Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 16 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Ubezpieczenie domu drewnianego – jak wybrać najlepiej?

Data dodania: 25 lipca 2014

Średnia ocena: 4.13

Dziękujemy za oddanie głosu.

Drewniany dom ma wiele zalet, ale jego posiadanie wiąże się z większym ryzykiem ubezpieczeniowym z powodu łatwopalnej konstrukcji. Czy każdy ubezpieczyciel stosuje zwyżki przy zakupie ubezpieczenia domu drewnianego? Jak wybrać najlepszą polisę dla takiej nieruchomości?

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Zwolennicy domów o drewnianej konstrukcji bez namysłu wymienią szereg zalet takiej nieruchomości. Oto głównie z nich:

 • tańszy w utrzymaniu niż dom murowany,
 • niższy koszt materiałów,
 • krótszy czas budowy,
 • ciepło,
 • elegancki wygląd,
 • wyjątkowy klimat.

Z drugiej strony drewniany dom ma jedną poważną wadę – stanowi konstrukcją palną (całość lub część stałych elementów takich jak ściany, sufity czy dach są wykonane z materiałów łatwopalnych), w której ryzyko pożaru i innych zdarzeń losowych jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku murowanego domu. W drewnianej budowli nietrudno o zaprószenie ognia, a gaszenie pożaru będzie trudną operacją ratowniczą. Z tego też względu taka nieruchomość musi być bardzo dobrze ubezpieczona.

Ubezpieczenie domu drewnianego – co musisz wiedzieć przed zakupem?

Ryzyko, które niesie za sobą palna konstrukcja, to problem zarówno dla właściciela nieruchomości jak i ubezpieczyciela. Większość towarzystw ubezpiecza taką nieruchomość, ale za zwiększoną składkę. Są jednak firmy ubezpieczeniowe, w których możesz uniknąć zwyżki za drewnianą konstrukcję budynku.

 • Concordia – nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianego domu.
 • Compensa - nie stosuje zwyżki składki za ubezpieczenie drewnianych domów mieszkalnych, o ile dach budynku nie jest zbudowany z łatwopalnych materiałów. W przypadkach domów, których cała konstrukcja zbudowana jest z materiałów łatwopalnych, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia pożaru, towarzystwo stosuje indywidualną wycenę ubezpieczenia.
 • Gothaer - ubezpieczenie domów i mieszkań nie przewiduje zwyżki na klasę palności nieruchomości. Jedynym wyjątkiem są domki letniskowe, gdzie stawki są ustalone, z uwzględnieniem klasy palności oraz wartości ubezpieczeniowej (rzeczywista lub odtworzeniowa), w której domek został przyjęty do umowy ubezpieczenia.
 • Inter Polska - zwyżka za 2 klasę palności jest zróżnicowana w zależności od przedmiotu ubezpieczenia. Dla przykładu dla domu będzie to 80 proc., a dla ruchomości domowych 30 proc.

Ubezpieczenie domu drewnianego

Czytaj warunki umowy – nie daj się zaskoczyć po szkodzie!

Przed zakupem ubezpieczenia nieruchomości koniecznie zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Zwróć szczególną uwagę na:

 • ochronę nieruchomości od ryzyka pożaru – upewnij się, że ubezpieczyciel gwarantuje ci ochronę od ryzyka pożaru i innych zdarzeń losowych dla domu drewnianego,
 • proces likwidacji szkody – sprawdź jak będzie wyglądał w razie nieszczęśliwego zdarzenia cały proces likwidowania szkody przez ubezpieczyciela, jakie formalności trzeba spełnić, jak zgłosić szkodę, ile czasu czekać na wypłatę odszkodowania itd.,
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – zapoznaj się z listą wyłączeń, bowiem fakt posiadania ochrony na wypadek pożaru nie oznacza, że po każdym pożarze otrzymasz odszkodowanie: gdy pożar był skutkiem świadomego podpalenia np. przez jednego z domowników lub jeśli wynikał z rażącego niedbalstwa np. zaśnięcia z zapalonym papierosem na kanapie, wtedy nie otrzymasz odszkodowania!

Jak kupić ubezpieczenie domu drewnianego?

Jesteś właścicielem drewnianego domu i postanowiłeś go ubezpieczyć? Słuszna decyzja! Zobacz jak szybko i wygodnie możesz to zrobić:

 • Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń nieruchomości. Wypełnij formularz (koniecznie odznacz „rodzaj konstrukcji: palna”) i wykonaj kalkulację cen polis.
 • Porównaj ceny i zakresy ubezpieczeń nieruchomości.
 • Przeczytaj OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Upewnij się co do zakresu ochrony i wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W razie pytań skonsultuj się z doradcą i dopytaj o istotne szczegóły.
 • Wybierz najlepszą polisę. Dokonaj płatności, a później wydrukuj dokument zawarcia ubezpieczenia, który otrzymasz po zakupie polisy na swój adres e-mail.

Drewniany dom, pomimo licznych zalet, jest bardziej narażony na szkody. Dlatego nie lekceważ swojego bezpieczeństwa i pamiętaj o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia nieruchomości.

Porównaj ceny
Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.