CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/cesja-ubezpieczenia Cesja z umowy ubezpieczenia - co to za dokument? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Cesja ubezpieczenia

Strona główna
/
Słownik
/
Cesja ubezpieczenia

Cesja ubezpieczenia – przeniesienie wynikających z umowy ubezpieczenia praw z osoby ubezpieczonej na inną osobę lub instytucję – w drugim przypadku najczęściej jest to bank lub leasingodawca. Osoba trzecia, zwana cesjonariuszem, nabywa przyszłą wierzytelność, czyli zastrzeżenie, które zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłacenia ewentualnego odszkodowania.

Powszechnym przypadkiem stosowania tej formy zapisu w umowie jest sytuacja, gdy bank udziela kredytu na samochód – w przypadku uszkodzenia lub kradzieży pojazdu, ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania na jego rzecz. W ten sposób bank zabezpiecza się przed utratą aktywów. Odpowiednio sporządzona umowa zabezpiecza zarówno kredytobiorcę, jak i cesjonariusza.

Najczęściej spotykana jest cesja praw z ubezpieczenia dobrowolnego, czyli AC, ubezpieczenia mieszkania lub domu.

Przykład praktyczny:

Pani Barbara marzyła o nowym mieszkaniu. Nie miała jednak wystarczającej ilości pieniędzy, by kupić nieruchomość. Długo zastanawiała się, co zrobić. Nie chciała prosić o pożyczkę przyjaciół ani żadnego z członków rodziny, dlatego wystąpiła do banku z prośbą o kredyt. Ten udzielił zgody, stawiając warunek zakupu ubezpieczenia z cesją. Kobieta nabyła wymarzone lokum. Kilka miesięcy później doszło do zalania znacznej części nieruchomości. Po zrealizowaniu formalności ubezpieczenie zostało wypłacone bankowi jako cesjonariuszowi, a ten wydzielił pani Barbarze część niezbędną do pokrycia kosztów zaistniałej szkody.