CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/jakie-korzysci-zapewnia-polisa-oc-w-zyciu-prywatnym Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Redakcja 06.07.2022
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym
Polisy mieszkaniowe gwarantują rekompensatę za szkody powstałe na naszym mieniu. Dlatego tak ważnym dodatkiem do ubezpieczenia nieruchomości jest OC w życiu prywatnym. Dzięki domowemu OC pieniądze otrzyma poszkodowany sąsiad, którego mieszkanie zalaliśmy. Sprawdź, w jakich jeszcze sytuacjach przyda się OC w życiu prywatnym i ile trzeba zapłacić za polisę.

OC w życiu prywatnym kupimy w ramach polisy mieszkaniowej, rzadziej występuje jako samodzielny produkt. Ochrona z OC obowiązuje tak długo, jak ważna jest sama polisa. Najczęściej nieruchomości ubezpiecza się na 1 rok, chociaż nie jest to sztywna reguła.

Polisa mieszkaniowa w wersji podstawowej zabezpiecza finansowo samą nieruchomość (tzw. mury) i często również elementy stałe (np. parkiet, kafelki, gładzie czy meble w zabudowie). Zakres ochrony obejmuje tutaj kilka lub kilkanaście zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, upadek statku powietrznego, porywisty wiatr czy uderzenie pioruna. Podstawę polisy można odpłatnie poszerzyć, a wśród najpopularniejszych dodatków znajdują się:

 • ruchomości domowe,
 • kradzież z włamaniem,
 • powódź,
 • przepięcie.

Cenne są również rozszerzenia dla lokatorów, czyli wspomniane OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie NNW, domowy assistance i pomoc prawna.

Infografika o OC w życiu prywatnym od serwisu www.ubezpieczeniemieszkania.pl

 

Co oznacza OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym zabezpiecza nas finansowo na wypadek szkód, które nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim, czyli np. sąsiadom czy przechodniom. Chodzi tutaj zarówno o szkody majątkowe (zniszczenie mienia), jak i osobowe (uszkodzenie ciała). Ubezpieczenie odnosi się do licznych codziennych aktywności i sytuacji losowych, wśród których można wymienić:

 • posiadanie i użytkowanie domu lub mieszkania;
 • hodowanie zwierząt domowych;
 • opieka nad dziećmi i innymi osobami, nad którymi sprawujemy prawną opiekę;
 • korzystanie z rowerów i wózków inwalidzkich;
 • korzystanie z żaglówek, łodzi i innych tego typu jednostek pływających w celach rekreacyjnych;
 • używanie modeli latających do celów rekreacyjnych;
 • amatorskie uprawianie sportu;
 • korzystanie z pomieszczeń, np. hotelowych, w trakcie wyjazdów turystycznych.

 

Co obejmuje OC w życiu prywatnym?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej odnosi się do zwykłych codziennych sytuacji, w których straty może ponieść osoba trzecia. OC w życiu prywatnym obejmuje szkody rzeczowe, czyli utratę bądź uszkodzenie mienia, a także szkody osobowe, czyli uszkodzenie ciała, a nawet śmierć. Co ważne, ten rodzaj ubezpieczenia odnosi się tylko do zdarzeń związanych z życiem prywatnym, nigdy z życiem zawodowym.

Wymieńmy sobie kilka standardowych sytuacji, w których może OC w życiu prywatnym nas ochronić o odpowiedzialności finansowej:

 1. Posiadanie i użytkowanie nieruchomości – np. zalanie mieszkania sąsiada będące skutkiem pęknięcia wężyka.
   
 2. Hodowla zwierząt domowych – np. pogryzienie przechodnia przez naszego psa lub wyrządzenie szkosdy na mieniu wspólnym, np. na klatce schodowej.
   
 3. Opieka na dziećmi oraz innymi osobami, nad którymi sprawujemy opiekę w sensie prawnym – np. kiedy nasze dziecko nieumyślnie zbije szybę w mieszkaniu sąsiada.
   
 4. Korzystanie z rowerów i wózków inwalidzkich – np. w momencie, w którym podczas rekreacyjnej przejażdżki rowerem przypadkowo zarysujemy auto osoby trzeciej.
   
 5. Używanie modeli latających – np. kiedy zdalnie sterowany pojazd uderzy w samochód sąsiada.
   
 6. Amatorskie uprawianie sportu – np. kiedy podczas towarzyskiego meczu piłkarskiego spowodujemy kontuzję u przeciwnika.
   
 7. Korzystanie z pomieszczeń hotelowych podczas wyjazdu – np. kiedy przypadkowo uszkodzimy telewizor lub inne urządzenie w hotelu.

 

Czego nie obejmuje OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym nie obejmuje szkód na naszym własnym mieniu ani wyrządzonych osobom bliskim, czyli np. dzieciom, współmałżonkowi czy innej osobie należącej do naszego gospodarstwa domowego.

Towarzystwa nie pokrywają również kosztów zniszczeń wyrządzonych celowo lub przez rażące niedbalstwo (są wyjątki od tej reguły). Z odpowiedzialności wyłączone są też działania podejmowane pod wpływem środków psychoaktywnych.

Odszkodowanie nie przysługuje także w momencie, kiedy do szkody doszło w trakcie wykonywania przez nas obowiązków służbowych lub profesjonalnego uprawiania sportu.

Pamiętajmy, że zakres ochrony w ramach OC w życiu prywatnym może być różny o poszczególnych ubezpieczycieli, a pozorne niuanse w tej materii mogą przesądzić o braku odszkodowania w określonych sytuacjach. Zawsze trzeba więc szczegółowo zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, które są opisane w OWU polisy.

 

Jak działa OC w życiu prywatnym?

Odszkodowanie z OC w życiu prywatnym przysługuje nie właścicielowi polisy mieszkaniowej, a poszkodowanemu – trafia ono bezpośrednio na jego konto. Warunkiem przyznania rekompensaty pieniężnej jest udowodnienie, że do zdarzenia doszło z winy ubezpieczonego i że to zdarzenie mieści się w zakresie ubezpieczenia.

Szkodę z polisy OC w życiu prywatnym można zgłosić na kilka sposobów:

 • mailowo,
 • wypełniając formularz na stronie ubezpieczyciela,
 • bezpośrednio w oddziale towarzystwa,
 • telefonicznie,
 • SMS-em.

Termin zgłoszenia zdarzenia to najczęściej 3-7 dni od jego zaistnienia, a na wypłatę odszkodowania ubezpieczyciel ma 30 dni.

Sporna część rekompensaty powinna wpłynąć na konto po dodatkowych 14 dniach, jeśli oczywiście sprawa zostanie rozpatrzona na naszą korzyść. Jeśli poszkodowany uzna, że odszkodowanie jest za niskie, może się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, a jeśli i to nie przyniesie efektu, dochodzić swoich praw przed sądem.

 

Dla kogo jest OC w życiu prywatnym?

Jak już wspominaliśmy, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni nie tylko ubezpieczonego, ale również jego najbliższych, czyli wszystkich członków gospodarstwa domowego. Ochrona dotyczy również zwierząt domowych, przede wszystkich tych tradycyjnych, czyli kota i psa, ale często też inne gatunki są nią objęte, jak ptactwo czy gryzonie. Dodajmy, że OC w życiu prywatnym pokryje również straty wyrządzone przez pomoc domową, ogrodnika czy opiekunkę do dziecka, czyli osoby pomagające nam w domu.

Ubezpieczyciele często oferują podstawowe i poszerzone warianty OC w życiu prywatnym. Przykładowo, w PZU można dokupić dodatkowe klauzule odnoszące się do:

 • prywatnych wyjazdów urlopowych, również poza Polskę;
 • agresywnych ras psów, które są wyłączone w podstawowym wariancie OC;
 • koni posiadanych i użytkowanych do celów niekomercyjnych;
 • uczestnictwa w polowaniach;
 • posiadania i użytkowania małych jednostek pływających;
 • posiadania i użytkowania broni palnej;
 • posiadania i użytkowania pojazdów mechanicznych, które nie podlegają pod obowiązkowe OC.

W PZU, podobnie zresztą jak w wielu innych towarzystwach, znajdziemy również pakiety OC dedykowane wynajmującym mieszkania i najemcom.

 

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Za pomocą darmowego kalkulatora dostępnego na stronie ubezpieczeniemieszkania.pl sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za podstawową polisę mieszkaniową (ubezpieczenie murów i elementów stałych od zdarzeń losowych) rozszerzoną tylko o pakiet OC w życiu prywatnym. Pod uwagę wzięliśmy 70-metrowy lokal, którego wartość rynkową szacuje się na 450 000 zł.

Najtańsze ubezpieczenie opisanej nieruchomości można kupić już za 201 zł. Najdroższa oferta to z kolei 393 zł. Średni koszt takiej polisy wynosi 307 zł. Wszystkie podane kwoty odnoszą się do roku obowiązywania umowy polisowej.

OC w życiu prywatnym rzadko występuje jako samodzielny produkt, a więc jego koszt należy liczyć łącznie z co najmniej podstawowym wariantem polisy mieszkaniowej. OC stanowi niewielki procent ceny takiego produktu. Sumy ubezpieczenia dla OC w życiu prywatnym najczęściej wahają się w granicach od 50 000 zł do 100 000 zł, chociaż zdarzają się również wyższe pułapy, np. 200 000 zł. Oczywiście, SU również ma znaczenie dla finalnej ceny polisy

– wyjaśnia Michał Ratajczak, ekspert portalu ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie mieszkania z OC w życiu prywatnym

Towarzystwo

Suma ubezpieczenia dla OC

Roczna składka

Mtu24.pl

50 000 zł

201 zł

Europa

100 000 zł

233 zł

Benefia

50 000 zł

259 zł

Proama

60 000 zł

259 zł

Link4

50 000 zł

290 zł

Generali

100 000 zł

305 zł

Allianz

50 000 zł

425 zł

Wiener

50 000 zł

348 zł

Inter Polska

100 000 zł

359 zł

PZU

100 000 zł

393 zł

Tabela 1. Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl, kalkulatory wewnętrzne PZU i Allianz, dostępne na ich oficjalnych stronach internetowych (stan na: 28.06.2022 r.).

 

W jakich sytuacjach warto mieć OC w życiu prywatnym?

Dla lepszego zrozumienia specyfiki OC w życiu prywatnym podajmy sobie jeszcze kilka bardziej sprecyzowanych sytuacji, w których ten dodatek ma zastosowanie:

 • kiedy przez nieuwagę nie zakręcimy kranu, co spowoduje zalanie mieszkania sąsiadów;
 • kiedy nie posypiemy piaskiem przynależącego do naszego domu chodnika, co spowoduje upadek i uszkodzenie ciała przechodnia;
 • kiedy podczas rekreacyjnej jazdy na rowerze zarysujemy cudze auto;
 • kiedy nasz pies pogryzie sąsiada;
 • kiedy nasze dziecko zbije szybę na klatce schodowej.

Przy zaistnieniu tego typu zdarzeń ubezpieczyciel pokryje wyrządzone straty do określonego w polisie limitu, który określa się mianem sumy ubezpieczenia.

OC w życiu prywatnym często dostępne jest w kilku różnych wersjach. Popularne są m. in. OC dla właścicieli wynajmujących mieszkania i dla lokatorów. W takich sytuacjach rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości – w ten sposób zabezpiecza się interesy obu stron.

 

Kiedy OC w życiu prywatnym nie zadziała?

Każda polisa i każdy dodatek do niej ma swoje ograniczenia, wśród których kluczowe są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli konkretne sytuacje, w których ubezpieczenie nie zadziała. Również OC w życiu prywatnym posiada swoje ograniczenia.

W polisie Proama Dom można znaleźć następujące wyłączenia odnoszące się bezpośrednio do OC w życiu prywatnym:

 • prowadzenie działalności gospodarczej;
 • pełnienie funkcji w zrzeszeniach, organizacjach, partiach politycznych;
 • posiadanie i użytkowanie pojazdów mechanicznych podlegających rejestracji;
 • posiadanie i prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego lub rolnego;
 • nie wykonanie lub nieprawidłowe wykonanie umowy przewozu oraz wynikłe z tego szkody na ładunku;
 • szkody wyrządzone osobom bliskim przez ubezpieczonych;
 • wypadek przy wykonywaniu aktywności zawodowych;
 • wystąpienie czystych strat finansowych;
 • szkody powstałe w wartościach pieniężnych, papierach wartościowych, dokumentach, planach, zbiorach archiwalnych.

To tylko przykłady – w każdej polisie lista wyłączeń odpowiedzialności jest dużo dłuższa. Każde towarzystwo formułuje je też w nieco inny sposób, na co zawsze trzeba zwrócić uwagę podczas lektury OWU.

 

Gdzie kupić OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym jest standardowym rozszerzeniem polisy mieszkaniowej, które znajdziemy w ofertach praktycznie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Poszczególne propozycje różnią się od siebie m. in. co do wysokości sumy ubezpieczenia, zakresu ochrony, wyłączeń odpowiedzialności czy też ceny. Dlatego też warto porównywać ze sobą oferty stworzone przez różnych ubezpieczycieli.

W tabeli zestawiliśmy ze sobą polisy mieszkaniowe pod kątem pakietów OC, które proponują poszczególne towarzystwa.

OC w życiu prywatnym – porównanie ofert

Towarzystwo

Polisa

Szczegóły

PZU

Dom

Możliwość poszerzenia OC o:

 • zniszczenie wypożyczonego sprzętu sportowego;
 • ugryzienie osoby trzeciej przez psa;
 • przepięcie niszczące sprzęt elektroniczny lokatora;
 • zniszczenia w hotelu.

Allianz

Bezpieczny Dom

OC dostępne we wszystkich trzech wariantach polisy: Komfort, Plus i Max.

Compensa

Rodzina II

Możliwość poszerzenia OC o szkody wyrządzone gościom w prowadzonym przez ubezpieczonego gospodarstwie agroturystycznym.

Concordia

Mój dom

Szkody wyrządzone przez zwierzęta domowe odnoszą się również do przydomowej pasieki (do 5 uli).

Generali

Z myślą o domu

OC uwzględnia szkody wywołane przy korzystaniu z drona oraz posiadanie lub użytkowanie domu letniskowego.

Wiener

Cztery kąty

Specjalne pakiety OC dla najemców i wynajmujących.

HDI

Twój Dom

Maksymalna suma ubezpieczenia dla OC to 100 000 zł.

Inter Polska

Inter Lokum

Uwzględnienie szkód wyrządzonych przy okazji amatorskiej lub rekreacyjnej jazdy konnej.

InterRisk

Bezpieczny Dom

Maksymalna suma ubezpieczenia dla OC to 500 000 zł.

Link4

Dom

Dwa warianty OC: Podstawowy i Optymalny.

Mtu24.pl

Mieszkaj z mtu24.pl

Trzy warianty SU dla OC w życiu prywatnym: 200 000 zł, 300 000 zł i 500 000 zł.

Proama

Dom

Możliwość wyboru zasięgu ochrony w ramach OC – Polska, Europa lub cały świat.

Warta

Dom Komfort Plus

Możliwych 8 rozszerzeń pakietu OC, m. in. o mienie powierzone, usługi turystyczne, jazdę konną, posiadanie i użytkowanie legalnej broni.

Benefia

Pakiet Mieszkanie

Ochrona z OC na obszarze całej Europy.

Uniqa

Twój Dom Plus

Maksymalna suma ubezpieczenia dla OC to 100 000 zł.

Aegon

Aegon dla Domu

Możliwość poszerzenia ochrony na cały świat z wyjątkiem USA, Kanady, Meksyku i Japonii.

TU Europa

MyFlat

Dostępne OC najemcy i OC wynajmującego; maksymalna SU dla OC to 100 000 zł.

ERGO Hestia

Mój Dom

Dostępne OC najemcy i OC wynajmującego.

Nationale-Nederlanden

Dom i majątek

Dostępne OC najemcy; OC uwzględnia szkody wywołane przez pszczoły (pasieka do 10 uli).

TUZ Ubezpieczenia

Ubezpieczenie domów jednorodzinnych i  mieszkań

OC chroni na wypadek szkód wyrządzonych w hotelu; pakiety dla najemcy i wynajmującego mieszkanie; SU do 500 000 zł.

TUW

Bezpieczna rodzina

Pakiety OC dla najemcy i wynajmującego; SU dla OC do 300 000 zł.

Tabela 2. Opracowanie własne na podstawie OWU.

 

Jak kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Aktualnie polisę z OC w życiu prywatnym najłatwiej jest kupić za pośrednictwem porównywarki, do czego nie są potrzebne praktycznie żadne dokumenty, a formalności ograniczone są do minimum.

WAŻNE!
Do zakupu polisy OC w życiu prywatnym należy wybrać co najmiej ochronę ruchomości domowych (wyposażenia). W porównywarce ustalamy następnie sumę ubezpieczenia dla ruchomości, a następnie wybieramy ofertę z odpowiednią dla nas sumą dla OC w życiu prywatnym. Dostępne są oferty do 200 000 zł.

Przed sfinalizowaniem transakcji warto zestawić ze sobą jak najwięcej ofert, w czym z kolei przydatny jest kalkulator ubezpieczeń. Pamiętajmy, żeby przy wyborze polisy dla naszej nieruchomości nie kierować się wyłącznie wysokością składki. Jak pokazały powyższe przykłady, za mniej więcej takie same pieniądze możemy nabyć OC o bardzo różnych sumach ubezpieczenia. Najlepiej wybrać polisę, w której SU to minimum 50 000 zł.

 

Polisa mieszkaniowa powinna być dopasowana do specyfiki nieruchomości i zawierać dodatki istotne akurat dla nas. Zapewnienie jak najlepszej ochrony powinno być priorytetem, ale nie zapominajmy też o cenie, szczególnie że za identyczny lub podobny produkt różne towarzystwa mogą naliczyć składki odbiegające od siebie o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Żeby nie przepłacić, sprawdź wysokość składki kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

Co warto wiedzieć o OC w życiu prywatnym?

1. OC w życiu prywatnym chroni przed stratami wyrządzonymi osobom trzecim

2. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dostępne jest jako dodatek do polisy mieszkaniowej

3. Polisa OC w życiu prywatnym nie występuje jako samodzielny produkt

4. Każdy pakiet OC posiada pewne ograniczenia w postaci m. in. wyłączeń odpowiedzialności

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

 1. Czy OC w życiu prywatnym dotyczy prywatnego samochodu?

  Nie, OC dla kierowców to zupełnie inny produkt, niż OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej będące rozszerzeniem polisy mieszkaniowej może natomiast dotyczyć szkód, jakie ubezpieczony lub jego bliscy spowodowali na aucie osoby trzeciej, np. w wyniku kolizji tego auta z rowerem.

 2. Co w przypadku uszkodzenia telefonu przez własne dziecko?

  OC w życiu prywatnym odnosi się wyłącznie do mienia osób trzecich, także jeśli dziecko ubezpieczonego zniszczy telefon będący jego własnością, polisa nie zadziała. Od tego typu zdarzeń można się zabezpieczyć wykupując inny produkt ubezpieczeniowy.

 3. Czy OC w życiu prywatnym jest obowiązkowym ubezpieczeniem?

  Nie, to rozszerzenie polisy mieszkaniowej jest dobrowolne. Inaczej niż samo ubezpieczenie nieruchomości, które muszą mieć zarówno kredytobiorcy, jak i właściciele zabudowań gospodarstwa rolnego powyżej 1 hektara. Choć i oni również nie są zobligowani do posiadania OC w życiu prywatnym.

 4. Czy na OC w życiu prywatnym obowiązuje karencja?

  Nie, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w ramach polisy mieszkaniowej jest zwolnione z karencji, podobnie zresztą jak zdecydowana większość pozostałych ryzyk.

 5. Co oznaczają czynności życia prywatnego w kontekście ubezpieczenia OC nieruchomości?

  Chodzi tutaj o aktywności, które podejmujemy niekomercyjnie, czyli głównie nie w ramach pracy i nie podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Sfera życia prywatnego rozumiana jest tutaj jako funkcjonowanie w domu, rekreacyjne uprawianie sportu, podróżowanie, spacerowanie z psem, przemieszczanie się po ulicach, itp.

 6. W jakich specyficznych sytuacjach OC w życiu prywatnym nie działa?

  Odszkodowanie w ramach OC nie jest przyznawane m. in. wtedy, kiedy szkoda powstała w skutek pogryzienia psa biegającego bez kagańca i smyczy, kraksy rowerowej, podczas której ubezpieczony jechał niezgodnie z przepisami, wycieku będącego skutkiem zaniedbania przeglądów technicznych, celowego działania ubezpieczonego lub domowników czy wyczynowego uprawiania sportu.

 7. Czy przy kilku nieruchomościach wystarczy jedno OC w życiu prywatnym, czy osobne na każdą nieruchomość?

  Jeśli wynajmujemy nieruchomości jako osoba fizyczna (bez działalności gospodarczej), dla każdej z nich musimy wykupić odrębną polisę mieszkaniową zawierającą OC w życiu prywatnym.

 8. Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa również za granicą?

  Tak, OC w życiu prywatnym może działać w innych krajach. Towarzystwa oferują pakiety OC z różnymi zakresami obowiązywania: tylko w Polsce, w Europie/Unii Europejskiej, na całym świecie lub na całym świecie z wyłączeniem konkretnych krajów (najczęściej USA i Kanady).

 9. Czy OC w życiu prywatnym obejmuje szkody wyrządzone przez najemcę?

  Tak, OC w życiu prywatnym w wariancie dla wynajmującego (właściciela nieruchomości) może obejmować szkody spowodowane przez lokatorów, np. dewastację.

 10. Jakie są warianty OC w życiu prywatnym?

  Dostępne pakiety OC w życiu prywatnym są zróżnicowane m. in. pod względem sum ubezpieczenia, listy ryzyk czy obszaru obowiązywania. Wyróżniamy też specjalne warianty OC dedykowane np. najemcom, wynajmującym czy rowerzystom.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (20)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Radek

2019-02-11 16:35:06

Czy jeżeli, np mój gril stojący przy granicy posesji przewróci się i zapali drewno sąsiada, to oc uchroni mnie od kosztów?

Odpowiedź Redakcji

2019-04-08 13:17:39

OC mieszkaniowe dotyczy szkody wyrządzonej przez dziecko, pomoc domową, zwierzę domowe lub nas samych na skutek bezpośredniego działania. Jeśli na skutek wiatru czy pozostawienia grilla bez opieki, OC w życiu prywatnym tu akurat nie zadziała.

Maruda

2019-07-25 13:06:17

Ładne słowa a w praktyce kupa Na działce doszło do wypadku mój gość ma połamany bark czeka go długa rehabilitacja bo przebywa na L4 PZU to olewa bo to był nieszczęśliwy wypadek Omijajcie ich z daleka

Uszkodzenie telefonu komórkowego

2019-08-25 09:10:49

Jak wygląda sprawa uszkodzenia telefonu przez dziecko, wrzucenia do wiadra z wodą?

Odpowiedź Redakcji

2019-08-26 08:59:14

Z punktu widzenia polisy OC w życiu prywatnym, najbardziej klarowną sytuacją byłoby zniszczenie/zalanie przez dziecko telefonu należącego do osoby trzeciej, niespokrewnionej, np. sąsiada. Natomiast w tym konkretnym przypadku trzeba odnieść się do OWU, a jeśli tam nie ma jasnej odpowiedzi, do bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem.

Paulina

2019-09-09 14:40:49

Witam, moje dziecko odpaliło samochód znajomej, samochód podjechał metr, a że był zaparkowany przed samym domem wjechał w winkiel domu, uszkodził elewację, a znajomej samochód. Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów naprawy samochodu z polisy - odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym?

Odpowiedź Redakcji

2019-09-09 15:27:14

Gdyby dziecko np. porysowało samochód znajomej, sprawa była prosta, a odszkodowanie oczywiste. Przed zgłoszeniem się do towarzystwa proszę sprawdzić w OWU polisy, czy jednym z wyłączeń odpowiedzialności nie jest szkoda spowodowana użytkowaniem pojazdu mechanicznego bez uprawnień.

Jana

2019-09-20 12:03:11

Syn niechcący wtrącił telefon komórkowy kolegi sukl ekran dotykowy niema y dokumentów zakupu można się ubiegać o odszkodowanie

Milena

2019-12-17 18:39:37

Czy zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym może zostać rozszerzony o dodatkowe klauzule?

Odpowiedź Redakcji

2019-12-18 09:45:18

Można rozszerzyć samą polisę mieszkaniową o inne dodatki, np. stłuczenie, powódź itp. Natomiast zakres OC w życiu prywatnym jest w każdej polisie sztywny, więc pozostaje tylko wybrać takie ubezpieczenie, które zawiera OC w życiu prywatnym z jak najszerszym zakresem.

Dawid

2019-12-19 21:05:58

Co sądzą Państwo o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym oferowanym przez firmę ubezpieczeniową Warta? Może warto coś napisać o tej firmie i ich produkcie w artykule bo mają sporo klauzul rozszerzających takich jak: OC najemca, OC lokator, OC mienie powierzone, OC usługi turystyczne, OC USA i Kanada, OC wiatr i woda, OC koń, OC broń. Czy wiedzą Państwo jak wygląda cenowo OC w życiu prywatnym oferowanym przez firmę ubezpieczeniową Warta? Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.

Marianka

2021-03-19 23:15:14

Czy jak stłukłam telefon siostry to oc w życiu prywatnym obejmuje taki przylądek? Jak dokładnie wygląda procedura odszkodowawcza?

Odpowiedź Redakcji

2021-03-22 13:15:19

Raczej nie, ponieważ przedmiot należy do osoby spokrewnionej i na tej podstawie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Jednak warto wcześniej sprawdzić w OWU wyłączenia odpowiedzialności dla OC w życiu prywatnym, czy znajduje się tam podobny zapis.

ania

2021-06-08 14:12:34

czy oc w życiu prywatnym zapłaci za mnie szkodę wyrządzona osobą trzecim przed zawarciem umowy/polisy ale obowiązując aw dniu przysłania wezwania do zapłaty

Odpowiedź Redakcji

2021-06-09 09:45:21

Zdarzenie musi mieć miejsce w czasie obowiązywania polisy. Odszkodowanie byłoby możliwe np. po wygaśnięciu umowy, o ile do zdarzenia doszłoby jeszcze w okresie ważności ubezpieczenia (TU ma na wypłatę 30 dni). Jednak nie przed jego zawarciem.

Agent

2021-07-17 10:54:22

Redakcja niestety niedouczona wprowadza w błąd klientów jak najbardziej można wykupić samodzielne OC w życiu prywatnym

Kasia

2022-01-15 00:55:42

Ja nie mam mieszkania a chciałabym wykupić sobie oc w życiu prywatnym. Kilka lat temu zawarłam takie ubezpieczenie samodzielnie w PZU, składka 50 zł. Teraz czytam, ze nie można go kupić samodzielnie tylko jako dodatek do mieszkania. Czy to prawda?

Odpowiedź Redakcji

2022-01-24 11:28:17

Dziękujemy za zwrócenie uwagi na tę kwestię. Rzeczywiście, w momencie ostatniej aktualizacji nie było możliwości zakupu tylko OC w naszej porównywarce. Obecnie już jest, co wyjaśniamy w nagłówku Jak kupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym?

Maciej

2022-05-18 11:09:36

Niedawno kupiłem mieszkanie. Wykupiłem ubezpieczenie mieszkania wraz z OC w życiu prywatnym. Po tygodniu sąsiad z dołu zgłosił że go zalewamy. W naszej łazience było kompletnie sucho, ale na wszelki wypadek wezwałem hydraulika który znalazł uszkodzenie jakiejś złączki w ścianie... I to naprawił. U nas nadal sucho ale sąsiad ma zalany sufit w łazience. Czy jest szansa że moje PZU wypłaci mu za remont? Zważywszy że od kupna ubezpieczenia minęło ledwie 2 tygodnie?

Odpowiedź Redakcji

2022-05-25 12:38:59

Na tym właśnie polega OC w życiu prywatnym, aby mieć ochronę finansową w razie roszczeń ze strony poszkodowanych osób trzecich. Jeśli rzeczywiście wyciek wody jest z Pana mieszkania, PZU wypłaci zadośćuczynienie sąsiadowi - o ile polisa nie posiada karencji.