Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Chcesz żebyśmy znaleźli dla Ciebie
najtańsze ubezpieczenie?

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 24 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Artykuły

Najciekawsze artykuły na temat ubezpieczeń mieszkaniowych

Data dodania: 22 listopada 2013

Jakie korzyści zapewnia polisa OC w życiu prywatnym?

Średnia ocena: 3.20

Dziękujemy za oddanie głosu.

Ubezpieczenie OC to nie tylko polisa dla kierowców. Naszą odpowiedzialność cywilną można chronić również w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim w codziennym życiu, np. w razie zalania sąsiada, wybicia szyby w jego oknie, zniszczenia sprzętu innego narciarza na stoku, potrącenia przechodnia rowerem, itp. Zobacz jakie korzyści daje OC w życiu prywatnym.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

W ubezpieczeniu nieruchomości najistotniejszym elementem w zakresie ochrony jest zabezpieczenie posiadłości w razie pożaru i innych zdarzeń losowych.

Do polisy można dokupić jednak również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które gwarantuje pokrycie szkód, wyrządzonych osobom trzecim lub w mieniu w związku z życiem codziennym, przez ubezpieczyciela.

Zalanie mieszkanie sąsiada – szkoda najbardziej typowa

Jedną z najpopularniejszych szkód, do jakich dochodzi w mieszkaniu, są zalania.

Kiedy przy zalaniu pomoże nam ubezpieczenie od zdarzeń losowych a kiedy ubezpieczenie OC? Jeśli sąsiad, któremu zalaliśmy mieszkanie ma własne ubezpieczenie, to czy zwalnia to sprawcę od wypłaty odszkodowania? Najlepiej objaśnić ten problem na przykładzie.

Klasyczna sytuacja. W czasie prania pęka wężyk od pralki. Woda zalewa nam mieszkanie oraz mieszkanie sąsiada z niższego piętra. Pęknięcie wężyka jest zdarzeniem niezależnym od właściciela mieszkania. Dlatego za poniesione szkody w naszym domu zapłaci towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupiliśmy ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych.

Niestety, pęknięty wężyk spowodował także szkody w mieszkaniu sąsiada. Sąsiad, nawet jeśli posiada własne ubezpieczenie nieruchomości, ma pełne prawo zażądać od sprawcy rekompensaty za doznane szkody. No chyba że akurat planował wybudować sobie w salonie basen.

basen w pokoju

Źródło: http://homeimprovementbasics.com

Sytuacja z zalanym mieszkaniem sąsiada może przebiegać następująco:

 • Dochodzi do zalania mieszkania sąsiada.
 • Sąsiad zgłasza szkodę swojemu ubezpieczycielowi.
 • Sąsiad otrzymuje odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, u którego zakupił polisę nieruchomości.
 • Ubezpieczyciel sąsiada zwraca się do sprawcy zalania (gdy ten nie ma polisy) z regresem o zwrot wypłaconego sąsiadowi odszkodowania, a jeśli miał on polisę OC, to do ubezpieczyciela sprawcy.
 • Ubezpieczony, który posiadał OC w życiu prywatnym nie ponosi żadnych kosztów.

Zalety ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przydaje się w wielu sytuacjach, w których ubezpieczony lub osoby za które odpowiada, mogą spowodować szkody. W zależności od polisy możemy liczyć na całkiem duży zakres ubezpieczenia:

 • wyrządzenie szkód przez dziecko np. wybicie szyby,
 • pogryzienie gościa w domu przez czworonoga lub uszkodzenie wartościowych przedmiotów,
 • szkody wyrządzone przez pomoc domową, nianię czy opiekunkę osób starszych (zatrudnionych na umowę o pracę czy umowę cywilnoprawną),
 • potrącenie pieszego w trakcie jazdy na rowerze, zarysowanie cudzego auta,
 • spowodowanie urazów innych osób podczas uprawiania sportów np. jazdy na nartach, grze w piłkę nożną,
 • wyrządzenie szkody w związku z używaniem sprzętu pływającego np. żaglówki wypożyczonej w czasie urlopu. 

Chłopiec bawiący się na dworze

Warto pamiętać, że polisa może obowiązywać na terenie gospodarstwa domowego, miasta, całego kraju albo nawet poza jego granicami. Różne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują rozmaite korzyści w tytułu tej polisy np.:

 • PZU obejmuje zakresem ochrony odpowiedzialność cywilną pomocy domowej za szkody wyrządzone w trakcie wykonywania prac w gospodarstwie domowym.
 • Interrisk zapewnia ochronę rodzinie ubezpieczonego, a więc wypłaci odszkodowanie za szkody spowodowane np. przez dzieci ubezpieczonego.
 • Warta proponuje ubezpieczenie za szkody spowodowane w związku z używaniem roweru czy sprzętu pływającego dla własnego użytku oraz w związku z amatorskim uprawianiem sportu.
 • Concordia oferuje objęciem ochrony za szkody spowodowane przez zwierzęta domowe. Ponadto ubezpieczenie OC w życiu prywatnym działa na terenie całej Polski a także w innym krajach europejskich (terytoria państw europejskich, państw basenu Morza Śródziemnego oraz Wysp Kanaryjskich oraz Madery).

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

Cena polisy będzie zależeć m. in. od zakresu ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokości sumy ubezpieczenia np. ubezpieczenie OC obejmujące zakresem zdarzenia tylko w obrębie gospodarstwa domowego może być dodane gratis do ubezpieczenia mieszkania lub kosztować zaledwie kilkanaście złotych.

W przypadku pakietów rozszerzonych, które będą chronić także poza granicami miasta a nawet kraju, ceny mogą wynosić więcej ok. 100-200 zł.

Przykładowo: Przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości w Inter Ubezpieczenia czy Concordii, dla mieszkania o wartości 250 tys. zł, bez ubezpieczenia OC zapłacisz odpowiednio 143 zł i 165 zł. Z ubezpieczeniem OC na sumę 50 tys. zł w Inter Ubezpieczenia cena twojej polisy wzrośnie do 175 zł, a w Concordii z sumą ubezpieczenia 60 tys. zł do 485 zł.

To niedużo, jeśli porównamy cenę polisy to do kwot, które przyszłoby Ci zapłacić za uszkodzony sprzęt sportowy z wypożyczalni, zalane mieszkanie sąsiada czy konsekwencje wynikające z potrącenia pieszego w czasie jazdy na rowerze. Dlatego warto przemyśleć zakup tego ubezpieczenia. 

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.