Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Jakie korzyści zapewnia polisa OC w życiu prywatnym?

Praktyczne zastosowanie umowy dodatkowej

Data dodania: 22 listopada 2013
Data aktualizacji: 12 czerwca 2018

Średnia ocena: 4.24

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC to nie tylko ochrona dla kierowców. Odpowiedzialność cywilna ma zastosowanie także w polisie mieszkaniowej. Za szkody wyrządzone osobom trzecim przez lokatorów nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. Zobacz kto może skorzystać z takiej polisy i w jakich sytuacjach.

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Dzięki OC w życiu prywatnym nie musimy martwić się o roszczenia finansowe, jeśli ktoś z naszych bliskich, dziecko czy zwierzę trzymane w domu uszkodziło mienie należące do sąsiada. Zastosowanie OC lokatora jest szerokie i dotyczy nieruchomości, w tym domku letniskowego, ale także roweru czy sportu uprawianego amatorsko.

 

OC w życiu prywatnym - co to jest?

Wykupując OC w polisie mieszkaniowej, ubezpieczyciel bierze na siebie finansową odpowiedzialność za nasze działania w życiu prywatnym, czyli np. po godzinach pracy, w trakcie uprawiania sportu czy na wycieczce za miastem. Jeśli wyrządzimy szkodę na osobie trzeciej lub na jej mieniu, wtedy towarzystwo pokryje straty do ustalonego limitu, np. 30 000 zł.

OC w życiu prywatnym może dotyczyć także bliskich ubezpieczonego, którzy pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym oraz pomoc domową – szkody wyrządzone podczas wykonywania powierzonych prac pomocniczych w gospodarstwie domowym.

Odpowiedzialność cywilna w ubezpieczeniu nieruchomości występuje jako umowa dodatkowa, więc musimy posiadać przynajmniej podstawową ochronę (mury od ognia i innych zdarzeń losowych).

 

Kiedy przyda się OC w życiu prywatnym?

Przedmiotem takiego ubezpieczenia mogą być szkody wyrządzone w wyniku rażącego niedbalstwa oraz szkody powstałe na terenie chodnika przy granicy posesji lub działki rekreacyjnej, jeśli nie uprzątniemy błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.

OC w życiu prywatnym jest często wybierane dla uniknięcia roszczeń ze strony sąsiada. Dlatego to rozszerzenie sprawdzi się w budynkach wielokondygnacyjnych, gdzie istnieje duże ryzyko zalania mieszkania położonego niżej. Szkody mogą dotyczyć instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Odpowiedzialność cywilna (zarówno wynajmującego, jak i najemcy) przyda się także w razie szkód wyrządzonych wskutek:

 • posiadania lub używania ruchomości domowych, w tym urządzeń AGD,
 • używania roweru,
 • użytkowania wózka inwalidzkiego,
 • posiadania zwierząt domowych,
 • amatorskiego uprawiania sportu,
 • użytkowania dronów i sterowanych modeli pojazdów wodnych.

Rozszerzenie polisy mieszkaniowej o OC to w praktyce brak konsekwencji finansowych, jeśli nasze dziecko wybije szybę w szklarni sąsiada, nasz pies pogryzie przechodnia, sami potrącimy pieszego jadąc na rowerze czy zarysujemy cudze auto. OC przyda się również gdy gramy w piłkę po pracy i spowodujemy uraz innego zawodnika albo wyrządzimy szkodę żaglówką wypożyczoną w czasie urlopu. Dodatek pokryje również poniesione koszty sądowe.

 

OC w życiu prywatnym - jak ubiegać się o odszkodowanie?

Żeby jednak otrzymać finansowanie z polisy, trzeba spełnić kilka warunków:

 • szkoda musi wystąpić na terenie kraju,
 • osobami trzecimi nie mogą być bliscy ubezpieczonego,
 • zgłoszenie roszczenia musi nastąpić w ustalonym terminie.
PRZYKŁAD
Gdy zalejemy mieszkania sąsiadowi z dołu, ten zgłasza szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Sąsiad otrzymuje odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, u którego zakupił polisę nieruchomości. Ubezpieczyciel sąsiada zwraca się do nas (jeśli nie ma polisy) z regresem o zwrot wypłaconego sąsiadowi odszkodowania – jeśli nie mamy polisy. A jeśli polisę OC mamy, to oba towarzystwa kontaktują się między sobą. Jako sprawcy zalania nie ponosimy żadnych kosztów.

Uzyskanie odszkodowania odbywa się na różne sposoby. Pierwszym krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem – najszybsza metoda to e-formularz, gdzie możemy zarówno opisać sytuację, jak i załączyć zdjęcia.

Gdy jesteśmy w zdarzeniu poszkodowani, przysługują nam zarówno świadczenia jednorazowe jak i renty wypłacane z sumy ubezpieczenia. Warto pamiętać o kolejności wypłaty takich świadczeń -  najpierw przysługuje nam jednorazowe, następnie renta czasowa i renta dożywotnia.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Cena polisy będzie zależeć m. in. od zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokości sumy ubezpieczenia np. ubezpieczenie OC obejmujące zakresem zdarzenia tylko w obrębie gospodarstwa domowego może być dodane gratis do ubezpieczenia mieszkania lub kosztować zaledwie kilkanaście złotych.

W przypadku pakietów rozszerzonych, które będą chronić także poza granicami miasta a nawet kraju, ceny mogą wynosić więcej ok. 100-200 zł.

Przykładowo: Przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości w Inter Ubezpieczenia czy Concordii, dla mieszkania o wartości 250 tys. zł, bez ubezpieczenia OC zapłacisz odpowiednio 143 zł i 165 zł. Z ubezpieczeniem OC na sumę 50 tys. zł w Inter Ubezpieczenia cena twojej polisy wzrośnie do 175 zł, a w Concordii z sumą ubezpieczenia 60 tys. zł do 485 zł.

To niedużo, jeśli porównamy cenę polisy to do kwot, które przyszłoby Ci zapłacić za uszkodzony sprzęt sportowy z wypożyczalni, zalane mieszkanie sąsiada czy konsekwencje wynikające z potrącenia pieszego w czasie jazdy na rowerze. Dlatego warto przemyśleć zakup tego ubezpieczenia. 

 

Kiedy polisa OC nieruchomości nie zadziała?

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to posiada swój zakres, sumę ubezpieczenia i nieodłączne wyłączenia odpowiedzialności. Sytuacją, w której nie dostaniemy odszkodowania jest wyrządzenie szkody na osobie bliskiej (współlokatorze, pracowniku) i jej mieniu (części wspólne majątku, kosztowności) oraz szkoda wyrządzona na osobie trzeciej podczas uprawiania sportu wyczynowego.

 Czego polisa OC w życiu prywatnym nie obejmuje?

SZKODY OSOBOWE

SZKODY RZECZOWE

pomoc domowa

 • wyrządzone podczas wykonywania przez pomoc domową powierzonych prac pomocniczych w gospodarstwie domowym,
   
 • wyrządzone przez pomoc domową wskutek czynności nie mieszczących się w zakresie obowiązków wynikających z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej

 

zniszczenie, uszkodzenie, zaginięcie, kradzież

 • gotówki,
 • papierów wartościowych,
 • bonów towarowych,
 • dzieł sztuki,
 • dokumentów,
 • nośników danych,
 • przedmiotów o charakterze zabytkowym, archiwalnym lub unikatowym

 

wyrządzone przez zwierzęta nie poddane wymaganym szczepieniom ochronnym

żaglówka/jacht o pow. żagla do 10 m2, rower wodny, kajak

wyrządzone przez posiadane zwierzęta inne niż zwierzęta domowe; koń, wybrane rasy psów, dzikie zwierzęta

broń palna

wyrządzone pod wpływem alkoholu lub środków odurzających

Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Porównaj ceny
 

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (8)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Radek

2019-02-11 16:35:06

Czy jeżeli, np mój gril stojący przy granicy posesji przewróci się i zapali drewno sąsiada, to oc uchroni mnie od kosztów?

Odpowiedź Redakcji

2019-04-08 13:17:39

OC mieszkaniowe dotyczy szkody wyrządzonej przez dziecko, pomoc domową, zwierzę domowe lub nas samych na skutek bezpośredniego działania. Jeśli na skutek wiatru czy pozostawienia grilla bez opieki, OC w życiu prywatnym tu akurat nie zadziała.

Maruda

2019-07-25 13:06:17

Ładne słowa a w praktyce kupa Na działce doszło do wypadku mój gość ma połamany bark czeka go długa rehabilitacja bo przebywa na L4 PZU to olewa bo to był nieszczęśliwy wypadek Omijajcie ich z daleka

Uszkodzenie telefonu komórkowego

2019-08-25 09:10:49

Jak wygląda sprawa uszkodzenia telefonu przez dziecko, wrzucenia do wiadra z wodą?

Odpowiedź Redakcji

2019-08-26 08:59:14

Z punktu widzenia polisy OC w życiu prywatnym, najbardziej klarowną sytuacją byłoby zniszczenie/zalanie przez dziecko telefonu należącego do osoby trzeciej, niespokrewnionej, np. sąsiada. Natomiast w tym konkretnym przypadku trzeba odnieść się do OWU, a jeśli tam nie ma jasnej odpowiedzi, do bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem.

Paulina

2019-09-09 14:40:49

Witam, moje dziecko odpaliło samochód znajomej, samochód podjechał metr, a że był zaparkowany przed samym domem wjechał w winkiel domu, uszkodził elewację, a znajomej samochód. Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów naprawy samochodu z polisy - odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym?

Odpowiedź Redakcji

2019-09-09 15:27:14

Gdyby dziecko np. porysowało samochód znajomej, sprawa była prosta, a odszkodowanie oczywiste. Przed zgłoszeniem się do towarzystwa proszę sprawdzić w OWU polisy, czy jednym z wyłączeń odpowiedzialności nie jest szkoda spowodowana użytkowaniem pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Jana

2019-09-20 12:03:11

Syn niechcący wtrącił telefon komórkowy kolegi sukl ekran dotykowy niema y dokumentów zakupu można się ubiegać o odszkodowanie