Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Doubezpieczenie

Strona główna
/
Słownik
/
Doubezpieczenie

Doubezpieczenie jest formą dodatkowej umowy ubezpieczeniowej do istniejącej już polisy. Poprzez doubezpieczenie suma ubezpieczenia przedmiotu rośnie, więc własność jest rzetelnie chroniona.

Gdy zawierana jest umowa dobrowolnego ubezpieczenia, klient definiuje sumę ubezpieczenia obiektu. Sumę ubezpieczenia, czyli górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego za wypadek ubezpieczeniowy, która jest równa rzeczywistej wartości przedmiotu. W przypadku zlikwidowania szkody, osoba ubezpieczona otrzymuje odszkodowanie i o tę kwotę otrzymanego odszkodowania zostanie pomniejszona suma ubezpieczenia. Następstwem tego zjawiska może być sytuacja, w której suma ubezpieczenia nie będzie dostateczna, by pokryć koszty naprawy szkody.  

To samo następuje, gdy podczas trwania umowy wzrosła wartość ubezpieczonego przedmiotu. Są to okoliczności, w których klient ma możliwość doubezpieczenia swojego mienia. Wiąże się to z dodatkową opłatą, która zostaje oszacowana przez ubezpieczyciela. Możliwość doubezpieczenia daje gwarancje każdorazowego wypłacenia odszkodowania  adekwatnego do wartości przedmiotu.

Przykład praktyczny:

Pani Hanna ubezpieczyła mieszkanie na 300 000 złotych w ramach polisy. Jej mieszkanie zostało okradzione. Przedmioty, które złodziej wyniósł zostały wycenione na 100 000 złotych. Jeżeli do mieszkania Pani Hanny ponownie ktoś się wkradnie bądź przydarzy jej się inne losowe zdarzenie, to suma ubezpieczenia będzie równa 200 000, nawet jeżeli szkody zostaną wycenione na wyższą kwotę.