CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie Ubezpieczenie domu w budowie => Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 36 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu w budowie

Redakcja 14.4.2020
Dom możemy ubezpieczyć już na etapie jego budowy. Warto to zrobić, bo nieprzewidziane zdarzenie typu huragan czy powódź może zniweczyć całą dotychczasową pracę. Podpowiadamy, jak prawidłowo ubezpieczyć nieruchomość w budowie. Wyjaśniamy też od czego zależy cena polisy.
Porównaj ceny

Dom w budowie na wypadek pożaru czy zalania można ubezpieczyć już od na etapie stawiania fundamentów. Lecz jeśli zależy nam, by ochrona obejmowała również pozostawione w budynku narzędzia czy maszyny budowlane, budowa nieruchomości musi znajdować się na odpowiednim etapie. Ta zasada dotyczy zarówno domu wolnostojącego, szeregowego, jak i domu typu bliźniak.

Infografika o tym ile kosztuje ubezpieczenie dla domu w budowie

Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu w budowie?

Ubezpieczyciele indywidualnie ustalają ceny polis na dom. Zależą one przede wszystkim od zakresu ochrony. Ale duże znaczenie ma także:

 • konstrukcja budynku,
 • powierzchnia budynku,
 • lokalizacja,
 • zabezpieczenia własne (przy polisie od kradzieży z włamaniem).

I tak: polisa na dom w budowie, którego konstrukcja jest murowana będzie prawdopodobnie tańsza niż ta na dom drewniany. Ryzyko pożaru drewnianej konstrukcji jest bowiem większe. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie także, gdy dom powstaje w dużym mieście, tam gdzie ceny nieruchomości są wyższe. Mniej za polisę na dom budowany w małym miasteczku lub na wsi. Lecz jeśli dom budowany jest w pobliżu rzeki, a ochrona obejmuje powódź polisa również może być droższa.

 

Jak prawidłowo ubezpieczyć dom w budowie?

Dom w budowie możemy ubezpieczyć w polisie podstawowej lub rozszerzonej.

Na I oraz II etapie budowy domu możemy wykupić podstawową ochronę. Ubezpieczenie podstawowe dla domu w budowie ma praktycznie ten sam zakres, co w przypadku gotowego domu. Podstawowa polisa chroni:

 • mury i ściany – od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • stałe elementy nieruchomości – od ognia i innych zdarzeń losowych.

Zdarzenia losowe wchodzące w zakres tego pakietu to m.in.:

 • zalanie,
 • pożar,
 • silny wiatr,
 • upadek drzew i masztów,
 • grad,
 • deszcz nawalny,
 • przepięcie,
 • eksplozja,
 • implozja,
 • uderzenie pojazdu,
 • powódź (u niektórych dostępna w rozszerzeniu).

Po ukończeniu III etapu budowy, możemy rozszerzyć polisę o dodatkową ochronę, np. od kradzieży z włamaniem. Koniec III etapu budowy oznacza wstawienie okien, drzwi zewnętrznych i możliwość zamknięcia nieruchomości na klucz. Ubezpieczone mogą zostać materiały budowlane, maszyny i narzędzia pozostawiane w nieruchomości.

Informacja jakie dokładnie zdarzenia losowe znajdują się w pakiecie ochrony zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziemy także obowiązki ubezpieczyciela wobec nas oraz nasz własny spis obowiązków. Dla każdej polisy OWU są inne. Warto czytać je dokładnie.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Bezpośrednio w kalkulatorach polis dostępnych na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli: LINK4, GENERALI, PROAMA, UNIQUA, sprawdziliśmy ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie na dom w budowie.

Dla wszystkich czterech kalkulatorów wpisaliśmy te same dane nieruchomości:

 • powierzchnia: 120 m
 • wartość: 600 tys. zł
 • lokalizacja: Poznań, ulica Pomorska

Najlepszą ofertę przedstawiło LINK4 – ubezpieczenie w cenie 171 zł/ rok, a w tym aż trzy dodatki. Najdroższe okazała się UNIQUA, która zaproponowała najwyższą cenę i tylko jeden dodatek. A wystarczy dopłacić 21 zł i w GENERALI zyskujemy dodatkowo ochronę na wypadek wandalizmu i pomoc Assistance.

 

Koszt ubezpieczenia domu w budowie

Nazwa polisy

Roczna składka

Co zawiera polisa?

LINK4
Dom

171 zł

OC w życiu prywatnym, Assistance, pomoc prawna

PROAMA
Dom

283 zł powódź, wandalizm

UNIQA
Twój Dom Plus

370 zł

powódź

GENERALI
Generali, z myślą o domu

391 zł

powóź, Assistance, wandalizm

Tabela 1. Ceny na podstawie ofert TU. Data kalkulacji: 26.03.2020 r.

 

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Polisa dla domu w budowie nie jest obowiązkowa, jeśli finansujemy inwestycję z własnych środków. Lecz inaczej jest, gdy pod budowę wzięliśmy kredyt w banku.

Banki nakładają na kredytobiorców obowiązek zakupu ubezpieczenia. Zwykle wystarczy podstawowa polisa, czyli ochrona murów i elementów stałych, m.in. na wypadek zalania, pożaru, silnego wiatru itp. Mamy jednak możliwość, jeśli uznamy, że jest nam to potrzebne, także ochrony wyposażenia w razie kradzieży z włamaniem lub aktów wandalizmu.

Wiele banków współpracuje z ubezpieczycielami i przedstawia swoim klientom już gotowe oferty od nich. Taka usługa, choć wygodna, wcale nie musi być dla nas korzystna. Nie mamy obowiązku korzystać z usług TU, które proponuje bank. Warto sprawdzić ceny polis u innych. Można to zrobić szybko i łatwo za pomocą internetowego kalkulatora ubezpieczeń.

 

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie nie działa?

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo wykupionej polisy i opłacanej składki, w przypadku szkody będziemy mieli problem z uzyskaniem odszkodowania.

W OWU ubezpieczyciele wpisują tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ich obowiązki wobec ubezpieczonego nie działają. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym takie wyłącznie mogą być różne.

Najczęściej są to szkody spowodowane:

 • umyślnie,
 • przez pojazdy mechaniczne związane z pracami budowlanymi,
 • wadami konstrukcji,
 • rozbudową lub przebudową domu bez stosownych pozwoleń,
 • przez deszcz, grad, śnieg – jeśli dom w budowie nie posiadał zadaszenia lub zamkniętych otworów zewnętrznych,
 • przemarzaniem elementów domu.

A jeżeli zdecydujemy się ubezpieczyć dom w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości. Zazwyczaj TU wymagają instalacji zamków o określonych parametrach – wielozastawkowe lub atestowane. Zabezpieczone powinny być również okna na parterze budynku – roletami antywłamaniowym lub kratami. Jeśli nie spełnimy tych wymagań i dojdzie do włamania, najprawdopodobniej TU nie wypłaci nam odszkodowania.

Lecz w OWU mogą znaleźć się również nietypowe wyłączenia odpowiedzialności. Przed ostatecznym wyborem polisy warto dokładnie sprawdzić szczegóły umowy i wybrać taką, która najlepiej zabezpieczy naszą nieruchomość.

 

Co z ubezpieczeniem domu w budowie po zamieszkaniu?

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na dom w budowie, ale budowa dobiegła końca przed upływem jego ważności i chcemy się do niego wprowadzić, musimy zgłosić ten fakt do TU. W takiej sytuacji ubezpieczyciele proponują zwykle dwie opcje:

 1. kontynuację polisy i dopłatę różnicy w składce,
 2. zakończenie ubezpieczenia, zwrot składki za niewykorzystany okres oraz nową umowę na najbliższe 12 miesięcy.

Pamiętajmy, że zakończenie budowy według prawa następuje w momencie uzyskania dokumentów  odbioru technicznego instalacji i pozwolenia na użytkowanie.

 

Polisę mieszkaniową dobierz analizując zarówno cenę, jak i zakres ochrony.  Pełne ubezpieczenie nieruchomości wymaga dokupienia dodatków, np. pakietu assistance, lecz da Ci duże poczucie bezpieczeństwa. Aby nie przepłacić za polisę warto porównać oferty w kalkulatorze polis mieszkaniowychW kilka minut sprawdzisz ceny u 18 ubezpieczycieli. W jednym miejscu znajdziesz najlepszą ofertę dla swojego domu lub mieszkania.

To warto wiedzieć

1. Dom w budowie możemy ubezpieczyć już na etapie stawiania fundamentów

2. Ochrona mienia ruchomego znajdującego się wewnątrz budowanego domu możliwa jest po zakończeniu III etapu budowy

3. Ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy pod inwestycję zaciągnęliśmy kredyt

4. Istnieją sytuacje, w których, pomimo wykupionej polisy na dom w budowie, w razie szkody nie otrzymamy rekompensaty – tzw. wyłączenia odpowiedzialności

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (1)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mateusz

2019-03-02 10:19:39

Kupiłem ubezpieczenie domu w budowie przez wasz kalkulator bo koszt nie był duży w porównaniu do oszczędności mojego życia, które zainwestowałem w budowę domu dla mojej rodziny. Mam nadzieje, że te ubezpieczenie nie będzie mi potrzebne i wszystko pójdzie jak po maśle. W moim przypadku najlepsza oferta była od pzu, gdzie miałem bardzo szeroki zakres ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Sprawdź podobne artykuły