Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Broker ubezpieczeniowy

Strona główna
/
Słownik
/
Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, która po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz wpisaniu na listę brokerów wykonuje czynności brokerskie. Jest to osoba upoważniona przez ubezpieczonego albo osobę przez niego uprawnioną do dokonywania w jej imieniu czynności związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia.

Broker ubezpieczeniowy nie jest związany z żadnym towarzystwem ubezpieczeniowym, pośredniczy pomiędzy klientem a firmą ubezpieczeniową, której ofertę sprzedaje. Działa on w interesie klienta, analizuje jego potrzeby i wybiera dla niego najlepszą propozycję. W przypadku wystąpienia szkody broker dba o prawidłowe prowadzenie sprawy, tak by klient uzyskał odpowiednie odszkodowanie.

Broker ubezpieczeniowy ma uprawnienia do wykonywania czynności związanych z zawarciem umowy ubezpieczeniowej i jej wykonaniem, wówczas odpowiada przed towarzystwem ubezpieczeniowym. Broker jest wynagradzany przez firmę ubezpieczeniową po zawarciu umowy w imieniu swojego klienta i opłaceniu przez niego składki.

Przykład praktyczny:

Pan Sławomir postanowił ubezpieczyć mieszkanie, niestety nie posiadał wiedzy na temat dostępnych na rynku umów ubezpieczenia. Znajomy poradził mu, żeby udał się do fachowca i skorzystał z usług brokera ubezpieczeniowego. Wybrany przez niego broker po analizie potrzeb przedstawił Panu Sławomirowi oferty firm ubezpieczeniowych działających na rynku. Dzięki temu klient może być pewny, że wybrał właściwą ofertę i zabezpieczył swoje mienie.