Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 14 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Program Mieszkanie Plus

Czy w 2017 roku wzrośnie liczba ubezpieczonych nieruchomości?

Michał Ratajczak 17.11.2016 | 11.12.2019
500 złotych czynszu za wynajmowane mieszkanie? Albo 1000 z opcją wykupu? Rządowe zapowiedzi z czerwca 2016 roku mają szansę już wkrótce wejść w życie. Gwarantem tak niskich kosztów mają być grunty, specjalny fundusz oraz dopłaty. A co z ubezpieczeniem nieruchomości?
Porównaj ceny

Mieszkanie Plus to program, który jest kontynuacją polityki prorodzinnej rządu Beaty Szydło. Według założeń projektu na mieszkanie ma być stać przeciętną polską rodzinę. Przemawia za tym szacunkowa cena za metr kwadratowy – to koszt od 10 do 20 zł. Grupą docelową projektu są nie tylko osoby o średnich i niskich dochodach, ale przede wszystkim posiadające rodziny wielodzietne.

 

Program opiera się na 3 filarach:

  • mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa,
  • wsparciu budownictwa społecznego,
  • wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe).

 

Ubezpieczenie w cenie?

Kupujący ubezpieczenie nieruchomości bardzo często kierują się wyłącznie ceną. Mało kto interesuje się, co za nią stoi i jaka jest skala wyłączeń odpowiedzialności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe różnie określają warunki oraz zakres umowy, co w wielu przypadkach może prowadzić do niepotrzebnych sytuacji, w których poszkodowany i rozczarowany jest właściciel polisy.

Teraz argument ceny niejako zostaje wytrącony przyszłym ubezpieczonym z rąk. Powodem jest zapowiadany niski czynsz rządowych mieszkań, przez co wynajmujący (i przyszli właściciele) będą dysponowali większą ilością środków, np. na ubezpieczenie.

Kwota 200-300 zł za polisę mieszkaniową płatna raz na rok to i tak połowa najniższego zakładanego czynszu… płatnego raz na miesiąc. Tym samym można spodziewać się wzrostu zainteresowania ofertą ubezpieczycieli, ale to tylko prognoza na przyszły rok i lata kolejne, bo program Mieszkanie Plus dopiero rusza, a zapotrzebowanie na mieszkania względem pierwszych realizacji jest ogromne.

 

Środki na polisę

Zapowiedzi rządu niie kończą się na postawieniu mieszkań tańszych względem deweloperów komercyjnych. Kolejnym krokiem będzie dążenie do poprawy warunków mieszkaniowych z uwzględnieniem stanu technicznego i zwiększeniem efektywności energetycznej.

Brzmi skomplikowanie? W rzeczywistości chodzi o opiekę nad już zrealizowana inwestycją, czyli wspieraniem inwestycji w zakresie ocieplenia czy prac remontowych. Ale i ubezpieczony w takim mieszkaniu poprzez ważną polisę może zadbać o stan własnego portfela, nie narażając się na wydatki ani roszczenia poszkodowanych osób trzecich.

Środki z odpowiednio dobranego ubezpieczenia pozwolą pokryć ewentualne straty spowodowane przez:

  • ogień i inne zdarzenia losowe,
  • kradzież z włamaniem,
  • dewastację,
  • zalanie,
  • uszkodzenia mienia ruchomego,
  • wybicie szyb.

 

Indywidualne Konta Mieszkaniowe

Nie da się ukryć, że tylko mały procent Polaków skorzysta z programu – przynajmniej w jego początkowej fazie. Być może jeszcze mniej będzie w stanie wykupić mieszkanie na własność, ale w perspektywie kolejnych 20 czy 30 lat trudno zakładać jakiekolwiek precyzyjne scenariusze. Pomocą dla chcących wejść w posiadanie nieruchomości z projektu Mieszkanie Plus będzie wspomniany już trzeci filar, czyli indywidualne konta mieszkaniowe.

Będzie to mechanizm oszczędzania stworzony przez Narodowy Program Mieszkaniowy. Korzystający z programu będą mogli na specjalnych kontach (minimum 5 lat) oszczędzać i gromadzić środki złożone w bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Środki te będą mogły być przeznaczone na zakup, budowę czy remont mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Rząd do odłożonych środków doda specjalną premię pochodzącą ze środków z wygaszanego programu Mieszkanie dla Młodych. 

Porównaj ceny
Michał Ratajczak
Michał Ratajczak

Ekspert ubezpieczeń nieruchomości. Wcześniej zajmował się m.in. dziennikarstwem sportowym. W wolnym czasie przemierza szlaki rowerowe i piesze.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły