Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?

Redakcja 25.10.2023
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Ubezpieczenie domu w budowie zabezpieczy finansowo realizowaną przez ciebie inwestycję budowlaną. Ochroną objęta może być i powstająca nieruchomości, i materiały budowlane czy narzędzia na placu budowy. Wyjaśniamy w szczegółach, jak działa taka polisa, gdzie można ją kupić, co obejmuje i ile kosztuje.

Ile w Polsce buduje się nieruchomości?

Aktualnie w Polsce panuje pewien zastój w budownictwie, co dobitnie podkreślają statystyki. W pierwszych 6 miesiącach 2023 roku na obszarze całego kraju wydano nieco ponad 65 000 pozwoleń na budowę, które dotyczą około 81 800 obiektów. W analogicznym okresie roku 2022 liczby te były większe o odpowiednio 23% i 25%, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Co ważne, jest to już drugi rok z rzędu, którym odnotowujemy wyraźny spadek realizowanych inwestycji budowlanych.

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, szacuje się, że na podstawie zgłoszeń i zezwoleń wydanych w pierwszej połowie 2023, powstanie około 43 300 nowych budynków. W roku wcześniejszym liczba ta wynosiła 64 200 zł. Spadek wynosi więc około 33%, jak podaje portal www.muratordom.pl.

Z czego wynika zniżkowa tendencja w budownictwie? Z pewnością, istotnie wpłynęły na nią rosnące ceny materiałów budowlanych oraz robocizny. Nie bez znaczenia była też polityka kredytowa banków, które zdecydowanie podwyższyły swoje wymagania w stosunku do pożyczkobiorców. Akurat ten aspekt może się szybko zmienić, o ile rozpoczęty w lipcu 2023 roku program rządowy Pierwsze Mieszkanie okaże się sukcesem. Zobaczymy, co pokażą statystyki z drugiej połowy bieżącego roku.

Ile kosztuje budowa domu 2023?

Zapewne zdajesz sobie sprawę, że koszty budowy domu są zależne od jego lokalizacji. Chodzi tutaj głównie o robociznę, ponieważ w każdym regionie Polski obowiązują nieco inne stawki. Województwem, w którym pod tym względem jest najdrożej, jest mazowieckie. W poniższej tabeli przedstawiamy obowiązujące w tym właśnie regionie stawki za poszczególne rodzaje robót budowlanych, posiłkując się przy tym danymi z portalu www.kb.pl.

Stawki za wybrane usługi budowlane

Usługa

Stawka

Sposób wyliczenia

Wylewka samopoziomująca

37,60 zł

1 m2 netto

Montaż okien

40,40 zł

1 mb brutto

Kładzenie gładzi

41,60 zł

1 m2 brutto

Tynki wewnętrzne

52,70 zł

1 m2 brutto

Postawienie ścian działowych

61,80 zł

1 m2 netto

Montaż parapetówę wewnętrznych

74,80 zł

1 m2 brutto

Montaż więźby dachowej

80 zł

1 m2 brutto

Postawienie ścian nośnych

86,20 zł

1 m2 netto

Montaż parapetów zewnętrznych

86,40 zł

1 m2 brutto

Układanie blachodachówki

88,50 zł

1 m2 brutto

Układanie dachówki

114 zł

1 m2 brutto

Układanie płytek 30x30 cm

124 zł

1 m2 brutto

Tynki zewnętrzne

134 zł

1 m2 netto, z robocizną

Montaż WC

169 zł

1 sztuka brutto

Układanie instalacji elektrycznej

171 zł

1 m2 brutto

Instalacja C.O.

221 zł

1 m2 brutto

Ocieplenie domu styropianem

253 zł

1 m2 netto

Ogrzewanie podłogowe

271 zł

1 m2 brutto, z materiałem

Montaż wanny

279 zł

1 sztuka brutto

Ocieplenie domu

308 zł

1 m2 netto

Montaż kabiny prysznicowej

408 zł

1 sztuka brutto

Instalacje wodno-kanalizacyjne

722 zł

1 m2 brutto, z materiałem

Na podstawie maksymalnych cen w 2022 dostępnych na kb.pl.

Czym jest ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie jest jednym z wariantów ubezpieczenia nieruchomości. Ma ono nieco uproszczoną formę i mniejszy zakres, jeśli mielibyśmy porównać je do klasycznej polisy mieszkaniowej. Te dwie kwestie sprawiają, że omawiany rodzaj polisy ma zazwyczaj nieco niższą cenę.

Musisz wiedzieć, że za dom w budowie towarzystwa mieszkaniowe uznają nie tylko realizowaną od podstaw inwestycję budowlaną, ale również będącą w trakcie przebudowy, rozbudowy, nadbudowy czy nawet większego remontu. Oczywiście, przy mniejszym remoncie, polegającym np. na malowaniu ścian czy kładzeniu nowych płytek w łazience, w zupełności wystarczy standardowa polisa mieszkaniowa. Jeśli jednak będziesz chciał np. wyburzyć ścianę działową, konieczne będzie już wykupienie ubezpieczenia dla domu w budowie.

Dodajmy jeszcze, że polisy dla domu w budowie oferowane są w dwóch różnych wariantach: ubezpieczenie od ryzyk nazwanych oraz ubezpieczenia od ryzyk wszystkich (All Risks). Czym różnią się te produkty? Pierwszy z nich zabezpieczy twoją inwestycję przed ryzykami wypunktowanymi w OWU. All Risks zapewnia z kolei ochronę przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, oprócz tych wyłączonych, czyli wypunktowanych w OWU w dziale z wyłączeniami odpowiedzialności. Ten wariant zabezpiecza więc również na wypadek nietypowych i trudnych do przewidzenia sytuacji. Najczęściej posiada też wyższe limity odpowiedzialności oraz unikatowe dodatki. Ubezpieczenie od ryzyk wszystkich, co do zasady, jest droższe od ubezpieczenia od ryzyk nazwanych.

WAŻNE!
Jeśli budujesz lub przebudowujesz dom z naruszeniem jego konstrukcji przez np. wstawianie czy burzenie ścian nośnych, to musisz wykupić ubezpieczenie nieruchomości w budowie, aby mieć podstawę do wypłaty oszkodowania.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

W polisie dla domu w budowie przedmiotem ubezpieczenia są głównie mury i elementy stałe powstającej konstrukcji. Nierzadko możliwe jest również włączenie w polisę mienia ruchomego, które najczęściej sprowadza się do maszyn, narzędzi oraz materiałów budowlanych.

Jeśli chodzi o zakres ochrony, to ubezpieczenie domu w budowie w podstawie obejmuje typowe zdarzenia losowe, które są obecne również w zwykłej polisie mieszkaniowej. Chodzi tutaj o pożar, zalanie, huragan, eksplozję, grad czy trzęsienia ziemi. Dostępne są również dodatkowe ryzyka w formie rozszerzeń: kradzież z włamaniem, dewastacja, wandalizm czy powódź.

Raczej rzadko ubezpieczenie domu w budowie zawiera rozszerzenia dedykowane lokatorom, czyli OC w życiu prywatnym, Home Assistance, pomoc prawna czy ubezpieczenie NNW. Zdarzają się jednak sytuacje, w których te dodatki są możliwe do nabycia lub nawet wliczone w cenę podstawowego produktu.

Jak ubezpieczyć dom w budowie? 10 kroków

Dom w budowie ubezpieczysz online, np. za pomocą kalkulatora polis. W tym celu musisz tylko:

1. Przejść do kalkulatora klikając w link.

2.Zaznaczyć, że chcesz ubezpieczysz dom.

3.Zaznaczyć, że nieruchomość jest w budowie i że znajduje się już w stanie surowym zamkniętym (w kalkulatorze nie ubezpieczysz domu na wcześniejszym etapie budowy).

4.Zaznaczyć pozostałe informacje dotyczące realizowanej inwestycji (metraż, rodzaj konstrukcji, rok rozpoczęcia budowy, itd.).

5.Podać kilka informacji formalno-prawnych dotyczących nieruchomości (własność, swój wiek, liczba lokatorów, przeznaczenie, cesja, itp.).

6.Wybrać, czy chcesz ubezpieczyć tylko mury i elementy stałe, czy również ruchomości domowe oraz ustalić zakres ochrony, do podstawy dobierając wybrane rozszerzenia.

7.Zadeklarować sumy ubezpieczenia dla poszczególnych rodzajów mienia – wskazać ich wartość.

8.Podać, jakie zabezpieczenia własne posiadasz, jeśli wybrałeś również opcję ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem.

9.Zatwierdzić wprowadzone informacje i przejść do tabeli z uporządkowanymi ofertami od takich towarzystw, jak: Uniqa, Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, TU Europa, Inter Polska czy mtu24.pl.

10.Wybrać najciekawszą ofertę, wprowadzić swoje dane osobowe niezbędne do finalizacji transakcji i opłacić składkę w wybrany sposób (BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay).

Jeśli zapłacisz za polisę od razu, ochrona zacznie obowiązywać albo następnego dnia roboczego, albo we wskazanym przez ciebie terminie.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Sprawdziliśmy przykładowe koszty ubezpieczenia domu w budowie. Pod uwagę wzięliśmy inwestycję budowlaną, której koszt (mury i elementy stałe) ma wynieść 600 000 zł i która docelowo ma mieć powierzchnię 100 mkw. Wybraliśmy podstawowy zakres ubezpieczenia, czyli ochronę murów i elementów stałych przed pożarem i innymi zdarzeniami losowymi.

Minimalny koszt takiego ubezpieczenia to 409 zł w skali roku, maksymalny 805 zł. Poszczególne oferty różnią się od siebie w niewielki sposób, głównie wliczonymi w cenę dodatkami oraz wariantem ochrony – ubezpieczenia od ryzyk nazwanych i od ryzyk wszystkich (All Risks).

- Polis dla domu w budowie jest na rynku nieco mniej, niż produktów dedykowanych zamieszkanym już nieruchomościom. Takie polisy, mimo zawężonego nieco zakresu, nawet w opcji podstawowej posiadają wartościowe dodatki, jak Home Assistance czy dewastacja. Rozważ dokupienie kolejnych rozszerzeń, jak kradzież z włamaniem czy powódź. W ochronę możesz też włączyć narzędzia i materiały budowlane, które na placu budowy mogą zostać zniszczone lub z niego skradzione

– Marta Sikora, ekspert portalu www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Ubezpieczenie domu w budowie – porównanie ofert

TU

W cenie

Roczna składka

Uniqa

pakiet medyczny

409 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny

457 zł

Wiener

dewastacja

583 zł

Benefia

-

589 zł

Generali

Home Assistance, dewastacja, pakiet medyczny, przedmioty szklane, All Risks

744 zł

Wiener

dewastacja, powódź, All Risks

805 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 20.10.2023 r.).

Zakończenie budowy a polisa dalej ważna – co robić?

W teorii polisę mieszkaniową, również dla domu w budowie, możesz wykupić na dowolny okres, o ile tylko zgodzi się na to twoje towarzystwo. Kwestię tę można ustalić więc indywidualnie, ale w praktyce najczęściej nieruchomości ubezpiecza się na rok, czasem na 2 lub 3 lata, bardzo rzadko na mniej niż 6 miesięcy. 
 
Trudno precyzyjnie wskazać, ile może potrwać budowa domu. Wiele zależy od jego wielkości, wybranej technologii czy wydajności przedsiębiorstwa realizującego inwestycję. Raczej się jednak nie zdarza, żeby budynek zostanie ukończony dokładnie po 12 miesiącach, czyli wtedy, kiedy wygasa ubezpieczenie. Co więc zrobić w momencie, kiedy dom już stoi i czeka na zmieszkanie, a polisa nadal obowiązuje? Z takiej sytuacji masz dwa wyjścia:
 
1. Rozwiązanie umowy ubezpieczeniowej za porozumieniem stron lub wypowiedzenie jej w oparciu o zapisy OWU. Wówczas towarzystwo powinno wypłacić ci niewykorzystaną część składki. Po rozwiązaniu umowy nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, żebyś ubezpieczył nieruchomość w innym towarzystwie, a nawet w tym samym. 
2. Przekształcenie ubezpieczenia domu w budowie w klasyczną polisę mieszkaniową, co w praktyce może oznaczać poszerzenie zakresu ochrony o dodatkowe mienie lub ryzyka, czyli w konsekwencji konieczność dopłacenia do składki.
 
A co z sytuacją, w której polisa mieszkaniowa wygasła, a np. z powodu opóźnień budowa nie została jeszcze ukończona? W takim przypadku również masz dwa wyjścia: albo przedłużasz ubezpieczenie w tym samym towarzystwie, albo korzystasz z oferty innego ubezpieczyciela. Oczywiści, możesz też całkowicie zrezygnować z polisy, jednak wówczas podejmujesz już pewne ryzyko.
PAMIĘTAJ!
Za oficjalne zakończenie budowy uznaje się moment, w którym nieruchomość uzyskuje pozwolenie na zamieszkanie, również tzw. ciche pozwolenie (dotyczy nieruchomości zgłaszanych, czyli nie potrzebujących formalnego pozwolenia na budowę).

Kiedy brak odszkodowania z ubezpieczenia domu w budowie?

Każda polisa ma swoje ograniczenia, a polisa dla domu w budowie może mieć ich nawet nieco więcej, niż klasyczne ubezpieczenie nieruchomości. Głównymi ograniczeniami są tzw. wyłączenia odpowiedzialności, których listę znajdziesz w OWU, w dziale, który nosi właśnie taką nazwę. To konkretne sytuacje, w których mimo opłaconej składki i dopełnienia obowiązków ubezpieczonego, odszkodowanie nie zostanie przyznane. Wśród popularnych wyłączeń o charakterze ogólnym możemy wymienić:

 • szkody o charakterze górniczym;
 • wojna, stan wojenny, zamieszki, akty terrorystyczne, itp.;
 • celowe działanie ubezpieczonego;
 • tzw. rażące niedbalstwo;
 • szkody na zarejestrowanych pojazdach mechanicznych;
 • niezgodna z przepisami wycinka drzewa na posesji;
 • długotrwałe działanie wilgoci lub mrozu.

Do tego dochodzą jeszcze szczegółowe wyłączenia odpowiedzialności, którymi w przypadku domu w budowie mogą być:

 • samowola budowlana, czyli podejmowanie prac niezgodnych z prawem budowlanym lub przez osoby nie posiadające wymaganych kwalifikacji;
 • zniszczenia spowodowane przez pojazdy mechaniczne ekipy budowlanej;
 • wady konstrukcyjne;
 • brak wymaganych przepisami zezwoleń;
 • przemarzanie elementów budynku;
 • niewłaściwe zabezpieczenie przed kradzieżą, np. brak opisanych w OWU zamków w drzwiach.

Musisz też mieć świadomość, że w polisach mieszkaniowych, również tych dla nieruchomości w budowie, towarzystwa stosują karencje dla ryzyka powodzi. Oznacza to, że w okresie 14, 30 czy 31 dni (różne okresy u różnych ubezpieczycieli) od podpisania umowy polisowej ochrona przed niszczycielskim działaniem wody jeszcze nie działa. Warto o tym pamiętać, ponieważ powódź na placu budowy może spowodować ogromne zniszczenia.

Ile odszkodowania z polisy dla domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie, podobnie jak pozostałe polisy mieszkaniowe, zaliczamy do szerszej kategorii ubezpieczeń majątkowych. Odszkodowanie, jakie można tutaj uzyskać nie może więc przekroczyć wielkości szkody, jaką ponieśliśmy, chociaż oczywiście może ją w pełni zrekompensować. Celem każdego ubezpieczenia majątkowego jest więc wyrównanie szkód, ale już nie wzbogacenie się ubezpieczonego.

Żeby móc liczyć na pełną rekompensatę za poniesione szkody, trzeba ustalić odpowiednie sumy ubezpieczenia (SU). To właśnie te sumy wyznaczają granicę odszkodowania, które towarzystwo może wypłacić nam po szkodzie całkowitej, czyli np. doszczętnym spłonięciu powstającego domu.

Sumę ubezpieczenia ustala się osobno dla murów, elementów stałych oraz ewentualnie innych rodzajów mienia, przykładowo dla ruchomości domowych. SU powinny być jak najlepszym odzwierciedleniem realnej wartości danego mienia. Jeśli je zawyżymy, wzrośnie składka ubezpieczeniowa, a więc przepłacimy za polisę. Zaniżenie SU wiąże się z kolei z ryzykiem otrzymania zbyt niskiej rekompensaty po szkodzie całkowitej lub po prostu większej szkodzie.

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Ogólnie, ubezpieczenie nieruchomości jest obowiązkowe tylko wtedy, jeśli jest ona częścią gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni większej niż jeden hektar. We wszystkich innych sytuacjach wykupienie polisy mieszkaniowej, w tym polisy dla domu w budowie, jest obligatoryjne, przynajmniej jeśli chodzi o obowiązujące w Polsce przepisy prawne.

Nabycie ubezpieczenia nieruchomości od dawna jest natomiast wymogiem koniecznym przy zakupie domu lub mieszkania w oparciu o kredyt hipoteczny, co odnosi się również do kredytów, jakie bierzemy na budowę domu. Trzeba jednak pamiętać, że, owszem, banki narzucają nam obowiązek posiadania ubezpieczenia, jednak nie trzeba go kupować u pożyczkodawcy. Można skorzystać z dowolnie wybranej oferty, o ile spełnia ona minimalne wymagania stawiane przez bank, czyli ma podstawowy zakres ochrony (mury i ewentualnie elementy stałe od zdarzeń losowych).

Jeśli zakupimy ubezpieczenie poza bankiem, wystarczy później tylko zgłosić ten fakt oraz scedować polisę na pożyczkodawcę, co jest właściwie formalnością.

Gdzie kupić ubezpieczenie domu w budowie? 

Najszybszym sposobem na ubezpieczenie domu w budowie jest zakup polisy online. Możemy to zrobić albo bezpośrednio na stronie towarzystwa, albo za pomocą kalkulatora. W drugim wariancie będziemy mieli możliwość sprawdzenia cen za interesujący nas produkt w u większej liczby ubezpieczycieli, co docelowo pomoże nam zaoszczędzić na polisie do kilkuset złotych w skali roku. Korzystanie z porównywarki jest bardzo proste i przebiega w następujący sposób:

 1. Zaznaczamy w formularzu, o jaką nieruchomość chodzi – czy jest to dom, mieszkanie czy nieruchomość w budowie.
 2. Podajemy inne podstawowe informacje o nieruchomości – metraż, rodzaj konstrukcji, adres, itp.
 3. Wskazujemy formę własności, podajemy swój wiek oraz opisujemy historię ubezpieczenia i liczbę szkód z ostatnich lat.
 4. Wybieramy, jakie mienie chcemy ubezpieczyć – czy tylko mury i elementy stałe, czy również ruchomości domowe.
 5. Do podstawowego zakresu ochrony dobieramy dodatkowe ryzyka – powódź, kradzież z włamaniem, stłuczenie przedmiotów szklanych, OC w życiu prywatnym.
 6. Deklarujemy wartość poszczególnych rodzajów mienia, czyli ustalamy dla niego sumy ubezpieczenia.
 7. Wpisujemy adres mailowy, jeśli chcemy zapisać kalkulację i wrócić do niej później – zostanie nam ona przesłana na skrzynkę.
 8. Zatwierdzamy wprowadzone dane i przeglądamy tabelę, w której znajdują się oferty od takich towarzystw, jak Proama, Generali, Link4, Wiener, Benefia, Europa, Inter Polska, mtu24.pl, Nationale-Nederlanden i Allianz.
 9. Wybieramy jedną ofertę, podajemy swoje dane osobowe potrzebne do finalizacji transakcji oraz wybieramy preferowaną formę płatności – BLIK, przelew online, PayPo, karta płatnicza debetowa lub kredytowa, Google Pay.
 10. Polisa wejdzie w życie po opłaceniu składki lub w dniu, który wskazaliśmy we wniosku.

To warto wiedzieć

1. Określenie dom w budowie odnosi się również do przebudowy, rozbudowy, nadbudowy oraz większych remontów nieruchomości, kiedy prace dotyczą konstrukcji nośnej budynku
 
2. Ruchomości domowe możesz ubezpieczyć dopiero w momencie, w którym powstający budynek jest na etapie surowym zamkniętym
 
3. Ubezpieczenie domu w budowie możesz kupić już na pierwszym etapie realizacji inwestycji budowlanej
 
4. Ubezpieczenie domu w budowie możesz bez problemów kupić online, np. za pomocą kalkulatora polis

FAQ - najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu w budowie

 1. Co to jest dom w budowie?

  Dla ubezpieczyciela to wszelkie czynności budowlane prowadzone zgodnie z przepisami prawa budowlanego, polegające na wznoszeniu nowego domu, a także jego odbudowa, rozbudowa, nadbudowa, przebudowa, o ile roboty budowlane zmieniają konstrukcję budynku.

 2. Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

  Polisa dla domu w budowie nie jest obowiązkowa, jeśli finansujemy inwestycję z własnych środków. Lecz inaczej jest, gdy pod budowę wzięliśmy kredyt w banku. Zwykle wystarczy podstawowa polisa, czyli ochrona murów i elementów stałych, m.in. na wypadek zalania, pożaru, silnego wiatru itp. Mamy jednak możliwość, jeśli uznamy, że jest nam to potrzebne, także ochrony wyposażenia w razie kradzieży z włamaniem lub aktów wandalizmu.

 3. Czy ubezpieczenie chroni dom na wypadek katastrofy budowlanej?

  Generalnie tak, choć warto wiedzieć, co oznacza katastrofa budowlana dla TU. Jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie całości lub części domu uniemożliwiające jego dalsze zamieszkiwanie lub użytkowanie. Nie jest uszkodzenie elementu wbudowanego w obiekt budowlany nadający się do naprawy lub wymiany oraz uszkodzenie lub zniszczenie urządzeń budowlanych związanych z budynkami a także awaria instalacji.

 4. Dlaczego z reguły nie można ubezpieczyć ruchomości w budowanym domu?

  Ze względu na wysokie ryzyko zniszczenia, np. przez warunki klimatyczne i brak ogrzewania w budowanym domu. Ochrona mienia ruchomego możliwa jest dopiero w momencie, gdy budynek posiada dach, wstawione okna i drzwi zewnętrzne zamykane na klucz. Na tym etapie możliwe jest również poszerzenie ubezpieczenia o kradzież z włamaniem, ale wypranego wyposażenia, jak narzędzia i materiały budowlane.

 5. W jaki sposób ubezpieczyciel wylicza wysokość odszkodowania?

  Z reguły na podstawie wartości odtworzeniowej, która jest równa kosztom remontu lub budowy w tym samym miejscu ubezpieczenia, określona zgodnie z zasadami kalkulacji i ustalania cen robót budowlanych, elektrycznych i instalacyjnych stosowanych w budownictwie z uwzględnieniem dotychczasowych wymiarów, materiałów, technologii, konstrukcji i standardu wykończenia, odpowiednio do stanu zaawansowania budowy.

 6. Jakie inne nieruchomości oprócz domu mogę ubezpieczyć na etapie budowy?

  Może to być mieszkanie, domek letniskowy, budynek gospodarczy czy garaż wolnostojący.

 7. Co z ubezpieczeniem domu w budowie po zamieszkaniu?

  Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na dom w budowie, ale budowa dobiegła końca przed upływem jego ważności i chcemy się do niego wprowadzić, musimy zgłosić ten fakt do TU. W takiej sytuacji ubezpieczyciele proponują kontynuację polisy i dopłatę różnicy w składce lub zakończenie ubezpieczenia, zwrot składki za niewykorzystany okres oraz nową umowę na najbliższe 12 miesięcy.

 8. Czy ubezpieczenie domu w budowie dotyczy też błędów ekipy budowlanej?

  Za błędy firmy realizującej naszą inwestycję budowlaną, również za te, które wyjdą dopiero po czasie, odpowiada wykonawca, ewentualnie jego ubezpieczyciel. Warto pamiętać o podpisywaniu precyzyjnych umów z takimi przedsiębiorcami, żeby później mieć podstawę prawną do pociągnięcia ich do odpowiedzialności, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 9. Czy za szkody wyrządzone przez koparkę otrzymam odszkodowanie?

  Za zniszczenia wywołane przez koparkę (naruszenie fundamentów, osuwanie się ziemi, na której stoi budowana nieruchomość), odpowiada jej operator, firma, która go zatrudnia lub ewentualnie ubezpieczyciel tej firmy. Oczywiście, za takie zniszczenia przysługuje odszkodowanie, ale akurat nie z polisy dla domu w budowie.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (5)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mateusz

2019-03-02 10:19:39

Kupiłem ubezpieczenie domu w budowie przez wasz kalkulator bo koszt nie był duży w porównaniu do oszczędności mojego życia, które zainwestowałem w budowę domu dla mojej rodziny. Mam nadzieje, że te ubezpieczenie nie będzie mi potrzebne i wszystko pójdzie jak po maśle. W moim przypadku najlepsza oferta była od pzu, gdzie miałem bardzo szeroki zakres ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Szymon

2021-02-26 20:59:22

Czy kupując ubezpieczenie domu w budowie po zakończeniu budowy muszę kupować nową polisę dla wybudowanego domu? Czy muszę zgłosić fakt zakończenia budowy domu firmie ubezpieczającej? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Redakcji

2021-03-01 09:24:00

Na pewno trzeba będzie zgłosić fakt zakończenia budowy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej towarzystwo zaproponuje nową polisę lub kontynuację poprzedniej z ewentualną korektą w cenie składki. Można też zrezygnować z ubezpieczenia na dom budowie po zakończeniu inwestycji i sprawdzić którąś z naszych propozycji w porównywarce.

Emil

2022-03-17 09:18:39

Mam nieodebrany dom, zaczynamy w nim mieszkać (odbioru nie mogę zrobić, ponieważ brakuje mi jednej barierki na balkonie - nieużywanym, ale jednak balkonie). Czy ubezpieczenie mogę kupić na dom oddany czy w budowie? Czy jeśli wezmę na dom oddany nie będzie problemów z ewentualnym wypłaceniem odszkodowania w razie W?

Odpowiedź Redakcji

2022-03-24 15:07:43

Jeśli dojdzie do szkody w nieodebranym domu, to ubezpieczyciel będzie miał powód, by odmówić wypłaty odszkodowania. Do tego czasu polisa musi dotyczyć domu w budowie. To trochę jak z niewłaściwym biletem w pociągu - jadąc pociągiem osobowym narażamy się na mandat, mimo że mamy przy sobie bilet na pospieszny.