CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie Ubezpieczenie domu w budowie - Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?

Redakcja 22.12.2022
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Ubezpieczenie domu w budowie przyda się na wypadek szkód powstałych w skutek działań czynników atmosferycznych, nieszczęśliwych wypadków, wandalizmu czy kradzieży materiałów budowlanych. Wyjaśniamy w szczegółach, jak działa taka polisa, co obejmuje, ile kosztuje i jak ją kupić, żeby nie przepłacić.

Temat domu w budowie i jego ewentualnego ubezpieczenia dotyczy co najmniej kilkuset tysięcy Polaków.

W pierwszych 6 miesiącach 2022 roku wydano w Polsce ponad 48 600 pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W analogicznym okresie roku minionego takich pozwoleń było około 61 800, co oznacza spadek o aż 21%, wynika z danych GUNB. W pandemii budowaliśmy więc chętniej, niż obecnie, ale też nie ma się czemu dziwić, ponieważ w ostatnich miesiącach ceny materiałów budowlanych i robocizny wzrosły bardzo mocno. Im jednak droższe domy stawiamy, tym bardziej warto zabezpieczyć taką inwestycję ubezpieczając ją.

 

Ile kosztuje budowa domu? Stawki fachowców

Jak powszechnie wiadomo, lokalizacja ma istotny wpływ na cenę nieruchomości. Podobnie jest z kosztami budowy domów, głównie z robocizną. W poniższej tabeli zestawiliśmy ze sobą aktualne maksymalne stawki dla poszczególnych usług budowlanych, z jakimi można się spotkać na terenie naszego kraju. Odnoszą się one do województwa mazowieckiego, czyli najdroższego pod omawianym względem rejonu Polski. Wszystkie dane pochodzą z portalu kb.pl.

Maksymalne stawki za usługi budowlane w 2022 roku

Rodzaj usługi

Stawka

Szczegółowe informacje

Postawienie ścian nośnych

86,20 zł

1m2 netto

Postawienie ścian działowych

61,80 zł

1m2 netto

Montaż okien

40,40 zł

mb brutto

Ocieplenie domu styropianem

253 zł

1m2 netto

Ocieplenie domu

308 zł

1m2 netto

Tynki zewnętrzne

134 zł

1m2 netto, z robocizną

Tynki wewnętrzne

52,70 zł

1m2 brutto

Montaż więźby dachowej

80 zł

1m2 brutto

Układanie dachówki

114 zł

1m2 brutto

Układanie blachodachówki

88,50 zł

1m2 brutto

Kładzenie gładzi

41,60 zł

1m2 brutto

Wylewka samopoziomująca

37,60 zł

1m2 netto

Montaż parapetów zewnętrznych

86,40 zł

1m2 brutto

Montaż parapetówę wewnętrznych

74,80 zł

1m2 brutto

Układanie płytek 30x30 cm

124 zł

1m2 brutto

Instalacje wodno-kanalizacyjne

722 zł

1m2 brutto, z materiałem

Układanie instalacji elektrycznej

171 zł

1m2 brutto

Ogrzewanie podłogowe

271 zł

1m2 brutto, z materiałem

Instalacja C.O.

221 zł

1m2 brutto

Montaż kabiny prysznicowej

408 zł

1 sztuka brutto

Montaż wanny

279 zł

1 sztuka brutto

Montaż WC

169 zł

1 sztuka brutto

Źródło: kb.pl.

 

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie?

Przez towarzystwa dom w budowie definiowany jest najczęściej jako budynek mieszkalny (dom lub mieszkanie) będący w trakcie budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu kapitalnego.

W polisie Inter Lokum za rozpoczęcie budowy przyjmuje się moment podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy. Zwieńczeniem prac budowlanych, a co za tym idzie oficjalnym ukończeniem budowy, jest uzyskanie wymaganych prawem częściowych odbiorów technicznych, uzyskanie zgody na zamieszkanie oraz samo zamieszkanie, czyli zgromadzenie w domu i uruchomienie wyposażenia wystarczającego do zaspokojenia zwykłych potrzeb mieszkaniowych.

WAŻNE!
Jeśli budujemy lub przebudowujemy dom z naruszeniem jego konstrukcji przez np. wstawianie czy burzenie ścian nośnych, to musimy wykupić ubezpieczenie nieruchomości w budowie.

 

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

W polisie dla domu w budowie przedmiotem ubezpieczenia są głównie mury i elementy stałe powstającej konstrukcji. Nierzadko możliwe jest również włączenie w polisę mienia ruchomego, które najczęściej sprowadza się do maszyn, narzędzi oraz materiałów budowlanych.

Jeśli chodzi o zakres ochrony, to ubezpieczenie domu w budowie w podstawie obejmuje typowe zdarzenia losowe, które są obecne również w zwykłej polisie mieszkaniowej. Chodzi tutaj o pożar, zalanie, huragan, eksplozję, grad czy trzęsienia ziemi. Dostępne są również dodatkowe ryzyka w formie rozszerzeń: kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm czy powódź.

Raczej rzadko ubezpieczenie domu w budowie zawiera rozszerzenia dedykowane lokatorom, czyli OC w życiu prywatnym, Home Assistance, pomoc prawna czy ubezpieczenie NNW. Zdarzają się jednak sytuacje, w których te dodatki są możliwe do nabycia lub nawet wliczone w cenę podstawowego produktu.

 

Jak ubezpieczyć dom w budowie?

Postawienie budynku od podstaw na kredyt wiąże się z koniecznością wykupienia polisy dla domu w budowie.

Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe rozumieją jednak pojęcie budowy nieco szerzej, czyli również jako rozbudowę, przebudowę, nadbudowę czy remont generalny. Zanim więc wykupimy dane ubezpieczenie, powinniśmy sprawdzić w jego OWU definicję domu w budowie.

Przy mniej istotnych pracach remontowych czy budowlanych wystarczy nam zwykła polisa mieszkaniowa, co jest korzystnym rozwiązaniem chociażby z racji dostępności szerszego zakresu ochrony (polisy dla domu w budowie najczęściej są pod tym względem ograniczone).

Współcześnie ubezpieczenie domu w budowie można bez problemów kupić za pośrednictwem Internetu, samemu wybierając mienie, które chcemy objąć ochroną oraz zdarzenia, które ma uwzględniać polisa. Interesującym wariantem jest też skorzystanie ze wsparcia konsultanta telefonicznego, który wstępnie zapozna nas z aktualnymi ofertami, udzieli odpowiedzi na kluczowe pytania, a później prześle nam dodatkowe materiały na maila, żebyśmy w spokoju mogli się z nimi zapoznać i podjąć ostateczną decyzję.

 

Jakie firmy oferują ubezpieczenie domu w budowie?

Nie każde towarzystwo mające w ofercie polisy mieszkaniowe sprzedaje również ubezpieczenia dla budynków w budowie, ale na rynku nie brakuje interesujących propozycji z tego zakresu. W porównywarce ubezpieczeń online dostępne są oferty m.in. PZU, Generali, Proama i Benefia.

Każde ubezpieczenie domu w budowie jest nieco inne, a różnice widoczne są m. in. w zakresie ochrony, cenie czy limitach odpowiedzialności. Porównując oferty warto przyjrzeć się chociażby liczbie zdarzeń w podstawie, dostępnym rozszerzeniom i zapisom dotyczącym ruchomości domowych, których ochrona w ubezpieczeniu dla domu w budowie jest najczęściej mocno okrojona.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Cena ubezpieczenia domu w budowie jest kwestią indywidualną i zależy od zakresu ochrony, wartości nieruchomości, lokalizacji, także konstrukcji (stawianie domu drewnianego to o wiele większe ryzyko pożaru i zwyżka składki nawet o 100%). Aby pokazać ceny ubezpieczenia dla domu w budowie, stworzyliśmy przykładowy profil takiej nieruchomości, zakładając że budowany dom jest wart 600 000 zł, powierzchnia użytkowa domu to 90 m².

Polisa podstawowa z kilkoma rozszerzeniami przy takich parametrach domu w budowie to wydatek od 355 zł za 12 miesięcy ochrony. Jeśli chcemy być chronieni także z OC w życiu prywatnym, stawki roczne zaczynają się od 399 zł. Warto zwrócić uwagę, że zaledwie 2 zł rocznie dzili polisę z OC w życiu prywatnym za 50 000 zł i za 100 000 zł w Generali.

Przykładowy koszt ubezpieczenia domu w budowie

Nazwa polisy

Roczna składka

Zawartość polisy

PROAMA
Dom

355 zł

home assistance
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

PROAMA
Dom

399 zł

home assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

GENERALI
Generali, z myślą o domu

462 zł

home assistance
OC w życiu prywatnym 50 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny

GENERALI
Generali, z myślą o domu

464 zł

home assistance
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny

PROAMA
Dom
597 zł

home assistance
OC w życiu prywatnym 60 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
All Risk

GENERALI
Generali, z myślą o domu

659 zł

home assistance
OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź
pakiet medyczny
NNW psa i kota
All Risk

BENEFIA
Rodzina III
1043 zł

OC w życiu prywatnym 100 000 zł
przedmioty szklane
dewastacja
powódź

Kalkulacja na ubezpieczeniemieszkania.pl z 22.12.2022 r.

 

Zakończenie budowy a polisa dalej ważna – co robić?

Polisy mieszkaniowe najczęściej wykupuje się na 1 rok, z ubezpieczeniem dla domu w budowie jest podobnie. Trudno przewidzieć, ile dokładnie potrwają prace budowlane, ale z pewnością nie będzie to 12 miesięcy co do dnia. Rozważyć trzeba więc dwa przypadki: 
 
1. Jeśli budowa zostanie zakończona, a polisa nadal obowiązuje, mamy dwa wyjścia. Pierwszym jest rozwiązanie umowy – wtedy towarzystwo wypłaca nam niewykorzystaną składkę. Drugą opcją jest przemienienie ubezpieczenia na klasyczną polisę mieszkaniową, co najprawdopodobniej będzie się wiązało z dopłatą za zwiększony zakres ochrony.
 
2. Jeśli polisa wygaśnie, a budowa będzie się przedłużała, możemy albo przedłużyć umowę z towarzystwem na kolejny rok lub krótszy okres, albo skorzystać z oferty innego towarzystwa, jeśli ta okaże się atrakcyjniejsza.

 

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania za dom w budowie?

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo wykupionej polisy i opłacanej składki, w przypadku szkody będziemy mieli problem z uzyskaniem odszkodowania.

W OWU ubezpieczyciele wpisują tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ich obowiązki wobec ubezpieczonego nie działają. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym takie wyłącznie mogą być różne.

Najczęściej są to szkody spowodowane:

 • umyślnie,
 • przez pojazdy mechaniczne związane z pracami budowlanymi,
 • wadami konstrukcji,
 • rozbudową lub przebudową domu bez stosownych pozwoleń,
 • przez deszcz, grad, śnieg – jeśli dom w budowie nie posiadał zadaszenia lub zamkniętych otworów zewnętrznych,
 • przemarzaniem elementów domu.

A jeżeli zdecydujemy się ubezpieczyć dom w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości. Zazwyczaj TU wymagają instalacji zamków o określonych parametrach – wielozastawkowe lub atestowane. Zabezpieczone powinny być również okna na parterze budynku – roletami antywłamaniowym lub kratami. Jeśli nie spełnimy tych wymagań i dojdzie do włamania, najprawdopodobniej TU nie wypłaci nam odszkodowania.

Lecz w OWU mogą znaleźć się również nietypowe wyłączenia odpowiedzialności. Przed ostatecznym wyborem polisy warto dokładnie sprawdzić szczegóły umowy i wybrać taką, która najlepiej zabezpieczy naszą nieruchomość.

 

Ile odszkodowania z polisy dla domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie, podobnie jak pozostałe polisy mieszkaniowe, zaliczamy do szerszej kategorii ubezpieczeń majątkowych. Odszkodowanie, jakie można tutaj uzyskać nie może więc przekroczyć wielkości szkody, jaką ponieśliśmy, chociaż oczywiście może ją w pełni zrekompensować. Celem każdego ubezpieczenia majątkowego jest więc wyrównanie szkód, ale już nie wzbogacenie się ubezpieczonego.

Żeby móc liczyć na pełną rekompensatę za poniesione szkody, trzeba ustalić odpowiednie sumy ubezpieczenia (SU). To właśnie te sumy wyznaczają granicę odszkodowania, które towarzystwo może wypłacić nam po szkodzie całkowitej, czyli np. doszczętnym spłonięciu powstającego domu.

Sumę ubezpieczenia ustala się osobno dla murów, elementów stałych oraz ewentualnie innych rodzajów mienia, przykładowo dla ruchomości domowych. SU powinny być jak najlepszym odzwierciedleniem realnej wartości danego mienia. Jeśli je zawyżymy, wzrośnie składka ubezpieczeniowa, a więc przepłacimy za polisę. Zaniżenie SU wiąże się z kolei z ryzykiem otrzymania zbyt niskiej rekompensaty po szkodzie całkowitej lub po prostu większej szkodzie.

 

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Ogólnie, ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe tylko wtedy, jeśli jest ona częścią gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni większej niż jeden hektar. We wszystkich innych sytuacjach wykupienie polisy mieszkaniowej, w tym polisy dla domu w budowie, jest obligatoryjne, przynajmniej jeśli chodzi o obowiązujące w Polsce przepisy prawne.

Nabycie ubezpieczenia nieruchomości od dawna jest natomiast wymogiem koniecznym przy zakupie domu lub mieszkania w oparciu o kredyt hipoteczny, co odnosi się również do kredytów, jakie bierzemy na budowę domu. Trzeba jednak pamiętać, że, owszem, banki narzucają nam obowiązek posiadania ubezpieczenia, jednak nie trzeba go kupować u pożyczkodawcy. Można skorzystać z dowolnie wybranej oferty, o ile spełnia ona minimalne wymagania stawiane przez bank, czyli ma podstawowy zakres ochrony (mury i ewentualnie elementy stałe od zdarzeń losowych).

Jeśli zakupimy ubezpieczenie poza bankiem, wystarczy później tylko zgłosić ten fakt oraz scedować polisę na pożyczkodawcę, co jest właściwie formalnością.

 

Czy warto kupić ubezpieczenie domu w budowie?

Nawet budowa niewielkiego domku jednorodzinnego to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Podczas robót może zdarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, a działanie czynników atmosferycznych takich jak huragan, powódź, pożar czy zapadanie się ziemi może przynieść zdecydowanie większe straty, niż w przypadku wykończonego już budynku, który jest po prostu na nie odporniejszy. Do tego dodajmy jeszcze czynnik ludzki, złodziei i wandali, którzy łatwo mogą przedostać się na teren budowy i dokonać zniszczeń czy ukraść cenne mienie. Ubezpieczenie dla domu w budowie to wydatek rzędu kilkuset złotych w skali roku, który zabezpiecza finansowo majątek wart wielokrotnie więcej i to majątek faktycznie narażony na zniszczenia. Zakup takiej polisy warto więc przynajmniej przemyśleć.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie domu w budowie? 

Najszybszym sposobem na ubezpieczenie domu w budowie jest zakup polisy online. Możemy to zrobić albo bezpośrednio na stronie towarzystwa, albo za pomocą kalkulatora. W drugim wariancie będziemy mieli możliwość sprawdzenia cen za interesujący nas produkt w u większej liczby ubezpieczycieli, co docelowo pomoże nam zaoszczędzić na polisie do kilkuset złotych w skali roku. Korzystanie z porównywarki jest bardzo proste i przebiega w następujący sposób:

 1. Zaznaczamy w formularzu, o jaką nieruchomość chodzi – czy jest to dom, mieszkanie czy nieruchomość w budowie.
 2. Podajemy inne podstawowe informacje o nieruchomości – metraż, rodzaj konstrukcji, adres, itp.
 3. Wskazujemy formę własności, podajemy swój wiek oraz opisujemy historię ubezpieczenia i liczbę szkód z ostatnich lat.
 4. Wybieramy, jakie mienie chcemy ubezpieczyć – czy tylko mury i elementy stałe, czy również ruchomości domowe.
 5. Do podstawowego zakresu ochrony dobieramy dodatkowe ryzyka – powódź, kradzież z włamaniem, stłuczenie przedmiotów szklanych, OC w życiu prywatnym.
 6. Deklarujemy wartość poszczególnych rodzajów mienia, czyli ustalamy dla niego sumy ubezpieczenia.
 7. Wpisujemy adres mailowy, jeśli chcemy zapisać kalkulację i wrócić do niej później – zostanie nam ona przesłana na skrzynkę.
 8. Zatwierdzamy wprowadzone dane i przeglądamy tabelę, w której znajdują się oferty od takich towarzystw, jak Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 9. Wybieramy jedną ofertę, podajemy swoje dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybieramy preferowaną formę płatności – BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.
 10. Polisa wejdzie w życie po opłaceniu składki lub w dniu, który wskazaliśmy we wniosku.

To warto wiedzieć

1. Dom w budowie możemy ubezpieczyć już na etapie stawiania fundamentów

2. Ochrona mienia ruchomego znajdującego się wewnątrz budowanego domu możliwa jest po zakończeniu III etapu budowy

3. Ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy pod inwestycję zaciągnęliśmy kredyt

4. Istnieją sytuacje, w których, pomimo wykupionej polisy na dom w budowie, w razie szkody nie otrzymamy rekompensaty – tzw. wyłączenia odpowiedzialności

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu w budowie

 1. Co to jest dom w budowie?

  Dla ubezpieczyciela to wszelkie czynności budowlane prowadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego, polegające na wznoszeniu nowego domu, a także jego odbudowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa, o ile roboty budowlane zmieniają konstrukcję budynku.

 2. Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

  Polisa dla domu w budowie nie jest obowiązkowa, jeśli finansujemy inwestycję z własnych środków. Lecz inaczej jest, gdy pod budowę wzięliśmy kredyt w banku. Zwykle wystarczy podstawowa polisa, czyli ochrona murów i elementów stałych, m.in. na wypadek zalania, pożaru, silnego wiatru itp. Mamy jednak możliwość, jeśli uznamy, że jest nam to potrzebne, także ochrony wyposażenia w razie kradzieży z włamaniem lub aktów wandalizmu.

 3. Czy ubezpieczenie chroni dom na wypadek katastrofy budowlanej?

  Generalnie tak, choć warto wiedzieć, co oznacza katastrofa budowlana dla TU. Jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie całości lub części domu uniemożliwiające jego dalsze zamieszkiwanie lub użytkowanie. Nie jest uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany nadający się do naprawy lub wymiany oraz uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami a także awaria instalacji.

 4. Dlaczego z reguły nie można ubezpieczyć ruchomości w budowanym domu?

  Ze względu na wysokie ryzyko zniszczenia, np. przez warunki klimatyczne i brak ogrzewania w budowanym domu. Ochrona mienia ruchomego możliwa jest dopiero w momencie, gdy budynek posiada dach, wstawione okna i drzwi zewnętrzne zamykane na klucz. Na tym etapie możliwe jest również poszerzenie ubezpieczenia o kradzież z włamaniem, ale wypranego wyposażenia, jak narzędzia i materiały budowlane.

 5. W jaki sposób ubezpieczyciel wylicza wysokość odszkodowania?

  Z reguły na podstawie wartości odtworzeniowej, która jest równa kosztom remontu lub budowy w tym samym miejscu ubezpieczenia, określona zgodnie z zasadami kalkulacji i ustalania cen robót budowlanych, elektrycznych i instalacyjnych stosowanych w budownictwie z uwzględnieniem dotychczasowych wymiarów, materiałów, technologii, konstrukcji i standardu wykończenia, odpowiednio do stanu zaawansowania budowy.

 6. Jakie inne nieruchomości oprócz domu mogę ubezpieczyć na etapie budowy?

  Może to być mieszkanie, domek letniskowy, budynek gospodarczy czy garaż wolnostojący.

 7. Co z ubezpieczeniem domu w budowie po zamieszkaniu?

  Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na dom w budowie, ale budowa dobiegła końca przed upływem jego ważności i chcemy się do niego wprowadzić, musimy zgłosić ten fakt do TU. W takiej sytuacji ubezpieczyciele proponują kontynuację polisy i dopłatę różnicy w składce lub zakończenie ubezpieczenia, zwrot składki za niewykorzystany okres oraz nową umowę na najbliższe 12 miesięcy.

 8. Czy ubezpieczenie domu w budowie dotyczy też błędów ekipy budowlanej?

  Za błędy firmy realizującej naszą inwestycję budowlaną, również za te, które wyjdą dopiero po czasie, odpowiada wykonawca, ewentualnie jego ubezpieczyciel. Warto pamiętać o podpisywaniu precyzyjnych umów z takimi przedsiębiorcami, żeby później mieć podstawę prawną do pociągnięcia ich do odpowiedzialności, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 9. Czy za szkody wyrządzone przez koparkę otrzymam odszkodowanie?

  Za zniszczenia wywołane przez koparkę (naruszenie fundamentów, osuwanie się ziemi, na której stoi budowana nieruchomość), odpowiada jej operator, firma, która go zatrudnia lub ewentualnie ubezpieczyciel tej firmy. Oczywiście, za takie zniszczenia przysługuje odszkodowanie, ale akurat nie z polisy dla domu w budowie.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mateusz

2019-03-02 10:19:39

Kupiłem ubezpieczenie domu w budowie przez wasz kalkulator bo koszt nie był duży w porównaniu do oszczędności mojego życia, które zainwestowałem w budowę domu dla mojej rodziny. Mam nadzieje, że te ubezpieczenie nie będzie mi potrzebne i wszystko pójdzie jak po maśle. W moim przypadku najlepsza oferta była od pzu, gdzie miałem bardzo szeroki zakres ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Szymon

2021-02-26 20:59:22

Czy kupując ubezpieczenie domu w budowie po zakończeniu budowy muszę kupować nową polisę dla wybudowanego domu? Czy muszę zgłosić fakt zakończenia budowy domu firmie ubezpieczającej? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Redakcji

2021-03-01 09:24:00

Na pewno trzeba będzie zgłosić fakt zakończenia budowy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej towarzystwo zaproponuje nową polisę lub kontynuację poprzedniej z ewentualną korektą w cenie składki. Można też zrezygnować z ubezpieczenia na dom budowie po zakończeniu inwestycji i sprawdzić którąś z naszych propozycji w porównywarce.

Emil

2022-03-17 09:18:39

Mam nieodebrany dom, zaczynamy w nim mieszkać (odbioru nie mogę zrobić, ponieważ brakuje mi jednej barierki na balkonie - nieużywanym, ale jednak balkonie). Czy ubezpieczenie mogę kupić na dom oddany czy w budowie? Czy jeśli wezmę na dom oddany nie będzie problemów z ewentualnym wypłaceniem odszkodowania w razie W?

Odpowiedź Redakcji

2022-03-24 15:07:43

Jeśli dojdzie do szkody w nieodebranym domu, to ubezpieczyciel będzie miał powód, by odmówić wypłaty odszkodowania. Do tego czasu polisa musi dotyczyć domu w budowie. To trochę jak z niewłaściwym biletem w pociągu - jadąc pociągiem osobowym narażamy się na mandat, mimo że mamy przy sobie bilet na pospieszny.