Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domku letniskowego – to musisz wiedzieć!

Data dodania: 10 lipca 2014
Data aktualizacji: 22 sierpnia 2019

Średnia ocena: 4.67

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wielu Polaków zainwestowało w domki letniskowe na działkach, aby mieć gdzie spędzać weekendy czy urlop. Ważną kwestią jest zakupienie właściwego ubezpieczenia nieruchomości, które będzie chronić domek letniskowy od zdarzeń losowych, kradzieży i dewastacją. Jaką ochronę wybrać, jakie wymogi spełnić i o czym pamiętać przed zakupem polisy?

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Kupno ubezpieczenia domku letniskowego powinno być dla właściciela takiej nieruchomości kwestią oczywistą. To nic, że nie przechowuje w nim drogocennych przedmiotów. Po pierwsze, budowa domku była dla właściciela inwestycją. Po drugie, mała nieruchomość stanowi zacisze, które pielęgnuje i spędza w nim swój wolny czas. Opuszczony przez znaczną część roku domek łatwo może paść ofiarą wandali, złodziei lub natury. Nikogo nie ucieszy widok zniszczeń i uszkodzeń.

Zakres ubezpieczenia domku letniskowego – jakie ryzyka warto wykupić?

Firmy ubezpieczeniowe oferują właścicielom małych nieruchomości jakimi są domki letniskowe szeroki zakres ubezpieczenia. Domkiem letniskowym nazwiemy „budynek przeznaczony na cele rekreacyjne, w tym dom lub altana na terenie ogródków działkowych lub domek myśliwski, które są usytuowane na działce nie wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego” (Concordia). W ramach polisy nieruchomości ochroną możesz objąć nie tylko sam domek letniskowy, ale także towarzyszącą mu zabudowę czyli:

 • budynki gospodarcze,
 • obiekty małej architektury np. altanki,
 • ogrodzenie działki,
 • elementy stałe (piece, drzwi, okna, urządzenia wodno-kanalizacyjne),
 • mienie ruchome (meble, sprzęt turystyczny, zapasy gospodarstwa domowego, odzież i inne).

Najważniejszą kwestią jest ubezpieczenie nieruchomości od sytuacji losowych. Zakres standardowych ryzyk ubezpieczeniowych obejmuje:

 • ogień,
 • uderzenie pioruna,
 • powódź,
 • eksplozję,
 • grad,
 • huragan,
 • zalanie,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • upadek drzew lub masztów,
 • lawinę,
 • uderzenie pojazdu,
 • trzęsienie ziemi,
 • upadek statku powietrznego.

Jeśli w domku letniskowym składujesz zapasy żywności, przechowujesz sprzęt turystyczny lub masz meble i inne przedmioty, które mogą zostać skradzione, warto kupić także ochronę od ryzyka kradzieży i dewastacji.

Upewnij się, że spełniasz wymogi

Warto sobie uświadomić, że ubezpieczyciele również stawiają wymogi przy zakupie ubezpieczenia domku letniskowego. Jeżeli ich nie spełniasz, to w razie szkody nie otrzymasz odszkodowania lub zostanie ono znacznie obniżone. Dlatego jeszcze przed zakupem polisy nieruchomości należy zapoznać się ze stawianymi przez firmę ubezpieczeniową wymogami, aby po fakcie uniknąć niemiłych niespodzianek.

Domek letniskowy powinien być ubezpieczony

Oto najczęściej stawiane warunki przez ubezpieczycieli:

 • Domek nie może stać bez fundamentów.
 • Wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach muszą być zamknięte w taki sposób, aby nie był możliwy dostęp do wnętrza osób trzecich bez użycia siły lub narzędzi.
 • Ściany, podłogi, stropy lub dachy muszą być tak zamocowane i osadzone, że nie jest możliwe ich zdemontowanie, bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia tych elementów.
 • Okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, że ich wyłamanie lub wyważenie nie jest możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.
 • Drzwi zewnętrzne do domu letniskowego muszą być zamknięte na co najmniej jeden zamek, a drzwi zewnętrzne do budynku gospodarczego muszą być zamknięte na zamek lub kłódkę.
 • Domek letniskowy nie może powstać bez projektu stworzonego przez specjalistę. W takiej sytuacji, jeśli zła konstrukcja stanie się powodem szkody, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania.

Istotne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Poza wymogami i wyłączeniami ogólnymi, firmy ubezpieczeniowe mogą posiadać szczególne wyłączenia odpowiedzialności. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed zakupem polisy, aby później uniknąć rozczarowania. O jakie wyłączenia może chodzić?

- W Concordii ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za: szkody nie przekraczające 300 zł, trwałe oddziaływanie dymu, szkody powstałe wskutek drgań i wibracji, szkody w biżuterii, dziełach sztuki, wyborach z metali szlachetnych, monetach złotych, srebrnych i platynowych, szkody w znaczkach filatelistycznych, oraz szkody powstałe w okresie 1.11-31.03 wskutek awarii instalacji wodnej i kanalizacyjnej – wymienia Anna Chyży, Menadżer Produktu, Biuro Ubezpieczeń Majątkowych, Concordia Ubezpieczenia.

Dobra znajomość umowy ubezpieczeniowej to podstawa. Dobrze przemyśl zakup ubezpieczenia domku letniskowego. Nie kupuj jakiejkolwiek polisy, bo jest „super tania”. Upewnij się, że wybrałeś taki zakres ochrony, na jakim Ci zależało. Sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymogi stawiane przez ubezpieczyciela. Poznaj wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Gdy wszystko będzie w porządku, wybierz najatrakcyjniejszą polisę pod kątem zarówno ochrony jak i ceny. Twoja nieruchomość zasługuje na dobrą ochronę.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

To warto wiedzieć
1. W większości polis dom letniskowy wymaga wykupienia umowy dodatkowej
 
2. Zakres ochrony dotyczy murów i stałych elementów
 
3. Odszkodowanie za straty w domku letniskowym jest ustalane na podstawie roku budowy nieruchomości
 
4. Z ochrony wyłączone są ruchomości, zwłaszcza od kradzieży
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.