CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie Ubezpieczenie domu w budowie => Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 17 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu w budowie

Michał Ratajczak 15.3.2020
Cena postawienia domu to przynajmniej 200 tysięcy złotych. Znacznie mniej będzie kosztowało nas ubezpieczenie takiej nieruchomości. Ale kosztorys budowy to nie jedyny czynnik brany pod uwagę do wyliczenia rocznej składki za polisę. Sprawdzamy, co jeszcze wpływa na wysokość ubezpieczenia nieruchomości w budowie.
Porównaj ceny

Towarzystwa ubezpieczeń do zakresu ochrony włączają dom czy mieszkanie na etapie budowy, ale również przebudowy i rozbudowy. Taka polisa jest nieco tańsza niż dla nieruchomości już zamieszkanej. Powód jest prosty: w polisie na dom w budowie nie są dostępne wszystkie rozszerzenia, ponieważ nie każde z nich byłoby nam potrzebne.

 

Dom w budowie - sprawdź definicję

Nieruchomość na etapie budowy to zarówno mury, jak i stałe elementy. Etap ten liczy się od dnia rozpoczęcia prac, a podstawę prawną stanowi pozwolenie na budowę. Ten same zasady dotyczą zarówno domu (wolnostojącego, typu bliźniak, szeregowego), jak i mieszkania.

Dom w budowie możemy ubezpieczyć już od momentu stawiania fundamentów, ale jeśli chcemy, aby ochrona dotyczyła także innych zdarzeń (np. kradzieży z włamaniem), budowa domu musi znajdować się na odpowiednim etapie.

 

Jakie są etapy budowy nieruchomości?

Etap I

Stan zerowy

Obejmuje ewentualne wyrównanie działki, wykopanie i przygotowanie fundamentów i drenażu

Etap II

Stan surowy otwarty

Dom posiada już ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy, schody i pokrycie dachu.

Etap III

Stan surowy zamknięty

Kończy się wykonaniem stolarki okiennej i wstawieniem drzwi zewnętrznych i garażowych, z możliwością zamknięcia na klucz.

Etap IV

Stan deweloperski

Budynek zawiera przyłącza i instalacje wewnętrzne, tynki i wylewki oraz ocieplone ściany i poddasza

Etap V

Stan „pod klucz”

Dom jest gotowy do odbioru i wyposażony m.in. w posadzki, pomalowane ściany, kafelki, gniazdka i inne elementy wykończenia wnętrz

Tabela 1. Oprac. własne.
 

KOMENTARZ: Pełna ochrona domu w budowie jest możliwa od chwili, gdy inwestycja będzie znajdowała się na Etapie III. Stan surowy zamknięty oznacza, że nie możemy w takim domu mieszkać, ale za szkody spowodowane kradzieżą i włamaniem, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Chcąc ubezpieczyć dom w budowie warto prześledzić zapis w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danego produktu dotyczący momentu, w którym można to zrobić albo w którym ochrona będzie już obowiązywała.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?​

Aby wyliczyć wysokości składki za ubezpieczenie budynku w budowie (dom, mieszkanie) potrzebujemy kilku wytycznych znajdujących się w kalkulatorze ubezpieczeń.

Od czego zacząć? Do formularza należy wpisać faktyczne dane inwestycji, tworząc tym samym profil klienta. Raz wpisane wytyczne pozwolą wskazać cenę ubezpieczenia dla domu w budowie.

Stworzyliśmy 3 przykładowe profile różniące się powierzchnią użytkową i wartością. Niezmienna w każdym przypadku pozostaje lokalizacja (Katowice) oraz podpiwniczenie jako dodatkowy przedmiot ubezpieczenia.

 

Koszt ubezpieczenia domu w budowie na 12 miesięcy:

Profil 1

Powierzchnia: 110m²
Wartość: 350 000 zł

Profil 2

Powierzchnia: 130m²
Wartość: 450 000 zł

Profil 3

Powierzchnia: 150m²
Wartość: 550 000 zł

142 zł

Link4

183 zł

Link4

226 zł

Link4

315 zł

Concordia

405 zł

Concordia

495 zł

Concordia

 

KOMENTARZ: Bez względu na profil widać wyraźnie, że cena polisy dla domu w budowie to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Właściciele inwestycji, którzy na dom w budowie zaciągnęli kredyt hipoteczny, także nie powinni mieć kłopotu z uiszczeniem składki wymaganej przez bank, nawet jeśli taka polisa musi być opłacona z góry.

 

Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje polisa?

Zakres ochrony jest bardzo podobny do nieruchomości już zamieszkanych, ale to nie znaczy, że taki sam. W kalkulatorze ubezpieczeń możemy wybrać przedmiot ochrony – dom lub mieszkanie (oba budynki z podpiwniczeniem lub bez).

Dla domu w budowie nie są dostępne warianty ochrony. Jest tylko zakres, który obejmuje:

 • mury lub ściany – od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • stałe elementy – od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • assistance.

Zdarzenia losowe są te same, jak w nieruchomości już zamieszkanej. To m.in.:

 • pożar,
 • zalanie,
 • uderzenie pojazdu,
 • upadek drzew i masztów,
 • przepięcie,
 • eksplozja,
 • implozja,
 • silny wiatr,
 • grad,
 • powódź,
 • deszcz nawalny.

To, ile zdarzeń losowych znajduje się w zakresie ochrony i od kiedy zaczyna się ochrona, zależy od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dokument OWU jest inny dla każdej polisy i dostępny jeszcze przed zawarciem umowy na stronie ubezpieczyciela.

Jeśli chcemy ubezpieczyć dom budowie od kradzieży z włamaniem, trzeba ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi, ale najpierw zakończyć budowę w etapie III. Przedmiotem ubezpieczenia mogą być materiały budowlane albo narzędzia pozostawione na terenie budowy w zamkniętym pomieszczeniu.

 

Dom w budowie - jak ustalić sumę ubezpieczenia?

Wysokość sumy ubezpieczenia dla domu jednorodzinnego w budowie lub przebudowie wraz ze stałymi elementami lub mieszkania, określamy samodzielnie.

Ile powinna wynosić suma ubezpieczenia, czyli maksymalne odszkodowanie, jakie otrzymamy od ubezpieczyciela? To wartość mienia (na dzień zawarcia umowy polisowej) + przewidywane koszty robót budowlanych, instalacyjnych lub elektrycznych zaplanowanych do wykonania w okresie budowy.

PAMIĘTAJ! Limit odpowiedzialności z tytułu wystąpienia szkód nie może przekroczyć sumy ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie domu zamieszkanego - jak zmienić polisę?

Gdy już kupiliśmy polisę na dom w budowie, a w trakcie umowy z ubezpieczycielem chcemy wprowadzić się do nieruchomości, ten fakt trzeba zgłosić do towarzystwa.

 • polisa będzie kontynuowana, a różnicę w składce dopłacimy,
 • polisa na dom w budowie wygaśnie, składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia towarzystwo nam zwróci, a nowa umowa będzie obowiązywać przez najbliższe 12 miesięcy.

Według dokumentu OWU zakończenie budowy lub przebudowy następuje w momencie zamieszkania w domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu. Warunkiem jest oczywiście uzyskanie odbiorów technicznych instalacji i pozwolenia na użytkowanie.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksowe ubezpieczenie, pamiętaj o wykupieniu dodatków, np. wyposażenia mieszkania czy domu. Taka ochrona przyda się w razie pożaru, zalania czy kradzieży i kosztuje niewiele. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowych. W 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Pojęcie domu w budowie odnosi się nie tylko do domu, ale również do mieszkania oraz innych budynków małej architektury
 
2. Nie chodzi tutaj tylko o stawianie budynku od zera, ale również o przebudowę, rozbudowę czy remont nieruchomości
 
3. Ubezpieczenie domu w budowie chroni nas głównie przed zdarzeniami losowymi
 
4. Kiedy prace budowlane się zakończą, a polisa nadal obowiązuje, to możemy albo przekształcić ją w polisę mieszkaniową, albo uzyskać zwrot niewykorzystanych składek 

5. Przed zakupem sprawdź cenę za ubezpieczenie domu w budowie w kalkulatorze ubezpieczeń! 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mateusz

2019-03-02 10:19:39

Kupiłem ubezpieczenie domu w budowie przez wasz kalkulator bo koszt nie był duży w porównaniu do oszczędności mojego życia, które zainwestowałem w budowę domu dla mojej rodziny. Mam nadzieje, że te ubezpieczenie nie będzie mi potrzebne i wszystko pójdzie jak po maśle. W moim przypadku najlepsza oferta była od pzu, gdzie miałem bardzo szeroki zakres ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Sprawdź podobne artykuły