CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/dewastacja Dewastacja - co oznacza w ubezpieczeniu? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Dewastacja

Strona główna
/
Słownik
/
Dewastacja

Dewastacja w ubezpieczeniach to umyślne i bezprawne wyrządzenie szkody dokonane przez osoby trzecie na mieniu, np. na murach czy ruchomościach. Polisa na wypadek dewastacji może być przydatna przy kradzieży z włamaniem, gdzie sprawcy nie ograniczają się do zabrania mienia, ale także uszkadzają drzwi czy wybijają szyby. Dzięki ubezpieczeniu poszkodowany otrzymuje odszkodowanie za utracone przedmioty oraz zniszczone mienie.

Ochrona od dewastacji może pokryć koszty: 

  • demontażu uszkodzonych elementów, 
  • tymczasowego zabezpieczenia mienia,
  • transportu zniszczonych elementów do miejsca naprawy i z powrotem,
  • montażu elementów naprawionych lub nowych.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeżeli ubezpieczony wyraził zgodę na pobyt osób trzecich w miejscu, gdzie doszło następnie do dewastacji mienia. Należy pamiętać, że polisa może zawierać wyłączenia odpowiedzialności, np. szkody wyrządzone przez zwierzęta należące do ubezpieczonego.

Przykład praktyczny:

Pan Jacek po powrocie z pracy stwierdził, że jego dom został okradziony. Nieruchomość była zabezpieczona drzwiami antywłamaniowymi. Złodzieje weszli do środka przez okno w piwnicy, które wybili, a następnie wyłamali drzwi prowadzące z piwnicy na korytarz. Ich łupem padł sprzęt RTV oraz dwa laptopy. Pan Jacek posiadał ubezpieczenie domu, a polisa obejmowała uszkodzenie mienia na skutek dewastacji, dlatego właściciel nieruchomości otrzymał odszkodowanie za wyniesiony sprzęt elektroniczny oraz wybitą szybę i zniszczone drzwi wewnętrzne.