Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Redakcja 22.11.2013
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
OC w życiu prywatnym możesz kupić online i to w bardzo prosty sposób. Wyjaśniamy w szczegółach, czym dokładnie jest taka polisa, jak działa, jakie odszkodowanie można z niej dostać oraz jakie są jej warianty. Odpowiadamy też na kluczowe pytanie: ile kosztuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z polisy mieszkaniowej.

Co oznacza OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym zabezpiecza nas finansowo na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim, czyli np. sąsiadom czy przechodniom. Chodzi tutaj zarówno o szkody majątkowe (zniszczenie mienia), jak i osobowe (uszkodzenie ciała). Ubezpieczenie odnosi się do licznych codziennych aktywności i sytuacji losowych, wśród których można wymienić:

 • posiadanie i użytkowanie domu lub mieszkania;
 • hodowanie zwierząt domowych;
 • opieka nad dziećmi i innymi osobami, nad którymi sprawujemy prawną opiekę;
 • korzystanie z rowerów i wózków inwalidzkich;
 • korzystanie z żaglówek, łodzi i innych tego typu jednostek pływających w celach rekreacyjnych;
 • używanie modeli latających do celów rekreacyjnych;
 • amatorskie uprawianie sportu;
 • korzystanie z pomieszczeń, np. hotelowych, w trakcie wyjazdów turystycznych.

 

Infografika o OC w życiu prywatnym od serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl

Ubezpieczenie OC może zatem pomóc w wielu różnych okolicznościach. Samo ubezpieczenie mieszkania chroni nieruchomość, natomiast opcja dodatkowa, jaką jest ubezpieczenie OC zabezpiecza również inne zdarzenia, gdy np. pies wyrządzi komuś krzywdę. W życiu prywatnym przyda się taka opcja ochrony. Zakres ubezpieczenia zależy oczywiście od wybranej oferty. Kluczowe jest porównanie, by znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Dodatkowa ochrona nie musi oznaczać sporych kosztów - składka roczna wzrośnie nieznacznie, a w sytuacji, gdy dziecko wyrządzi szkodę sąsiadowi lub z twojej winy zalejesz sąsiada - możesz liczyć na pomoc.

 

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Wyjaśniliśmy już, za jakiego typu szkody przysługuje odszkodowanie w ramach OC w życiu prywatnym i w jakich sytuacjach działa. Warto także doprecyzować, kto może być sprawcą takich szkód, a także kogo mogą one dotyczyć.

Z puli OC w życiu prywatnym możesz uzyskać odszkodowanie za szkody, które wyrządzisz nie tylko ty, ale również pozostałe osoby, z którymi tworzysz gospodarstwo domowe. Chodzi tutaj nie tylko dzieci, współmałżonków czy rodziców, czyli osoby spokrewnione z ubezpieczonym, ale też o nieformalnych partnerów lub partnerki czy też po prostu przyjaciół, z którymi mieszkasz. Więzy krwi dla ubezpieczycieli nie mają więc żadnego znaczenia. Kolejnymi osobami chronionymi w ramach OC w życiu prywatnym są pracownicy najemni typu pomoc domowa, sprzątaczka, opiekunka do dzieci, osób starszych czy osób niepełnosprawnych.

Jeśli posiadasz OC w życiu prywatnym, możesz liczyć też na rekompensatę za zniszczenia i uszkodzenia ciała, które spowodują twoje zwierzęta domowe, głównie psy i koty.

Odszkodowanie z OC zawsze trafia osób trzecich, które poniosły szkodę z winy ubezpieczonego lub opisanych wyżej członków gospodarstwa domowego. Chodzi tutaj chociażby o naszych sąsiadów czy przechodniów. Rekompensata może zostać wypłacona nie tylko osobom fizycznym, ale i przedsiębiorstwom czy innego typu podmiotom prawnym. Przykładowo, jeśli zalejesz części wspólne budynku wielorodzinnego, w którym mieszkasz, twój ubezpieczyciel wypłaci pieniądze administratorowi budynku, czyli wspólnocie bądź spółdzielni mieszkaniowej.

W dokumencie ubezpieczenia można dowiedzieć się zarówno, co się stanie gdy dziecko wyrządzi komuś szkodę, czy uwzględnia ruchomości domowe, czy ochrona działa terenie całej Europy czy tylko w granicach Polski. Każda oferta posiada nieco inne rozwiązania. Ważne jest czy ochroną objęty zostanie dom jednorodzinny czy mieszkanie, czy ma dotyczyć również budynku gospodarczego, czy ochroną obejmować ma również twoich bliskich. 

 

Czego nie obejmuje OC w życiu prywatnym?

Z OC w życiu prywatnym nie pokryjesz szkód, które powstały na twoim własnym mieniu. Odszkodowanie nie zostanie też wypłacone za zdarzenie, które miało miejsce podczas wykonywania jakichkolwiek aktywności zawodowych czy profesjonalnego uprawiania sportu. Oczywiście, omawiane rozszerzenie polisy mieszkaniowej nie ma też zastosowania przy stłuczkach czy wypadkach samochodowych – do tego jest inny rodzaj OC, dedykowany kierowcom, który zresztą każdy posiadacz samochodu lub motocykla powinien posiadać, ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe.

OC w życiu prywatnym nie dotyczy też sytuacji, w której jeden z domowników zniszczył mienie drugiego lub uszkodził jego ciało.

Jeśli chodzi o zwierzęta domowe, to z ochrony wyłączone są niektóre rasy psów, głównie te zaliczane do agresywnych, a także zwierzęta dzikie lub półdzikie.  

Standardowo, OC w życiu prywatnym nie zadziała przy szkodach powstałych celowo lub w wyniku rażącego niedbalstwa. Musisz też pamiętać o tym, że każde OC ma swój zasięg terytorialny. W zależności od wykupionego pakietu, może on obejmować tylko Polskę, Unię Europejską lub po prostu Europę, cały świat lub też cały świat z wyłączeniem konkretnych krajów, najczęściej krajów Ameryki Północnej.

OC w życiu prywatnym – co obejmuje, a czego nie?

TAK

NIE

 • szkody na mieniu i zdrowiu osób trzecich;
 • szkody wyrządzone nieumyślnie;
 • aktywności życia prywatnego;
 • szkody wyrządzone przez ubezpieczonego, pozostałych domowników oraz pracowników najemnych;
 • amatorskie uprawianie sportu;
 • uszkodzenie auta osoby trzeciej podczas jazdy na rowerze;
 • zniszczenia spowodowane przez zwierzęta domowe.

 

 • szkody na mieniu ubezpieczonego i reszty lokatorów;
 • szkody wyrządzone celowo lub w skutek rażącego niedbalstwa;
 • aktywności zawodowe;
 • szkody wyrządzone przez osoby trzecie;
 • profesjonalne uprawianie sportu;
 • uszkodzenie auta osoby trzeciej podczas jazdy samochodem;
 • zniszczenia wywołane przez dzikie zwierzęta.

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Jak działa OC w życiu prywatnym?

Odszkodowanie z OC w życiu prywatnym przysługuje nie właścicielowi polisy mieszkaniowej, a poszkodowanemu – trafia ono bezpośrednio na jego konto. Warunkiem przyznania rekompensaty pieniężnej jest udowodnienie, że do zdarzenia doszło z winy ubezpieczonego i że to zdarzenie mieści się w zakresie ubezpieczenia.

Szkodę z polisy OC w życiu prywatnym można zgłosić na kilka sposobów:

 • mailowo,
 • wypełniając formularz na stronie ubezpieczyciela,
 • bezpośrednio w oddziale towarzystwa,
 • telefonicznie,
 • SMS-em.

Termin zgłoszenia zdarzenia to najczęściej 3-7 dni od jego zaistnienia, a na wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni.

Sporna część rekompensaty powinna wpłynąć na konto po dodatkowych 14 dniach, jeśli oczywiście sprawa zostanie rozpatrzona na naszą korzyść. Jeśli poszkodowany uzna, że odszkodowanie jest za niskie, może się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, a jeśli i to nie przyniesie efektu, dochodzić swoich praw przed sądem.

 

Kto może kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym przeznaczone jest praktycznie dla każdego, ponieważ wszyscy oprócz życia zawodowego, mamy też życie prywatne, w którym podejmujemy różnorakie aktywności. Takie OC może wykupić i właściciel nieruchomości, i osoba, która nie ma własnego lokum, tylko je wynajmuje lub dzierżawi. Towarzystwa tworzą nawet specjalne pakiety OC dedykowane najemcom i wynajmującym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, oczywiście, może być również uwzględnione w polisie mieszkaniowej do kredytu hipotecznego. Banki od kredytobiorców standardowo wymagają podstawowego ubezpieczenia, czyli ochrony murów od pożaru i innych zdarzeń losowych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby taką polisę poszerzyć również o OC.

Jeśli planujesz ubezpieczyć się w ramach polisy grupowej, którą oferuje ci spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, również możesz wykupić takie ubezpieczenie z pakietem OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to standardowy dodatek do ubezpieczenia nieruchomości i rzadko kiedy nie jest w jego ramach dostępny.

 

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Za pomocą kalkulatora ubezpieczeń obliczyliśmy wysokość składki dla mieszkania o powierzchni 50 mkw. i wartości rynkowej 300 000 zł. Kalkulację przeprowadziliśmy dla podstawowego zakresu ochrony (mury i elementy stałe od zdarzeń losowych) uzupełnionego o OC w życiu prywatnym.

Za takie ubezpieczenie trzeba zapłacić od 175 zł do 519 zł. Kwoty te odnoszą się do roku obowiązywania polisy, a poszczególne oferty różnią się od siebie minimalnie, przede wszystkim sumami ubezpieczenia dla OC oraz wliczonymi w cenę dodatkami.

Koszt podstawowej polisy mieszkaniowej poszerzonej o OC w życiu prywatnym jest zależny od co najmniej kilku czynników. Na pewno kluczowa jest wartość mienia, które ma zostać objęte ochroną oraz zakres tej ochrony, który w tym przypadku zawiera tylko jedno rozszerzenie, czyli jest dość wąski. Nie bez znaczenia są też sumy ubezpieczenia dla OC. Jak pokazuje poniższa tabela, takie SU może być na poziomie 50 000 zł, ale może też wynosić 250 000 zł. Przeprowadzona kalkulacja pokazuje także, że na wysokość składki wpływa polityka cenowa danego towarzystwa. Warto zwrócić uwagę, że niemal identyczny produkt może kosztować niewiele ponad 200 zł, ale może też prawie 400 zł

– Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.
 

Ubezpieczenie mieszkania z OC w życiu prywatnym – porównanie ofert

TU

W cenie

Odszkodowanie z OC

Roczna składka

Mtu24.pl

-

50 000 zł

175 zł

Mtu24.pl

-

100 000 zł

190 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja

50 000 zł

207 zł

Link4

Home Assistance

75 000 zł

217 zł

Europa

Home Assistance, powódź, dewastacja

100 000 zł

217 zł

Mtu24.pl

Home Assistance

100 000 zł

235 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

50 000 zł

249 zł

INTER Ubezpieczenia

Home Assistance, dewastacja

250 000 zł

252 zł

Benefia

Home Assistance

100 000 zł

262 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

100 000 zł

272 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane, All Risk

100 000 zł

300 zł

Link4

Home Assistance, dewastacja, All Risk

75 000 zł

301 zł

Proama

Home Assistance, dewastacja

60 000 zł

307 zł

UNIQA

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

100 000 zł

341 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, przedmioty szklane, All Risk

100 000 zł

354 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane, All Risk

200 000 zł

519 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 29.04.2024 r.). W tabeli uwzględniliśmy wyłącznie ubezpieczenia w wariancie od ryzyk nazwanych, a pominęliśmy ubezpieczenia od ryzyk wszystkich.

 

W jakich sytuacjach warto mieć OC w życiu prywatnym?

Dla lepszego zrozumienia specyfiki OC w życiu prywatnym podajmy sobie jeszcze kilka bardziej sprecyzowanych sytuacji, w których ten dodatek ma zastosowanie:

 • kiedy przez nieuwagę nie zakręcimy kranu, co spowoduje zalanie mieszkania sąsiadów;
 • kiedy nie posypiemy piaskiem przynależącego do naszego domu chodnika, co spowoduje upadek i uszkodzenie ciała przechodnia;
 • kiedy podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze zarysujemy cudze auto;
 • kiedy nasz pies pogryzie sąsiada;
 • kiedy nasze dziecko zbije szybę na klatce schodowej.

Przy zaistnieniu tego typu zdarzeń ubezpieczyciel pokryje wyrządzone straty do określonego w polisie limitu, który określa się mianem sumy ubezpieczenia.

OC w życiu prywatnym często dostępne jest w kilku różnych wersjach. Popularne są m. in. OC dla właścicieli wynajmujących mieszkania i dla lokatorów. W takich sytuacjach rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości – w ten sposób zabezpiecza się interesy obu stron.

 

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy coś jeszcze?

Ubezpieczenie OC to tylko jedna z opcji, na jaką możemy się zdecydować. Towarzystwo ubezpieczeń może zaoferować nam również inne rozwiązania. Warto dopasować zakres ochrony tak, by obejmował najważniejsze dla nas elementy domu lub mieszkania. Dokładnie szczegóły można poznać w dokumencie OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). 

Zastanów się zatem czy członkowie Twojej rodziny powinni zostać objęci ochroną ubezpieczeniową, czy istnieje możliwość zalania mieszkania lub kontuzja w przypadku amatorskiego uprawiania sportu. Pomyśl również o tym, co dokładnie chciałbyś objąć ochroną ubezpieczeniową w swoim domu.

Przydać się może pakiet, który zapewni ochronę dla przedmiotów szklanych, na wypadek dewastacji lub zagwarantuje pakiet medyczny. Zanim kupimy polisę, warto sprawdzić, co dokładnie oferuje i porównać z innymi dostępnymi ubezpieczeniami. Należy zwrócić uwagę na to, czy obejmuje ubezpieczenie OC, szkody rzeczowe czy sytuacje związane z czynnościami życia prywatnego.

 

Kiedy OC w życiu prywatnym nie zadziała?

Każda polisa i każdy dodatek do niej ma swoje ograniczenia, wśród których kluczowe są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Również OC w życiu prywatnym posiada swoje ograniczenia.

W polisie Proama Dom można znaleźć następujące wyłączenia odnoszące się bezpośrednio do OC w życiu prywatnym:

 • prowadzenie działalności gospodarczej;
 • pełnienie funkcji w zrzeszeniach, organizacjach, partiach politycznych;
 • posiadanie i użytkowanie pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji;
 • posiadanie i prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego lub rolnego;
 • nie wykonanie lub nieprawidłowe wykonanie umowy przewozu oraz wynikłe z tego szkody na ładunku;
 • szkody wyrządzone osobom bliskim przez ubezpieczonych;
 • wypadek przy wykonywaniu aktywności zawodowych;
 • wystąpienie czystych strat finansowych;
 • szkody powstałe w wartościach pieniężnych, papierach wartościowych, dokumentach, planach, zbiorach archiwalnych.

To tylko przykłady – w każdej polisie lista wyłączeń odpowiedzialności jest dużo dłuższa. Każde towarzystwo formułuje je też w nieco inny sposób, na co zawsze trzeba zwrócić uwagę podczas lektury OWU.

 

Gdzie kupić OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to jeden z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych dodatków do polisy mieszkaniowej. Oferują go więc praktycznie wszystkie towarzystwa, które ubezpieczają nieruchomości. Do wyboru masz więc kilkudziesięciu ubezpieczycieli, a oferta każdego z nich jest nieco inna, również pod względem cenowym.

Polisę mieszkaniową z OC w życiu prywatnym bez problemów kupisz online. Nie decyduj się jednak na pierwszą z brzegu ofertę, bo możesz przepłacić albo nabyć ubezpieczenie, które nie do końca spełni twoje oczekiwania. Najpierw porównaj ze sobą większą liczbę polis, przejrzyj ich OWU oraz proponowane składki. W tym pomorze ci kalkulator ubezpieczeń.

To darmowe i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu samodzielnie wybierzesz zakres ochrony, ustalisz sumy ubezpieczenia i w dosłownie kilka minut zestawisz ze sobą minimum kilkanaście konkurencyjnych ofert. Później będziesz mógł każdą z nich dokładnie przeanalizować, pobierając OWU i karty produktu. Kalkulator ubezpieczeń umożliwia również natychmiastowe dokonanie zakupu polisy, które może zacząć działać nawet następnego dnia roboczego.

Podsumowanie

1. OC w życiu prywatnym chroni przed finansowymi skutkami szkód na zdrowiu i mieniu nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim

2. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej, a nie samodzielną polisą

3. OC w życiu prywatnym chroni wszystkich członków gospodarstwa domowego, bez względu na pokrewieństwo, a także pracowników najemnych

4. Polisę mieszkaniową wraz z OC w życiu prywatnym można kupić online za pomocą porównywarki ubezpieczeń

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

 1. Czy OC w życiu prywatnym dotyczy prywatnego samochodu?

  Nie, OC dla kierowców to zupełnie inny produkt, niż OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będące rozszerzeniem polisy mieszkaniowej może natomiast dotyczyć szkód, jakie ubezpieczony lub jego bliscy spowodowali na aucie osoby trzeciej, np. w wyniku kolizji tego auta z rowerem.

 2. Co w przypadku uszkodzenia telefonu przez własne dziecko?

  OC w życiu prywatnym odnosi się wyłącznie do mienia osób trzecich, także jeśli dziecko ubezpieczonego zniszczy telefon będący jego własnością, polisa nie zadziała. Od tego typu zdarzeń można się zabezpieczyć wykupując inny produkt ubezpieczeniowy.

 3. Czy OC w życiu prywatnym jest obowiązkowym ubezpieczeniem?

  Nie, to rozszerzenie polisy mieszkaniowej jest dobrowolne. Inaczej niż samo ubezpieczenie nieruchomości, które muszą mieć zarówno kredytobiorcy, jak i właściciele zabudowań gospodarstwa rolnego powyżej 1 hektara. Choć i oni również nie są zobligowani do posiadania OC w życiu prywatnym.

 4. Czy na OC w życiu prywatnym obowiązuje karencja?

  Nie, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w ramach polisy mieszkaniowej jest zwolnione z karencji, podobnie zresztą jak zdecydowana większość pozostałych ryzyk.

 5. Co oznaczają czynności życia prywatnego w kontekście ubezpieczenia OC nieruchomości?

  Chodzi tutaj o aktywności, które podejmujemy niekomercyjnie, czyli głównie nie w ramach pracy i nie podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Sfera życia prywatnego rozumiana jest tutaj jako funkcjonowanie w domu, rekreacyjne uprawianie sportu, podróżowanie, spacerowanie z psem, przemieszczanie się po ulicach, itp.

 6. W jakich specyficznych sytuacjach OC w życiu prywatnym nie działa?

  Odszkodowanie w ramach OC nie jest przyznawane m. in. wtedy, kiedy szkoda powstała w skutek pogryzienia psa biegającego bez kagańca i smyczy, kraksy rowerowej, podczas której ubezpieczony jechał niezgodnie z przepisami, wycieku będącego skutkiem zaniedbania przeglądów technicznych, celowego działania ubezpieczonego lub domowników czy wyczynowego uprawiania sportu.

 7. Czy przy kilku nieruchomościach wystarczy jedno OC w życiu prywatnym, czy osobne na każdą nieruchomość?

  Jeśli wynajmujemy nieruchomości jako osoba fizyczna (bez działalności gospodarczej), dla każdej z nich musimy wykupić odrębną polisę mieszkaniową zawierającą OC w życiu prywatnym.

 8. Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa również za granicą?

  Tak, OC w życiu prywatnym może działać w innych krajach. Towarzystwa oferują pakiety OC z różnymi zakresami obowiązywania: tylko w Polsce, w Europie/Unii Europejskiej, na całym świecie lub na całym świecie z wyłączeniem konkretnych krajów (najczęściej USA i Kanady).

 9. Czy OC w życiu prywatnym obejmuje szkody wyrządzone przez najemcę?

  Tak, OC w życiu prywatnym w wariancie dla wynajmującego (właściciela nieruchomości) może obejmować szkody spowodowane przez lokatorów, np. dewastację.

 10. Jakie są warianty OC w życiu prywatnym?

  Dostępne pakiety OC w życiu prywatnym są zróżnicowane m. in. pod względem sum ubezpieczenia, listy ryzyk czy obszaru obowiązywania. Wyróżniamy też specjalne warianty OC dedykowane np. najemcom, wynajmującym czy rowerzystom.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 4.27

Głosów: 22

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (22)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Radek

2019-02-11 16:35:06

Czy jeżeli, np mój gril stojący przy granicy posesji przewróci się i zapali drewno sąsiada, to oc uchroni mnie od kosztów?

Odpowiedź Redakcji

2019-04-08 13:17:39

OC mieszkaniowe dotyczy szkody wyrządzonej przez dziecko, pomoc domową, zwierzę domowe lub nas samych na skutek bezpośredniego działania. Jeśli na skutek wiatru czy pozostawienia grilla bez opieki, OC w życiu prywatnym tu akurat nie zadziała.

Maruda

2019-07-25 13:06:17

Ładne słowa a w praktyce kupa Na działce doszło do wypadku mój gość ma połamany bark czeka go długa rehabilitacja bo przebywa na L4 PZU to olewa bo to był nieszczęśliwy wypadek Omijajcie ich z daleka

Uszkodzenie telefonu komórkowego

2019-08-25 09:10:49

Jak wygląda sprawa uszkodzenia telefonu przez dziecko, wrzucenia do wiadra z wodą?

Odpowiedź Redakcji

2019-08-26 08:59:14

Z punktu widzenia polisy OC w życiu prywatnym, najbardziej klarowną sytuacją byłoby zniszczenie/zalanie przez dziecko telefonu należącego do osoby trzeciej, niespokrewnionej, np. sąsiada. Natomiast w tym konkretnym przypadku trzeba odnieść się do OWU, a jeśli tam nie ma jasnej odpowiedzi, do bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem.

Paulina

2019-09-09 14:40:49

Witam, moje dziecko odpaliło samochód znajomej, samochód podjechał metr, a że był zaparkowany przed samym domem wjechał w winkiel domu, uszkodził elewację, a znajomej samochód. Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów naprawy samochodu z polisy - odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym?

Odpowiedź Redakcji

2019-09-09 15:27:14

Gdyby dziecko np. porysowało samochód znajomej, sprawa była prosta, a odszkodowanie oczywiste. Przed zgłoszeniem się do towarzystwa proszę sprawdzić w OWU polisy, czy jednym z wyłączeń odpowiedzialności nie jest szkoda spowodowana użytkowaniem pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Jana

2019-09-20 12:03:11

Syn niechcący wtrącił telefon komórkowy kolegi sukl ekran dotykowy niema y dokumentów zakupu można się ubiegać o odszkodowanie

Milena

2019-12-17 18:39:37

Czy zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym może zostać rozszerzony o dodatkowe klauzule?

Odpowiedź Redakcji

2019-12-18 09:45:18

Można rozszerzyć samą polisę mieszkaniową o inne dodatki, np. stłuczenie, powódź itp. Natomiast zakres OC w życiu prywatnym jest w każdej polisie sztywny, więc pozostaje tylko wybrać takie ubezpieczenie, które zawiera OC w życiu prywatnym z jak najszerszym zakresem.

Dawid

2019-12-19 21:05:58

Co sądzą Państwo o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym oferowanym przez firmę ubezpieczeniową Warta? Może warto coś napisać o tej firmie i ich produkcie w artykule bo mają sporo klauzul rozszerzających takich jak: OC najemca, OC lokator, OC mienie powierzone, OC usługi turystyczne, OC USA i Kanada, OC wiatr i woda, OC koń, OC broń. Czy wiedzą Państwo jak wygląda cenowo OC w życiu prywatnym oferowanym przez firmę ubezpieczeniową Warta? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Marianka

2021-03-19 23:15:14

Czy jak stłukłam telefon siostry to oc w życiu prywatnym obejmuje taki przylądek? Jak dokładnie wygląda procedura odszkodowawcza?

Odpowiedź Redakcji

2021-03-22 13:15:19

Raczej nie, ponieważ przedmiot należy do osoby spokrewnionej i na tej podstawie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Jednak warto wcześniej sprawdzić w OWU wyłączenia odpowiedzialności dla OC w życiu prywatnym, czy znajduje się tam podobny zapis.

ania

2021-06-08 14:12:34

czy oc w życiu prywatnym zapłaci za mnie szkodę wyrządzona osobą trzecim przed zawarciem umowy/polisy ale obowiązując aw dniu przysłania wezwania do zapłaty

Odpowiedź Redakcji

2021-06-09 09:45:21

Zdarzenie musi mieć miejsce w czasie obowiązywania polisy. Odszkodowanie byłoby możliwe np. po wygaśnięciu umowy, o ile do zdarzenia doszłoby jeszcze w okresie ważności ubezpieczenia (TU ma na wypłatę 30 dni). Jednak nie przed jego zawarciem.

Agent

2021-07-17 10:54:22

Redakcja niestety niedouczona wprowadza w błąd klientów jak najbardziej można wykupić samodzielne OC w życiu prywatnym

Kasia

2022-01-15 00:55:42

Ja nie mam mieszkania a chciałabym wykupić sobie oc w życiu prywatnym. Kilka lat temu zawarłam takie ubezpieczenie samodzielnie w PZU, składka 50 zł. Teraz czytam, ze nie można go kupić samodzielnie tylko jako dodatek do mieszkania. Czy to prawda?

Odpowiedź Redakcji

2022-01-24 11:28:17

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Rzeczywiście, w momencie ostatniej aktualizacji nie było możliwości zakupu tylko OC w naszej porównywarce. Obecnie już jest, co wyjaśniamy w nagłówku Jak kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Maciej

2022-05-18 11:09:36

Niedawno kupiłem mieszkanie. Wykupiłem ubezpieczenie mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym. Po tygodniu sąsiad z dołu zgłosił że go zalewamy. W naszej łazience było kompletnie sucho, ale na wszelki wypadek wezwałem hydraulika który znalazł uszkodzenie jakiejś złączki w ścianie... I to naprawił. U nas nadal sucho ale sąsiad ma zalany sufit w łazience. Czy jest szansa że moje PZU wypłaci mu za remont? Zważywszy że od kupna ubezpieczenia minęło ledwie 2 tygodnie?

Odpowiedź Redakcji

2022-05-25 12:38:59

Na tym właśnie polega OC w życiu prywatnym, aby mieć ochronę finansową w razie roszczeń ze strony poszkodowanych osób trzecich. Jeśli rzeczywiście wyciek wody jest z Pana mieszkania, PZU wypłaci zadośćuczynienie sąsiadowi - o ile polisa nie posiada karencji.

Ania

2023-10-17 15:38:34

posiadam oc w życiu prywatnym, przy ubezpieczeniu mieszkania; znajomy był u nas w odwiedzinach i moje dziecko przebiegając trąciło kolegę, któremu w skutek zdarzenia wypadł telefon z dłoni, telefon został uszkodzony. Możemy zgłosić taką szkodę i uzyskać rekompensatę dla kolegi?

Rowerzysta

2024-02-02 22:07:45

A co w przypadku, gdy poszkodowany zgłosił szkodę do swojego ubezpieczyciela z AC z tzw. regresem zamiast skorzystać z mojego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Czy mam zgłosić szkodę u swojego ubezpieczyciela już teraz, czy czekać na wezwanie do zapłaty od drugiej strony. Bo rozumiem, że ten regres pokryje mój ubezpieczyciel?