzęt: audiowizualny, komputerowy, fotograficzny, optyczny, telefoniczny;
 • nośniki danych elektronicznych;
 • urządzenia do nawigacji GPS;
 • instrumenty muzyczne.

Link4

Dom

Polisa nie dotyczy domów letniskowych znajdujących się na terenie ogrodów działkowych.

Polisa nie uwzględnia strat powstałych w okresie, w którym dom był niezamieszkały łącznie przez okres dłuższy, niż 180 dni.  

Generali

Generali z myślą o domu

Polisa nie dotyczy domów letniskowych znajdujących się na terenie ogrodów działkowych ani będących w budowie.

Ochrona nie dotyczy następujących ruchomości znajdujących się na terenie domu:

 • sprzęt: muzyczny, fotograficzny i telefoniczny;
 • przedmioty wartościowe;
 • gotówka i biżuteria;
 • przedmioty do prowadzenia działalności gospodarczej;
 • zwierzęta domowe oraz rośliny doniczkowe.

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

Infografika o ograniczonej ochronie domku letniskowego

Dom letniskowy użytkowany sporadycznie – problemy z odszkodowaniem

W polisach mieszkaniowych standardem jest nie ubezpieczanie domów i mieszkań, które nie są zamieszkałe w długich okresach. Towarzystwa ustalają limity na różnych pułapach, może więc to być 30 dni, a może 90.

W przypadku domów letniskowych, które z założenia nie są zamieszkiwane na stałe, również mogą pojawić się tego typu zapisy. Okresy są tutaj jednak zdecydowanie dłuższe i wynoszą np. 180 dni.

 

Zasady przyznania odszkodowania za straty w domku letniskowym

Jeśli nasz dom letniskowy zostanie zniszczony, to odszkodowanie może zostać nam wypłacone w oparciu o wartość odtworzeniową lub rzeczywistą. W pierwszym przypadku uzyskamy takie środki, które powinny nam wystarczyć do doprowadzenia nieruchomości do stanu nowego.

Przy wartości rzeczywistej wypłacona rekompensata zostanie pomniejszona o wartość zużycia domu. Drugi wariant stosowany jest, przede wszystkim, przy starszych nieruchomościach, których stan techniczny nie był dobry jeszcze przed wystąpieniem szkody.

 

Gdzie ubezpieczyć domek letniskowy?

Nabywając polisę pod kątem domu letniskowego warto zadbać również o podstawową nieruchomość, w której mieszkamy na co dzień. Ważne jest zarówno dobranie odpowiednich rozszerzeń, jak i znalezienie oferty atrakcyjnej pod względem finansowym. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub niemal identyczny produkt ubezpieczeniowy, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Nie można ubezpieczyć samego domu letniskowego

2. Żeby objąć go ochroną, trzeba najpierw ubezpieczyć dom lub mieszkanie

3. Dom letniskowy, żeby mógł zostać włączony w polisę, musimy spełniać określone wymogi

4. Ubezpieczenie domu letniskowego najczęściej obarczone jest dodatkowymi wyłączeniami odpowiedzialności

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.