CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/ubezpieczenie-domu-drewnianego-jak-wybrac-najlepiej Ubezpieczenie domu drewnianego – jak wybrać najlepiej? | UbezpieczenieMieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu drewnianego

Redakcja 14.04.2020
Ubezpieczenie domu drewnianego
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie domu drewnianego
Drewniane domy potrafią być piękne, tanie w budowie i funkcjonalne. Niestety, są też bardziej podatne na działanie ognia. Przed pożarem można chronić się na wiele sposobów, ale tylko polisa mieszkaniowa zagwarantuje nam pełne bezpieczeństwo finansowe.

Pożar to realne zagrożenie, którego ryzyko zaistnienia możemy tylko minimalizować. W samym 2018 roku na terenie Polski ogień dotknął blisko 16,5 tysiąca budynków mieszkalnych, w wielu z nich powodując poważne straty. Ten żywioł jest w stanie pozbawić nas praktycznie całego majątku i musimy być tego świadomi, szczególnie jeśli mieszkamy w drewnianym domu.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia objęcie polisą domu zbudowanego z drewna, jednak często związane jest to z dodatkową opłatą. Jeśli budynek ma również pokrycie dachowe stworzone z łatwopalnych materiałów, to składka może być nawet o 100% wyższa.

Jak konstrukcja wpływa na cenę ubezpieczenia

Czym jest konstrukcja palna domu?

Podstawowe elementy domu, które przesądzają o palności bądź niepalności konstrukcji, to: ściany, słupy, podciągi i ramy. Dla ubezpieczycieli ważne jest również pokrycie dachowe, bo przecież pożar może rozpocząć się np. od uderzenia pioruna.

Konstrukcję niepalną mają domy murowane, a palną drewniane – zbudowane z bali lub zaprojektowane według technologii skandynawskiej, kanadyjskiej albo pokrewnej. W praktyce rozróżnienie nie jest takie proste, a drewno nie jest jedynym materiałem podatnym na działanie ognia.

Oczywiście, domy mogą mieć też konstrukcję łączoną, a współcześnie dostępne są różnego typu metody dodatkowego zabezpieczenia palnych materiałów przed działaniem ognia, które w praktyce czynią je niepalnymi. Przykładowo, dach pokryty papą bitumiczną, pod którą znajduje się betonowa wylewka stropodachu, można z powodzeniem uznać za odporny na działanie omawianego żywiołu.

Materiały łatwopalne i niepalne

Konstrukcja palna

Elementy konstrukcyjne

 • drewno
 • elementy drewniane
 • płyty styropianowe
 • płyty z pianki poliuretanowej

Pokrycie dachu

 • trzcina
 • słoma
 • gonty drewniane

Konstrukcja niepalna

Elementy konstrukcyjne

 • cegła
 • prefabrykat
 • kamień
 • pustak
 • suporeks
 • szkło

Pokrycie dachu

 • blacha
 • eternit
 • dachówka ceramiczna
 • dachówka cementowa

Źródło: opracowanie własne.

 

Przed czym warto chronić dom z drewna?

Pożar jest absolutnie podstawowym ryzykiem, którego nie może zabraknąć w żadnej polisie ubezpieczeniowej. Pamiętajmy jednak, że aby kompleksowo zabezpieczyć się przed jego skutkami, w ubezpieczeniu muszą być również uwzględnione:

 • zniszczenia wywołane dymem i sadzą,
 • uderzenie pioruna i przepięcie,
 • straty wywołane akcją ratowniczą.

 

Polisa może być uzupełniona o domowy assistance, w którym najczęściej uwzględnione jest wsparcie na wypadek szkody, w skutek której dom nie nadaje się do zamieszkania. Te zapisy mają zastosowanie m. in. przy pożarze i mogą obejmować:

 • usunięcie szkód i wsparcie niezbędnych specjalistów;
 • zabezpieczenie, transport i przechowanie ocalałego mienia;
 • zakwaterowanie i transport do hotelu;
 • dozór miejsca zdarzenia i opieka nad dziećmi, niepełnosprawnymi i zwierzętami domowymi;
 • utylizacja zniszczonego mienia;
 • transport powrotny mienia i lokatorów.

 

Kiedy nie otrzymamy odszkodowania za pożar w domku drewnianym?

W każdej polisie mieszkaniowej znajdują się zapisy traktujące o obowiązkach ubezpieczonego. Standardowo jednym z nich jest dbałość o dotrzymanie wszystkich przeglądów, w tym np. kominiarskiego. Jeśli nie spełnimy tego wymogu, a w skutek naszego zaniedbania dojdzie do pożaru, to ubezpieczyciel ma pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania.  

Rekompensata może zostać wstrzymana również w sytuacji, w której ubezpieczony lub inny z domowników celowo podpalił nieruchomość albo też pożar wybuchł w skutek działań podejmowanych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Pamiętajmy też o terminowym zgłoszeniu szkody – najczęściej jest to 7 dni roboczych od jej zaistnienia lub też od momentu, w którym się o niej dowiedzieliśmy.

 

Jak szybko uzyskać odszkodowanie po pożarze domu z drewna?

Kiedy wybuchnie pożar, powinniśmy postarać się powstrzymać jego rozprzestrzenianie, ale konieczne jest zachowanie przy tym środków bezpieczeństwa. Niezbędne jest zawezwanie odpowiednich służb, a kiedy już sytuacja zostanie opanowana, musimy uzyskać od nich odpowiedni dokument potwierdzający zaistnienie zdarzenia i wskazujący jego przyczynę.

Miejsce zdarzenia powinniśmy pozostawić nietknięte, ale też dobrze jest udokumentować skutki pożary poprzez zrobienie zdjęć czy nakręcenie filmu. Jak wspomnieliśmy wyżej, w terminie do 7 dni roboczych powinniśmy zgłosić szkodę towarzystwu. Najprościej jest zrobić to drogą internetową, za pomocą formularza dostępnego na stronie ubezpieczyciela. Naszym obowiązkiem jest także sporządzenie szczegółowego spisu zniszczonego mienia. Najprawdopodobniej będziemy musieli jeszcze umówić spotkanie z przedstawicielem towarzystwa, który musi dokonać rekonesansu.

Im szybciej dopełnimy wszystkich formalności, tym szybciej otrzymamy rekompensatę finansową za zniszczenia. Najczęściej ubezpieczyciele wypłacają pieniądze do 30 dni od wystąpienia zdarzenia, chociaż zdarza się, że potrzebują więcej czasu na dokładne zbadanie okoliczności i skutków zaistnienia szkody.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać zarówno pod kątem zawartości, jak i ceny. Jeśli chcesz posiadać kompleksową ochronę przed pożarem i innym realnymi zagrożeniami, pamiętaj o wykupieniu właściwych dodatków, np. o uwzględnieniu w umowie polisowej ruchomości domowych. A jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub zbliżony produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Pożar to podstawowe ryzyko dostępne w każdej polisie mieszkaniowej

2. Żeby kompleksowo chronić się przed pożarem, trzeba ubezpieczyć nie tylko mury, ale i elementy stałe oraz ruchomości domowe

3. Większość towarzystw ubezpiecza drewniane domy, jednak składka jest w takich wypadkach nawet do 100% droższa

4. O palności bądź niepalności domu przesądzają elementy konstrukcyjne oraz pokrycie dachowe

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.