Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Artykuł

25 lipiec 2014

Ubezpieczenie domu drewnianego – jak wybrać najlepiej?

Średnia ocena: 5.00

Dziękujemy za oddanie głosu.

Drewniany dom ma wiele zalet, ale jego posiadanie wiąże się z większym ryzykiem ubezpieczeniowym z powodu łatwopalnej konstrukcji. Czy każdy ubezpieczyciel stosuje zwyżki przy zakupie ubezpieczenia domu drewnianego? Jak wybrać najlepszą polisę dla takiej nieruchomości?

Porównaj oferty ubezpieczeń

Zwolennicy domów o drewnianej konstrukcji bez namysłu wymienią szereg zalet takiej nieruchomości. Oto głównie z nich:

 • tańszy w utrzymaniu niż dom murowany,
 • niższy koszt materiałów,
 • krótszy czas budowy,
 • ciepło,
 • elegancki wygląd,
 • wyjątkowy klimat.

Z drugiej strony drewniany dom ma jedną poważną wadę – stanowi konstrukcją palną (całość lub część stałych elementów takich jak ściany, sufity czy dach są wykonane z materiałów łatwopalnych), w której ryzyko pożaru i innych zdarzeń losowych jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku murowanego domu. W drewnianej budowli nietrudno o zaprószenie ognia, a gaszenie pożaru będzie trudną operacją ratowniczą. Z tego też względu taka nieruchomość musi być bardzo dobrze ubezpieczona.

Ubezpieczenie domu drewnianego – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Ryzyko, które niesie za sobą palna konstrukcja, to problem zarówno dla właściciela nieruchomości jak i ubezpieczyciela. Większość towarzystw ubezpiecza taką nieruchomość, ale za zwiększoną składkę. Są jednak firmy ubezpieczeniowe, w których możesz uniknąć zwyżki za drewnianą konstrukcję budynku.

 • Concordia – nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianego domu.
 • Compensa - nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianych domów mieszkalnych, o ile dach budynku nie jest zbudowany z łatwopalnych materiałów. W przypadkach domów, których cała konstrukcja zbudowana jest z materiałów łatwopalnych, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru, towarzystwo stosuje indywidualną wycenę ubezpieczenia.
 • Gothaer - ubezpieczenie domów i mieszkań nie przewiduje zwyżki na klasę palności nieruchomości. Jedynym wyjątkiem są domki letniskowe, gdzie stawki są ustalone, z uwzględnieniem klasy palności oraz wartości ubezpieczeniowej (rzeczywista lub odtworzeniowa), w której domek został przyjęty do umowy ubezpieczenia.
 • Inter Polska - zwyżka za 2 klasę palności jest zróżnicowana w zależności od przedmiotu ubezpieczenia. Dla przykładu dla domu będzie to 80 proc., a dla ruchomości domowych 30 proc.

Ubezpieczenie domu drewnianego

Czytaj warunki umowy – nie daj się zaskoczyć po szkodzie!

Przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Zwróć szczególną uwagę na:

 • ochronę nieruchomości od ryzyka pożaru – upewnij się, że ubezpieczyciel gwarantuje ci ochronę od ryzyka pożaru i innych zdarzeń losowych dla domu drewnianego,
 • proces likwidacji szkody – sprawdź jak będzie wyglądał w razie nieszczęśliwego zdarzenia cały proces likwidowania szkody przez ubezpieczyciela, jakie formalności trzeba spełnić, jak zgłosić szkodę, ile czasu czekać na wypłatę odszkodowania itd.,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – zapoznaj się z listą wyłączeń, bowiem fakt posiadania ochrony na wypadek pożaru nie oznacza, że po każdym pożarze otrzymasz odszkodowanie: gdy pożar był skutkiem świadomego podpalenia np. przez jednego z domowników lub jeśli wynikał z rażącego niedbalstwa np. zaśnięcia z zapalonym papierosem na kanapie, wtedy nie otrzymasz odszkodowania!

Jak kupić ubezpieczenie domu drewnianego?

Jesteś właścicielem drewnianego domu i postanowiłeś go ubezpieczyć? Słuszna decyzja! Zobacz jak szybko i wygodnie możesz to zrobić:

 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń nieruchomości. Wypełnij formularz (koniecznie odznacz „rodzaj konstrukcji: palna”) i wykonaj kalkulację cen polis.
 • Porównaj ceny i zakresy ubezpieczeń nieruchomości.
 • Przeczytaj OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Upewnij się co do zakresu ochrony i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W razie pytań skonsultuj się z doradcą i dopytaj o istotne szczegóły.
 • Wybierz najlepszą polisę. Dokonaj płatności, a później wydrukuj dokument zawarcia ubezpieczenia, który otrzymasz po zakupie polisy na swój adres e-mail.

Drewniany dom, pomimo licznych zalet, jest bardziej narażony na szkody. Dlatego nie lekceważ swojego bezpieczeństwa i pamiętaj o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości.

Oblicz składkę ubezpieczenia