CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-w-budowie Ubezpieczenie domu w budowie - Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?

Redakcja 09.11.2020
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Strona główna
/
Blog
/
Ubezpieczenie domu w budowie - co obejmuje i ile kosztuje?
Dom możemy ubezpieczyć już na etapie jego budowy. Warto to zrobić, bo nieprzewidziane zdarzenie typu huragan czy powódź może zniweczyć całą dotychczasową pracę. Podpowiadamy, jak prawidłowo ubezpieczyć nieruchomość w budowie. Wyjaśniamy też od czego zależy cena polisy.

Dom w budowie na wypadek pożaru czy zalania można ubezpieczyć już od na etapie stawiania fundamentów. Lecz jeśli zależy nam, by ochrona obejmowała również pozostawione w budynku narzędzia czy maszyny budowlane, budowa nieruchomości musi znajdować się na odpowiednim etapie. Ta zasada dotyczy zarówno domu wolnostojącego, szeregowego, jak i domu typu bliźniak.

Infografika o tym ile kosztuje ubezpieczenie dla domu w budowie

Co wpływa na cenę ubezpieczenia domu w budowie?

Ubezpieczyciele indywidualnie ustalają ceny polis na dom. Zależą one przede wszystkim od zakresu ochrony. Ale duże znaczenie ma także:

 • konstrukcja budynku,
 • powierzchnia budynku,
 • lokalizacja,
 • zabezpieczenia własne (przy polisie od kradzieży z włamaniem).

I tak: polisa na dom w budowie, którego konstrukcja jest murowana będzie prawdopodobnie tańsza niż ta na dom drewniany. Ryzyko pożaru drewnianej konstrukcji jest bowiem większe. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie także, gdy dom powstaje w dużym mieście, tam gdzie ceny nieruchomości są wyższe. Mniej za polisę na dom budowany w małym miasteczku lub na wsi. Lecz jeśli dom budowany jest w pobliżu rzeki, a ochrona obejmuje powódź polisa również może być droższa.

 

Jak prawidłowo ubezpieczyć dom w budowie?

Dom w budowie możemy ubezpieczyć w polisie podstawowej lub rozszerzonej.

Na I oraz II etapie budowy domu możemy wykupić podstawową ochronę. Ubezpieczenie podstawowe dla domu w budowie ma praktycznie ten sam zakres, co w przypadku gotowego domu. Podstawowa polisa chroni:

 • mury i ściany – od ognia i innych zdarzeń losowych,
 • stałe elementy nieruchomości – od ognia i innych zdarzeń losowych.

Zdarzenia losowe wchodzące w zakres tego pakietu to m.in.:

 • zalanie,
 • pożar,
 • silny wiatr,
 • upadek drzew i masztów,
 • grad,
 • deszcz nawalny,
 • przepięcie,
 • eksplozja,
 • implozja,
 • uderzenie pojazdu,
 • powódź (u niektórych dostępna w rozszerzeniu).

Po ukończeniu III etapu budowy, możemy rozszerzyć polisę o dodatkową ochronę, np. od kradzieży z włamaniem. Koniec III etapu budowy oznacza wstawienie okien, drzwi zewnętrznych i możliwość zamknięcia nieruchomości na klucz. Ubezpieczone mogą zostać materiały budowlane, maszyny i narzędzia pozostawiane w nieruchomości.

Informacja jakie dokładnie zdarzenia losowe znajdują się w pakiecie ochrony zawarta jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W tym dokumencie znajdziemy także obowiązki ubezpieczyciela wobec nas oraz nasz własny spis obowiązków. Dla każdej polisy OWU są inne. Warto czytać je dokładnie.

 

Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?

Bezpośrednio w kalkulatorach polis dostępnych na stronach internetowych poszczególnych ubezpieczycieli: LINK4, GENERALI, PROAMA, UNIQUA, sprawdziliśmy ile kosztuje podstawowe ubezpieczenie na dom w budowie.

Dla wszystkich czterech kalkulatorów wpisaliśmy te same dane nieruchomości:

 • powierzchnia: 120 m
 • wartość: 600 tys. zł
 • lokalizacja: Poznań, ulica Pomorska

Najlepszą ofertę przedstawiło LINK4 – ubezpieczenie w cenie 171 zł/ rok, a w tym aż trzy dodatki. Najdroższe okazała się UNIQUA, która zaproponowała najwyższą cenę i tylko jeden dodatek. A wystarczy dopłacić 21 zł i w GENERALI zyskujemy dodatkowo ochronę na wypadek wandalizmu i pomoc Assistance.

 

Koszt ubezpieczenia domu w budowie

Nazwa polisy

Roczna składka

Co zawiera polisa?

LINK4
Dom

171 zł

OC w życiu prywatnym, Assistance, pomoc prawna

PROAMA
Dom

283 zł powódź, wandalizm

UNIQA
Twój Dom Plus

370 zł

powódź

GENERALI
Generali, z myślą o domu

391 zł

powóź, Assistance, wandalizm

Tabela 1. Ceny na podstawie ofert TU. Data kalkulacji: 26.03.2020 r.

 

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Polisa dla domu w budowie nie jest obowiązkowa, jeśli finansujemy inwestycję z własnych środków. Lecz inaczej jest, gdy pod budowę wzięliśmy kredyt w banku.

Banki nakładają na kredytobiorców obowiązek zakupu ubezpieczenia. Zwykle wystarczy podstawowa polisa, czyli ochrona murów i elementów stałych, m.in. na wypadek zalania, pożaru, silnego wiatru itp. Mamy jednak możliwość, jeśli uznamy, że jest nam to potrzebne, także ochrony wyposażenia w razie kradzieży z włamaniem lub aktów wandalizmu.

Wiele banków współpracuje z ubezpieczycielami i przedstawia swoim klientom już gotowe oferty od nich. Taka usługa, choć wygodna, wcale nie musi być dla nas korzystna. Nie mamy obowiązku korzystać z usług TU, które proponuje bank. Warto sprawdzić ceny polis u innych. Można to zrobić szybko i łatwo za pomocą internetowego kalkulatora ubezpieczeń.

 

Kiedy ubezpieczenie domu w budowie nie działa?

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których pomimo wykupionej polisy i opłacanej składki, w przypadku szkody będziemy mieli problem z uzyskaniem odszkodowania.

W OWU ubezpieczyciele wpisują tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ich obowiązki wobec ubezpieczonego nie działają. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym takie wyłącznie mogą być różne.

Najczęściej są to szkody spowodowane:

 • umyślnie,
 • przez pojazdy mechaniczne związane z pracami budowlanymi,
 • wadami konstrukcji,
 • rozbudową lub przebudową domu bez stosownych pozwoleń,
 • przez deszcz, grad, śnieg – jeśli dom w budowie nie posiadał zadaszenia lub zamkniętych otworów zewnętrznych,
 • przemarzaniem elementów domu.

A jeżeli zdecydujemy się ubezpieczyć dom w budowie na wypadek kradzieży z włamaniem, musimy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości. Zazwyczaj TU wymagają instalacji zamków o określonych parametrach – wielozastawkowe lub atestowane. Zabezpieczone powinny być również okna na parterze budynku – roletami antywłamaniowym lub kratami. Jeśli nie spełnimy tych wymagań i dojdzie do włamania, najprawdopodobniej TU nie wypłaci nam odszkodowania.

Lecz w OWU mogą znaleźć się również nietypowe wyłączenia odpowiedzialności. Przed ostatecznym wyborem polisy warto dokładnie sprawdzić szczegóły umowy i wybrać taką, która najlepiej zabezpieczy naszą nieruchomość.

 

Co z ubezpieczeniem domu w budowie po zamieszkaniu?

Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie na dom w budowie, ale budowa dobiegła końca przed upływem jego ważności i chcemy się do niego wprowadzić, musimy zgłosić ten fakt do TU. W takiej sytuacji ubezpieczyciele proponują zwykle dwie opcje:

 1. kontynuację polisy i dopłatę różnicy w składce,
 2. zakończenie ubezpieczenia, zwrot składki za niewykorzystany okres oraz nową umowę na najbliższe 12 miesięcy.

Pamiętajmy, że zakończenie budowy według prawa następuje w momencie uzyskania dokumentów  odbioru technicznego instalacji i pozwolenia na użytkowanie.

 

Polisę mieszkaniową dobierz analizując zarówno cenę, jak i zakres ochrony.  Pełne ubezpieczenie nieruchomości wymaga dokupienia dodatków, np. pakietu assistance, lecz da Ci duże poczucie bezpieczeństwa. Aby nie przepłacić za polisę warto porównać oferty w kalkulatorze polis mieszkaniowychW kilka minut sprawdzisz ceny u 18 ubezpieczycieli. W jednym miejscu znajdziesz najlepszą ofertę dla swojego domu lub mieszkania.

To warto wiedzieć

1. Dom w budowie możemy ubezpieczyć już na etapie stawiania fundamentów

2. Ochrona mienia ruchomego znajdującego się wewnątrz budowanego domu możliwa jest po zakończeniu III etapu budowy

3. Ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe tylko wtedy, gdy pod inwestycję zaciągnęliśmy kredyt

4. Istnieją sytuacje, w których, pomimo wykupionej polisy na dom w budowie, w razie szkody nie otrzymamy rekompensaty – tzw. wyłączenia odpowiedzialności

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (3)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Mateusz

2019-03-02 10:19:39

Kupiłem ubezpieczenie domu w budowie przez wasz kalkulator bo koszt nie był duży w porównaniu do oszczędności mojego życia, które zainwestowałem w budowę domu dla mojej rodziny. Mam nadzieje, że te ubezpieczenie nie będzie mi potrzebne i wszystko pójdzie jak po maśle. W moim przypadku najlepsza oferta była od pzu, gdzie miałem bardzo szeroki zakres ubezpieczenia w korzystnej cenie.

Szymon

2021-02-26 20:59:22

Czy kupując ubezpieczenie domu w budowie po zakończeniu budowy muszę kupować nową polisę dla wybudowanego domu? Czy muszę zgłosić fakt zakończenia budowy domu firmie ubezpieczającej? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź Redakcji

2021-03-01 09:24:00

Na pewno trzeba będzie zgłosić fakt zakończenia budowy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej towarzystwo zaproponuje nową polisę lub kontynuację poprzedniej z ewentualną korektą w cenie składki. Można też zrezygnować z ubezpieczenia na dom budowie po zakończeniu inwestycji i sprawdzić którąś z naszych propozycji w porównywarce.