CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/czym-jest-ubezpieczenie-domu Czym jest ubezpieczenie domu
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Czym jest ubezpieczenie domu

Redakcja 11.12.2019
Czym jest ubezpieczenie domu
Strona główna
/
Blog
/
Czym jest ubezpieczenie domu
Pod pojęciem nieruchomości lokalowej rozróżnia się dwie podstawowe jednostki: dom oraz mieszkanie. W przypadku ubezpieczenia tych obiektów nie można mówić o zastosowaniu jednej polisy, ponieważ już na etapie oceny ryzyka inne czynniki są brane pod uwagę.
Spis treści

Różnica między domem a mieszkaniem z pozoru wydaje się prosta. Jednak w pewnych okolicznościach oba pojęcia mogą wydawać się tożsame, np. czy dom wielorodzinny jest rzeczywiście domem czy już czymś większym przypominającym mały blok? Dlatego najlepiej zacząć od definicji.

Mieszkanie

To lokal jedno lub kilkuizbowy przystosowany do celów mieszkalnych, wydzielony trwałymi ścianami w obrębie budynku. Do mieszkania prowadzi wydzielone wejście z klatki schodowej. Lokal taki charakteryzuje się posiadaniem wspólnego korytarza prowadzącego na zewnątrz budynku (na ulicę, podwórze czy ogród). W skład mieszkania wchodzą także pomieszczenia pomocnicze jak przedpokój, łazienka, toaleta, garderoba, spiżarnia i weranda.

Dom

W przeciwieństwie do mieszkania wyróżnia się posiadaniem fundamentów i trwałym przyleganiem do gruntu. W przypadku mieszkania możemy mówić tylko o lokalach położonych na parterze. W budynkach mieszkalnych zespolonych typu bliźniak czy szeregówka za odrębny dom uznaje się pojedynczy segment zwieńczony wyjściem na ulicę czy ogród. Każdy z wymienionych rodzajów domów jest bezpośrednio pokryty dachem oraz może być podpiwniczony. Do tego typu nieruchomości zalicza się zintegrowaną sieć kanalizacyjną, wodociągową i grzewczą, a także łącza elektryczne i gazowe.

Za co polisa?

Przy ubezpieczeniach domu stosuje się z reguły wyższą składkę, która pozwala na objęcie ochroną innych nieruchomości znajdujących się na działce, np. garażu, altany, a nawet roślinności ogrodowej. Polisy różnych towarzystw ubezpieczeniowych różnią się między sobą niepozornymi detalami, które, tak jak potrzeby klientów, obejmują szerokie spectrum zdarzeń. Ochroną mogą być objęte chociażby ruchomości znajdujące się na zabudowanych tarasach czy balkonach. Niektóre produkty, w razie nagłego wypadku i potrzeby hospitalizacji właściciela domu, zapewniają organizację i pokrycie kosztów opieki zwierząt pozostających w nieruchomości. To samo dotyczy opieki nad dziećmi czy osobami niesamodzielnymi, które pozostają w jednym gospodarstwie pod nieobecność właściciela z wyżej wymienionych powodów. Może się też zdarzyć, że poszukiwanie źródła awarii będzie wymagało kosztownego kucia ścian. Starannie dobrana polisa uwzględnia również takie przypadki. podobne przypadki także jest w stanie uwzględnić.

Za co nie?

Ubezpieczając mieszkanie może się okazać, że wymagane jest dokupienie OC. Chodzi tu najczęściej o ewentualność zalania sąsiada. Polisa dla domu, szczególnie że przeważająca większość to budynki jednorodzinne, automatycznie eliminuje potrzebę nabywania takiej opcji. Ale niektóre towarzystwa ofertę OC ujmują już w ofercie ubezpieczenia. To przydatne, zwłaszcza gdy wspomniane zalanie własnego domu nastąpiło w związku z użytkowaniem nieruchomości przez członków rodziny, np. małe dziecko.

Michał Ratajczak

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.