Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie domu drewnianego

Redakcja 25.07.2014
Ubezpieczenie domu drewnianego
Strona główna
/
Artykuły
/
Ubezpieczenie domu drewnianego
Ubezpieczenie domu drewnianego wartego 600 000 zł możesz kupić już za niecałe 400 zł w skali roku. Polisy dla takich nieruchomości są, co do zasady, droższe od polis dla budynków murowanych, ponieważ większe jest też ryzyko ubezpieczeniowe, konkretnie zagrożenie pożarem. Sprawdziliśmy, na jakich zasadach można ubezpieczyć dom z drewna, co taka polisa może zawierać i ile aktualnie trzeba za nią zapłacić.

Drewniane domy potrafią być piękne, tanie w budowie i funkcjonalne. Niestety, są też bardziej podatne na działanie ognia. Przed pożarem można chronić się na wiele sposobów, ale tylko polisa mieszkaniowa zagwarantuje ci pełne bezpieczeństwo finansowe.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia objęcie polisą domu zbudowanego z drewna, jednak często związane jest to z dodatkową opłatą. Jeśli budynek ma również pokrycie dachowe stworzone z łatwopalnych materiałów, to składka może być nawet o 100% wyższa.

Czym jest dom drewniany w polisie mieszkaniowej?

Wiadomo, że dom drewniany to trochę umowne pojęcie, ponieważ raczej nie zdarzają się budynki zbudowane w stu procentach z tego materiału. Towarzystwa muszą jednak wyznaczać pewną granicę i tak robi np. Generali, które definiuje konstrukcję drewnianą jako: konstrukcję, której elementy nośne (ściany, słupy, podciągi i ramy) wykonane są z drewna (budynki o konstrukcji szkieletowej, budynki z bali drewnianych) oraz konstrukcję, której część drewniana stanowi więcej niż 50%.

Z perspektywy ubezpieczyciela ważne są jednak nie tyle materiały, z jakich zbudowana jest konstrukcja, ale ogólny stopień jej palności. Współcześnie mamy przecież do dyspozycji liczne technologie budowlane, dzięki którym budynki wykonane przy sporym udziałem drewna i innych palnych materiałów można tak zabezpieczyć, żeby były ognioodporne.

Pamiętaj też, że pozostałe towarzystwa mogą nieco inaczej definiować domy czy konstrukcje drewniane, a takie definicje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej polisy.

Dlaczego ubezpieczenie domu drewnianego jest droższe niż murowanego?

Elementami budynku, które mają kluczowe znaczenie dla oceny stopnia palności całej konstrukcji, są: ściany, słupy, podciągi i ramy. Do tego dochodzi poszycie dachowe. Jeśli w tych częściach domu dominuje drewno, trzcina i słoma, to najprawdopodobniej cała konstrukcja zostanie uznana za palną. Takie rozwiązania można spotkać głównie w domach powstałych w oparciu o technologię kanadyjską, skandynawską lub pokrewną, a także zbudowanych z bali, chociaż nie jest to żelazna zasada.

Konstrukcję niepalną ma z kolei większość murowanych domów, gdzie dominuje beton, cegła i pustaki, a których dachy pokryte są blachą bądź dachówką.

Oczywiście, wiele budynków ma konstrukcję łączoną, bazującą i na palnych, na niepalnych materiałach, a współcześnie dysponujemy technologiami umożliwiającymi niwelowanie właściwości poszczególnych materiałów, w tym podatności na ogień. Trudno więc jednoznacznie orzec, który dom zostanie przez ubezpieczyciela uznany za podatny na pożar, a który nie.

Ubezpieczenie domy o palnej konstrukcji jest, co do zasady, droższe, czasami nawet o sto procent, a w skrajnych sytuacjach ubezpieczyciele mogą w ogóle odmówić włączenia danej nieruchomości w polisę. Wynika to podwyższonego ryzyka, którego żadna firma nie chce ponosić, a jeśli już ponosi, to dzieje się kosztem zdecydowanie wyższej ceny.

Materiały łatwopalne i niepalne

Konstrukcja palna

Elementy konstrukcyjne

 • drewno
 • elementy drewniane
 • płyty styropianowe
 • płyty z pianki poliuretanowej

Pokrycie dachu

 • trzcina
 • słoma
 • gonty drewniane

Konstrukcja niepalna

Elementy konstrukcyjne

 • cegła
 • prefabrykat
 • kamień
 • pustak
 • suporeks
 • szkło

Pokrycie dachu

 • blacha
 • eternit
 • dachówka ceramiczna
 • dachówka cementowa

Źródło: opracowanie własne.

Co obejmuje ubezpieczenie domu z drewna?

Jeśli towarzystwo zdecyduje się ubezpieczyć dom drewniany, zrobi to na takich samych zasadach, jak w przypadku domu murowanego – różnica będzie widoczna tylko w cenie. Podstawowa polisa będzie więc chroniła mury i ewentualnie też elementy stałe nieruchomości, a w ramach rozszerzenia będziesz mógł włączyć do zakresu ruchomości domowe, czyli tę część wyposażenia, która nie jest przytwierdzona na stałe i której nie trzeba demontować przy użyciu siły lub narzędzi. Ubezpieczając drewniany dom, ubezpieczasz nie tylko część mieszkalną, ale też tzw. pomieszczenia przynależne, czyli np. piwnicę, garaż w bryle budynku czy poddasze użytkowe.

W ramach polisy dla domu drewnianego można ubezpieczyć też dodatkowe rodzaje mienia. W przypadku mienia ruchomego są to: rzeczy osobiste gości, przedmioty specjalne (wartościowe), mienie firmowe oraz służbowe. Do tego dochodzą również liczne obiekty znajdujące się na posesji, m. in.: garaż wolnostojący, wiata śmietnikowa, altana, budynki gospodarcze, roślinność, powierzchnie utwardzone czy murowane grille, a także poza posesją – dom letniskowy oraz nagrobek.

Od czego ubezpieczyć dom drewniany?

Dom drewniany można ubezpieczyć od takich samych zdarzeń, jak dom murowany czy o konstrukcji mieszanej. Ochrona może dotyczyć licznych zdarzeń losowych (nawet powyżej 30 ryzyk), ryzyk kradzieżowych czy dewastacji. Polisę można także poszerzyć o liczne dodatki dedykowane lokatorom, jak ubezpieczenie NNW czy OC w życiu prywatnym.

Każda polisa mieszkaniowa już w podstawie chroni przed pożarem. Jako że ryzyko zaprószenia ognia w domu drewnianym zawsze jest trochę większe, powinieneś zadbać, żeby w zakresie ochrony uwzględnić jeszcze inne zdarzenia powiązane z ogniem, czyli: dym i sadzę, skutki akcji ratowniczej czy pakiet Home Assistance, który daje szerokie wsparcie po szkodzie. Jeśli w twoim domu wybuchnie pożar, odpowiednio dobrany assistance może dać ci wsparcie w zakresie:

 • utylizacji zniszczonego mienia i zabezpieczeniu ocalałego;
 • transportu lokatorów i zakwaterowaniu ich;
 • dozoru nad miejscem ubezpieczenia;
 • opieki nad dziećmi, niepełnosprawnymi i zwierzętami domowymi;
 • transportu powrotnego lokatorów i ocalałego mienia.

Wybierając wariant polisy dla domu drewnianego powinieneś także uwzględnić ubezpieczenie od ryzyk wszystkich (All Risks). To nieco droższy produkt, ale dający szerszy zakres ochrony, który uwzględnia również nietypowe sytuacje, których nie da się przewidzieć oraz zdarzenia niedostępne przy standardowej polisie. Za przykład niech posłuży ochrona przed szkodami wyrządzonymi przez dzikie zwierzęta i owady, która dla domu drewnianego jest wartościowym dodatkiem.

Na jaką sumę ubezpieczyć drewniany dom?

Zarówno murowane, jak i drewniane domy powinno się ubezpieczać na kwotę, która jak najlepiej oddaje ich realną wartość. Podobnie jest z pozostałym mieniem, które włączymy w polisę mieszkaniową

Przy ubezpieczaniu domu ustala się tzw. sumy ubezpieczenia (SU) dla poszczególnych rodzajów mienia (mury, elementy stałe, ruchomości domowe, OC w życiu prywatnym). Są to limity, do jakich możliwe jest wypłacenie odszkodowania po szkodzie całkowitej. 

Zawyżając wartość mienia poprzez podanie zbyt wysokiej SU generujemy zwyżkę składki, jednocześnie nie uzyskując w zamian żadnej korzyści. Taka sytuacja nazywa się nadubezpieczeniem. Przykładowo, kiedy dom warty 300 000 zł ubezpieczymy na 350 000 zł, to za jego całkowite zniszczenia, np. w wyniku pożaru, otrzymamy tylko 300 000 zł. Ubezpieczycieli nigdy nie wypłaci nam rekompensaty wyższej, niż realnie poniesione straty, bez względu na wysokość SU.

O niedoubezpieczeniu mówimy wtedy, kiedy deklarowana suma ubezpieczenia jest niższa, niż faktyczna wartość mienia. Zaniżenie wartości majątku nieco obniży składkę, ale po szkodzie całkowitej towarzystwo wypłaci pieniądze, które nie pokryją całości strat. Przykładowo, posiadamy nieruchomość wartą 500 000 zł, ale ubezpieczymy ją na 400 000 zł. Kiedy dojdzie do szkody całkowitej, otrzymamy 400 000 zł odszkodowania, więc będziemy stratni 100 000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu drewnianego?

Sprawdziliśmy koszt ubezpieczenia domu, który ma palną (drewnianą) konstrukcję i niepalne (blacha, dachówka) poszycie dachowe. Chodzi o dom wolnostojący o powierzchni 100 mkw. i wartości 600 000 zł. Pod uwagę wzięliśmy podstawowy zakres, czyli ochronę murów i elementów stałych przez pożarem i innymi zdarzeniami losowymi.

Minimalny koszt opisanego ubezpieczenia to 399 zł, maksymalny 1428 zł. Wszystkie podane kwoty dotyczą rocznego okresu ochrony, a poszczególne oferty minimalnie się od siebie różnią, wliczonymi w cenę dodatkami oraz wariantem (All Risks i ubezpieczenie od ryzyk nazwanych).

Domu drewnianego o konstrukcji skrajnie podatnej na działanie ognia nie da się ubezpieczyć, ale większość nieruchomości z istotnym udziałem drewna już tak. Polisy dla nich oferuje nieco mniej towarzystw i są one najczęściej droższe, co wynika z większego ryzyka ubezpieczeniowego. Niemniej jednak nawet podstawowa roczna ochrona drewnianej nieruchomości może kosztować nawet niecałe 400 zł

– Leszek Drozdalski, ekspert portalu www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

Podstawowe ubezpieczenie domu drewnianego – porównanie ofert

 

TU

W cenie

Roczna składka

Benefia

Home Assistance

399 zł

Benefia

Home Assistance, przedmioty szklane, All Risks

539 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja

645 zł

Wiener

Home Assistance, dewastacja, powódź, przedmioty szklane, All Risks

798 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja

982 zł

Inter Polska

Home Assistance, dewastacja, All Risks

1428 zł

Źródło: ubezpieczeniemieszkania.pl (stan na: 7.01.2024 r.).

Kiedy brak odszkodowania za drewniany dom?

Polisy mieszkaniowe zawsze są w jakiś sposób ograniczone, co oznacza, że mimo opłacenia składki otrzymasz odszkodowanie w każdej możliwej sytuacji. Wśród kluczowych ograniczeń znajdują się tzw. wyłączenia odpowiedzialności. W kontekście domu drewnianego można wskazać m. in. na następujące sytuacje, w których trudno będzie uzyskać rekompensatę:

 • celowe działanie ubezpieczonego lub domowników, które spowodowało szkodę;
 • tzw. rażące niedbalstwo, czyli np. pozostawienie kominka bez dozoru, z czego wziął się pożar;
 • brak wymaganych przepisami przeglądów technicznych, np. kontroli kominiarskiej;
 • posiadanie oraz użytkowanie fajerwerków oraz materiałów wybuchowych;
 • działanie dzikich zwierząt lub owadów;
 • szkody powstałe w trakcie większych remontów – w takich sytuacjach niezbędna jest polisa dla domu w budowie;
 • nieprawidłowe podłączenie urządzeń lub niewłaściwe korzystanie z nich.

Pamiętaj, że każde towarzystwo ma swoją listę wyłączeń odpowiedzialności, co sprawia, że u jednego ubezpieczyciela dane zdarzenie zostanie uznane, a u drugie nie. Koniecznie musisz więc przeczytać dokument OWU, zanim wykupisz polisę, co zresztą dotyczy wszystkich rodzajach ubezpieczeń.

Od czego zależy cena ubezpieczenia domu drewnianego?

Palność bądź niepalność konstrukcji oraz poszycia dachowego to tylko jeden z czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej. Najważniejszymi z nich są wartość ubezpieczonego mienia i liczba zdarzeń w zakresie ochrony. Zależność jest prosta: im droższy dom i szersza ochrona, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie.

Wśród pomniejszych czynników, które mają realne przełożenie na koszt polisy, trzeba jeszcze wymienić:

 • historię ubezpieczenia, czyli liczbę, charakter i wielkość strat w latach minionych;
 • lokalizację, w tym położenie względem zbiorników wodnych oraz obszarów zalewowych;
 • liczbę i wiek lokatorów – głównie chodzi o ich pełnoletniość;
 • kwestie formalno-prawne, czyli m. in. forma własności, najem, działalność gospodarcza;
 • ubezpieczenie przedmiotów specjalnych (wartościowych) i innego dodatkowego mienia (np. zabudowania na posesji lub poza nią);
 • politykę cenową danego towarzystwa;
 • zabezpieczenia własne (w odniesieniu do ryzyk kradzieżowych);
 •  budowę, rozbudowę, nadbudowę, remont – takie polisy są tańsze, ponieważ mają ograniczony zakres ochrony.

Jakie wady i zalety domu z drewna?

Drewniane budynki powstają szybciej, niż murowane, co nierzadko wiąże się również z mniejszymi kosztami, jakie trzeba przeznaczyć na inwestycję.

Drewno, jako naturalny i odnawialny surowiec, najlepiej nadaje się do budowania tzw. domów ekologicznych, czyli maksymalnie przyjaznych naturze i ekonomicznych w utrzymaniu. Jego ogromną zaletą jest również „klimat”, chociaż oczywiście kwestie estetyczne zależne są od indywidualnego gustu.

W naszym kraju zdecydowana większość domów to domy murowane – drewniane konstrukcje stanowią zaledwie 1% całego rynku nieruchomości. Z tego też powodu trudniej jest znaleźć firmę budowlaną, które zagwarantuje nam najwyższą jakość wykonania domu z bali czy domu szkieletowego, a trzeba mieć na uwadze, że przy tego typu konstrukcjach precyzja jest kluczowa dla zapewnienia ergonomiczności, trwałości, ekologiczności oraz niewielkiej podatności na ogień. Brak przedsiębiorstw specjalizujących się w konstrukcjach drewnianych może także poskutkować długimi terminami realizacji, a wiadomo, że każdy z nas chciałby jak najszybciej zamieszkać w swoich nowych czterech kątach.

Plusy i minusy drewnianych domów

Plusy

Minusy

technologie przyjazne środowisku

potencjalnie większe ryzyko pożaru

niepowtarzalna estetyka

często wyższy koszt ubezpieczenia

krótszy okres budowy

niewielka liczba wykonawców

często mniejsze koszty inwestycji

trudno dostępne materiały najwyższej jakości

Źródło: opracowanie własne.

Gdzie kupić ubezpieczenie domu drewnianego?

Polisę mieszkaniową dla domu drewnianego możesz kupić przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Pomoże ci w tym kalkulator ubezpieczeń, czyli narzędzie dzięki któremu skomponujesz pożądany zakres ochrony oraz samodzielnie wyznaczysz sumy ubezpieczenia. W zdecydowanej większości przypadków cała procedura zakupu ubezpieczenia odbywa się w stu procentach online, czyli przy minimalnych formalnościach, co jest sporą wygodą dla kupującego.

Kalkulator ubezpieczeń jest bardzo prosty w obsłudze i pozwala w dosłownie w kilka minut zestawić ze sobą oferty różnych towarzystw. Pamiętaj, że podczas wprowadzania danych do systemu zaznaczyć, jaką konstrukcję ma twój dom i z jakiego materiału zbudowany jest jego dach (poszycie dachowe). Kiedy już podasz wszystkie parametry nieruchomości i ustalisz zakres ochrony, przejdziesz to tabeli z ofertami uporządkowanymi według ceny. Po ich analizie i wybraniu najbardziej atrakcyjnej polisy możesz od razu przejść do finalizacji transakcji. Jeśli zapłacisz składkę od razu, nawet od jutra twój drewniany dom może zostać objęty ubezpieczeniem.

To warto wiedzieć

1. Dom drewniany to budynek zbudowany z bali, o konstrukcji szkieletowej lub takiej, której ponad 50% stanowi drewno

2. Ubezpieczenie domu drewnianego jest droższe, niż murowanego, a budynków o konstrukcji skrajnie podatnej na ogień w ogóle nie da się objąć ochroną polisową

3. Jeśli ubezpieczysz dom drewniany, będzie on chroniony na takich samych zasadach, jak dom murowany czy o konstrukcji mieszanej

4. Ubezpieczenie domu drewnianego możesz kupić online, np. za pomocą kalkulatora polis

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie domu drewnianego

 1. Czy można ubezpieczyć drewniany dom w budowie?

  Tak, podobnie jest z przebudową, rozbudową, nadbudową lub większym remontem naruszającym konstrukcję budynku. Dostępnych jest jednak mniej rozszerzeń, np. ochrona ruchomości domowych.

 2. Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie domu drewnianego?

  Korzystając z okresowych promocji, montując zabezpieczenia własne (dotyczy ryzyk kradzieżowych) lub płacąc za polisę jednorazowo (raty są z reguły droższe). Każde towarzystwo ma nieco inną politykę cenową, co oznacza, że taki sam produkt praktycznie u każdego ubezpieczyciela oferowany jest za nieco inne pieniądze.

 3. Czy można ubezpieczyć drewniany dom letniskowy?

  Tak, wiele towarzystw ubezpiecza zarówno drewniane, jak i murowane domy letniskowe, ale z reguły jest to dodatek do polisy dla podstawowej nieruchomości. Problematyczne jest tylko ubezpieczenie domów nie związanych na trwałe z gruntem, czyli np. holenderskich oraz tych, które znajdują się na obszarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

 4. Czy ubezpieczenie domu drewnianego można kupić online?

  Współcześnie praktycznie wszystkie polisy mieszkaniowe można kupić w stu procentach online, również polisy dla domów zbudowanych z drewna. Tylko w wyjątkowych sytuacjach nabycie ubezpieczenia wiąże się z dodatkowymi formalnościami.

 5. Jak uzyskać odszkodowanie za pożar drewnianego domu?

  Dla wszystkich nieruchomości, bez względu na rodzaj ich konstrukcji, procedura ubiegania się o odszkodowanie jest taka sama. Na zgłoszenie zdarzenia mamy 3-7 dni, w zależności od towarzystwa. Później na miejscu zjawia rzeczoznawca, a ubezpieczony musi przedłożyć odpowiednie dokumenty (protokół z interwencji służb, kosztorys zniszczonego mienia, protokoły z obowiązkowych przeglądów technicznych, itd.). Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie po maksymalnie 30 dniach od zgłoszenia szkody, a w przypadku spornej części rekompensaty po dodatkowych dwóch tygodniach.

 6. Czy można ubezpieczyć drewniane zabudowania na posesji?

  Tak, począwszy od garażu wolnostojącego, a skończywszy na ogrodzeniu wraz z jego elementami stałymi. Wśród takich obiektów mogą znajdować się również drewniane zabudowania, przykładowo altany. Z ochrony wyłączone są tylko budynki nie będące na trwałe związane z gruntem, przeznaczone do rozbiórki czy pustostany.

 7. Ile kosztuje dom drewniany 100 m?

  Koszt budowy domu drewnianego jest zależny od wielu czynników, m. in. od: wybranej technologii, lokalizacji, wykończenia, rodzaju materiałów, stopnia skomplikowania projektu, itd. W dużym zaokrągleniu dom z drewna o powierzchni 100 mkw. wybudujesz za 300-400 tysięcy złotych.

 8. Czy opłaca się kupić dom drewniany?

  Domy drewniane niekoniecznie są tańsze od murowanych – wszystko zależy od wybranej technologii budowlanej i kilku innych czynników. Jeśli chodzi o trwałość – przy założeniu, że drewniany budynek wykonali fachowcy – nieruchomości również są porównywalne. Drewniane budynki są za to droższe w ubezpieczeniu, chociaż nie jest to żelazna reguła.

 9. Czy mogę postawić dom z drewna bez pozwolenia?

  Zarówno drewniany, jak i murowany dom można postawić bez pozwolenia na budowę, tylko ją oficjalnie zgłaszając. Dotyczy to jednak tylko parterowych budynków do 70 mkw. powierzchni, które przeznaczone są do celów mieszkalnych bądź rekreacyjnych (domy letniskowe).

 10. Czy w domu z drewna można mieszkać cały rok?

  Jak najbardziej, jest wiele różnych rodzajów domów całorocznych, które są zbudowane w przeważającym procencie z drewna. W niektórych regionach, np. w Skandynawii, takiego rodzaju budynki są bardzo popularne.

 11. Kiedy otrzymam odszkodowanie za szkodę w domu drewnianym?

  Niektórych domów drewnianych nie da się ubezpieczyć, a dla innych polisty mogą być droższe, co wynika z większego zagrożenia pożarem. Jeśli jednak towarzystwo decyduje się objąć ochroną taką nieruchomość, po szkodzie wypłaci odszkodowanie na takich samych zasadach, jak w przypadku domu murowanego, czyli w terminie do 30 dni od zgłoszenia szkody lub pod dodatkowych 14 dniach (dotyczy spornej części rekompensaty).

 12. Ile odszkodowania za pożar domu drewnianego?

  Jeśli towarzystwo zdecyduje się ubezpieczyć dom drewniany, najprawdopodobniej zrobi to na identycznych zasadach, jak w przypadku budynku murowanego. Oznacza to, że za szkody powstałe w skutek pożaru możesz uzyskać pełną rekompensatę, pod warunkiem, że ubezpieczyłeś dom na właściwą kwotę, a przy szkodzie nie ma zastosowania żadne z wyłączeń odpowiedzialności.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 4.13

Głosów: 8

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.