CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/flexa FLEXA - na czym polega? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

FLEXA

FLEXA – w praktyce ubezpieczeniowej jest to termin oznaczający podstawowy rodzaj ubezpieczenia nieruchomości, który obejmuje ochronę na wypadek czterech następujących zdarzeń losowych:

  • pożaru,
  • uderzenia pioruna,
  • wybuchu,
  • katastrofy lotniczej.

Skrót FLEXA został utworzony od początkowych liter angielskich nazw wyżej wymienionych zdarzeń (fire, lightning, explosion, aircraft crash landing). Są to tak zwane ryzyka elementarne. Kluczowym wyróżnikiem jest fakt, że FLEXA zawsze stanowi ubezpieczenie w wariancie minimalnym, nie można więc mówić o szerokiej i kompleksowej ochronie. Jej wybór oznacza jednak zazwyczaj stosunkowo niską składkę.
 
FLEXA nie musi być równoznaczna z umową podstawową w każdym z towarzystw ubezpieczeniowych – zakres umów określany jest według ich regulaminu. Z reguły także zakres polisy w bazowej wersji jest znacznie szerszy niż sama FLEXA. Jak w przypadku każdej polisy, i tutaj istnieje możliwość wykupienia rozszerzenia w zależności od indywidualnych potrzeb.
 
Wykupienie polisy FLEXA jako pakietu minimalnego często bywa obowiązkowym punktem do zrealizowania, by możliwe stało się uzyskanie kredytu hipotecznego w banku.

Przykład praktyczny:

Pani Julianna i pan Nikodem zdecydowali się na zakup wspólnego mieszkania. Po dokonaniu wszystkich formalności bank wyraził zgodę na udzielenie im kredytu hipotecznego z założeniem, że uprzednio zostanie wykupiona polisa FLEXA. Partnerzy skorzystali z porównywarki ubezpieczeń i wybrali rozszerzony pakiet ochrony, odpowiadający ich potrzebom.