Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Domowe Assistance – czy warto?

Redakcja 21.4.2015 | 11.12.2019
Interwencja hydraulika, szklarza czy nawet informatyka, serwis rowerowy i pomoc medyczna albo zabezpieczenie mienia po pożarze – opisujemy te oraz inne korzyści, jakie można czerpać z wykupienia polisy mieszkaniowej wraz z pakietem Home Assistance.
Porównaj ceny

Home Assistance czy po prostu domowy assistance jest bardzo specyficznym i jednocześnie niezwykle użytecznym dodatkiem do polisy mieszkaniowej. Tak naprawdę, ma on niewiele wspólnego z klasycznym ubezpieczeniem, ponieważ jest de facto pakietem usług z różnych zakresów, które towarzystwo zobowiązuje się świadczyć ubezpieczonemu w trakcie trwania umowy. Oczywiście, usługi te zawsze mają swoje ograniczenia i limity, ale do wątku jeszcze przejdziemy.

 

Czy za domowe assistance trzeba dopłacić?

Home Assistance nie jest produktem dostępnym samodzielnie. Żeby go nabyć, trzeba najpierw wykupić polisę mieszkaniową. W tej kwestii nie ma reguły, ale zazwyczaj assistance dokupuje się jako rozszerzenie, czyli dodatkową klauzulę, której obecność zwiększa podstawową składkę ubezpieczeniową.

Towarzystwa czasami umieszczają prosty pakiet assistance w podstawie polisy, a w ramach rozszerzenia można uzupełnić go kolejne usługi. Zdarza się, że klient ma do wyboru np. trzy różne warianty pakietu, a każdy z nich związany jest z innymi kosztami dodatkowymi. Ubezpieczyciele indywidualnie podchodzą do tej kwestii, więc jeśli zależy nam na maksymalnie użytecznym assistance, to musimy porównać ich oferty konkretnie pod tym względem.

 

Co zawiera domowe assistance?

Również zawartość pakietu assistance leży w gestii towarzystwa, który ma go w swojej ofercie. Można jednak wskazać kilka kategorii usług, które najczęściej są oferowane przez ubezpieczycieli. Są to:

 • Wizyty specjalistów z różnych dziedzin, najczęściej chodzi o: hydraulików, szklarzy, murarzy;
   
 • Działania o charakterze organizacyjnym – kiedy dojdzie do szkody, np. pożaru – które mogą obejmować: zabezpieczenie i dozór mienia, transport i zakwaterowanie lokatorów, utylizację zniszczonego mienia, itd.;
   
 • Udzielanie informacji telefonicznych (całodobowe infolinie) w określonych dziedzinach, takich, jak kwestie medyczne czy remontowo-budowlane;
   
 • Usługi concierge;
   
 • Naprawa sprzętu PC, RTV i AGD;
   
 • Usługi medyczne: wizyty lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów, dostarczanie leków.

 

Ile kosztuje Home assistance?

Trudno jest podać uśrednioną kwotę, bo nawet w ofercie jednego towarzystwa można znaleźć kilka wariantów cenowych dla różnych pakietów assistance. Nierzadko też omawiany dodatek dostępny jest w podstawowym wariancie polisy. Na jego cenę wpływa polityka towarzystwa oraz, przede wszystkim, zakres oferowanych usług.

Szacuje się, że za rozbudowany Home Assistance trzeba dopłacić w granicach 50-80 zł w skali roku. Osoby, które uważają tę kwotę za wysoką, muszą mieć świadomość, że np. za pojedynczą interwencję hydraulika zapłacimy minimum 50 zł, a przeważnie zdecydowanie więcej.

 

Home Assistance – jakie wyłączenia odpowiedzialności?

Każdy, nawet najbardziej rozbudowany, pakiet assistance zawiera pewne wyłączenia odpowiedzialności. Chodzi tutaj o konkretne, sprecyzowane w OWU polisy, sytuacje, w których ubezpieczyciel zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Lista wyłączeń sporządzana jest indywidualnie przez każde towarzystwa, jednak można wyróżnić ogólne tendencje, jakimi kierują się ubezpieczyciele.

Przyjrzyjmy się przykładowym wyłączeniom odpowiedzialności z konkretnej polisy, a mianowicie z Link4 Dom. Towarzystwo wśród szczegółowych wyłączeń (ogólne dotyczą wszystkich elementów polisy) możemy znaleźć m. in. następujące ograniczenia:

 • Ubezpieczeniu podlega wyłącznie sprzęt RTV i AGD zakupiony jako fabrycznie nowy, nabyty maksymalnie 5 lat przed awarią i nie wykorzystywany do działalności gospodarczej;
   
 • Jeśli usunięcie awarii leży w gestii administracji lub innych służb, towarzystwo nie poczuwa się do odpowiedzialności;
   
 • Usługom elektryka lub innego specjalisty nie podlegają: wymiana żarówek, lampek kontrolnych i przedłużaczy;
   
 • Wyłączone są awarie, które pojawiły się przed wejściem w życie polisy mieszkaniowej;
   
 • Kiedy zgubimy klucze, ubezpieczyciel nie pokryje kosztów wymiany zamków;
   
 • Wszystkie usługi muszą być wykonywane na terytorium Polski;
   
 • Usługi medyczne nie będą świadczone, jeśli stan chorego wymaga wezwania pogotowia ratunkowego;
   
 • Towarzystwo nie pokrywa kosztu zakupu leków, środków opatrunkowych i innych medykamentów;
   
 • Ubezpieczenie nie uwzględnia opieki medycznej dla osób przewlekle chorych lub cierpiących na choroby psychiczne.

Pamiętajmy, że każde towarzystwo ma swoje własne wyłączenia szczegółowe dla Home Assistance i że wszystkie one są klarownie wypunktowane w OWU polisy. Przejrzenie ich powinniśmy traktować jako swój obowiązek, jeśli chcemy wiedzieć, do czego mamy prawo z tytułu ubezpieczenia, a w jakich kwestiach ubezpieczyciel nam nie pomoże.

 

Home Assistance – jakie limity odpowiedzialności?

Limity odpowiedzialności to również indywidualna kwestia każdego towarzystwa. Tutaj także warto posłużyć się konkretnym przykładem. W tym przypadku przyjrzeliśmy się bliżej polisie Generali z myślą o domu, która występuje w dwóch wariantach: dla ryzyk nazwanych i dla ryzyk wszystkich (All Risks).

Przykładowe limity odpowiedzialności – Generali z myślą o domu

Usługa

Limity – formuła dla ryzyk nazwanych

Limity – formuła All Risks

Interwencja specjalisty

2 interwencje do 500 zł

2 interwencje do 1500 zł

Interwencja ślusarza

(przy kradzieży z włamaniem)

1 interwencja do 1000 zł

1 interwencja do 1500 zł

Awaryjne otwarcie drzwi przez ślusarza

1 interwencja do 500 zł

1 interwencja do 500 zł

Awaria sprzętu RTV/AGD/PC

2 interwencje do 500 zł

2 interwencje do 1000 zł

Pomoc w zastrzeżeniu karty, organizacja przeglądu instalacji kominowej, gazowej lub elektrycznej, organizacja wizyty projektanta od aranżacji wnętrz

Bez limitu

Bez limitu

Wizyta lekarza

1 wizyta do 250 zł

1 wizyta do 500 zł

Transport medyczny

2 świadczenia do 500 zł

2 świadczenia do 1000 zł

Infolinia medyczna

5 usług informacyjnych

5 usług informacyjnych

Naprawa i transport roweru

brak

1 świadczenie do 1500 zł

Usługi informacyjne

5 usług informacyjnych

5 usług informacyjnych

Źródło: opracowanie własne na podstawie OWU. Limity dotyczą 1 roku obowiązywania polisy.

Jak widać, dla dwóch wariantów tej samej polisy pakiety assistance różnią się w znacznym stopniu, chociaż też zakres niektórych usług w obu przypadkach jest identyczny. Dysonanse odnoszą się w tym konkretnym przypadku głównie do kosztów usług, a nie ich częstości w skali roku.

 

Jakie inne rozszerzenia dla lokatorów warto wykupić?

Współcześnie polisy mieszkaniowe praktycznie zawsze mają bardzo ciekawe rozszerzenia stworzone z myślą o lokatorach. Oprócz omówionego Home Assistance, trzeba w tym miejscu wymienić, przede wszystkim, OC w życiu prywatnym. Ten dodatek (rzadko dostępny w podstawie) poszerza zakres ochrony na szkody wyrządzone osobom trzecim, czyli np. naszym sąsiadom.

Warto rozważyć także wykupienie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Kolejnym wariantem jest pomoc prawna, którą czasami znajdziemy również w samym pakiecie assistance. Usługi prawnicze nie należą do tanich, a czasami po prostu jesteśmy zmuszeni do skorzystania z takie wsparcia, co w ramach polisy może się nam kalkulować.

 

Polisę dla nieruchomości warto dobrać pod kątem zawartości, czyli również rozszerzeń, takich jak Home Assistance, jak i ceny, która też przecież nie jest bez znaczenia. Wartościowe dodatki często zwiększają składkę tylko nieznacznie, dając w zamiar szerszy zakres ochrony oraz inne udogodnienia. Jeśli nie chcesz przepłacać za ten sam lub podobny produkt, sprawdź wysokość składki dla Twojej nieruchomości w naszym kalkulatorze polis mieszkaniowychW 3 minuty porównasz ceny 18 towarzystw w 1 miejscu i znajdziesz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej nieruchomości.

To warto wiedzieć

1. Home Assistance jest produktem niedostępnym samodzielnie – trzeba go kupić w pakiecie z polisą mieszkaniową

2. Domowy assistance najczęściej funkcjonuje jako rozszerzenie podstawowej wersji polisy, czyli trzeba za niego dodatkowo zapłacić

3. Szacuje się, że rozbudowany pakiet assistance zwiększa roczną składkę średnio o 50-80 zł

4. Każdy Home Assistance posiada pewne ograniczenia w postaci limitów i wyłączeń odpowiedzialności, które są szczegółowo opisane w OWU polisy

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły