Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Agent ubezpieczeniowy

Strona główna
/
Słownik
/
Agent ubezpieczeniowy

Agent ubezpieczeniowy – przedsiębiorca, który prowadzi działalność w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego na podstawie umów z zakładami ubezpieczeń. Jego funkcja polega na organizowaniu, nadzorowaniu i wykonywaniu czynności agencyjnych w imieniu klienta.

 

Podstawowy zakres kompetencji agenta ubezpieczeniowego to:

  • pozyskiwanie nowych klientów,
  • analiza i synteza potrzeb w kontekście prezentowanych ofert,
  • zawieranie i realizacja umów ubezpieczenia,
  • pomoc w doborze oferty oraz obsługa posprzedażowa.

 

Wyróżniamy agentów reprezentujących jeden zakład ubezpieczeń – są to agenci wyłączni – oraz oferujących produkty kilku różnych firm, których nazywamy multiagentami. Pełna definicja stanowiska agenta ubezpieczeniowego została zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

Przykład praktyczny:

Pani Kornelia postanowiła wykupić ubezpieczenie swojego mieszkania i rozważała, jaka oferta mogłaby być dla niej najlepsza. Po skorzystaniu z porównywarki ubezpieczeń zdecydowała się skonsultować z osobą kompetentną, by podzielić się wnioskami i rozwiać wszelkie wątpliwości. Doświadczony agent ubezpieczeniowy, na którego usługi się zdecydowała, przedstawił jej propozycje produktów, którymi była zainteresowana. Dzięki fachowej obsłudze i pomocy agenta pani Kornelia mogła uzupełnić swoje wiadomości na temat ofert i możliwości oraz wybrać najlepszą propozycję dla siebie. Następnie szybko dopełniła niezbędnych formalności, dzięki czemu ubezpieczyła mieszkanie i teraz może spać spokojnie.