Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Fraud ubezpieczeniowy

Strona główna
/
Słownik
/
Fraud ubezpieczeniowy

Fraud ubezpieczeniowy – rodzaj oszustwa polegającego zazwyczaj na wyłudzeniu pieniędzy od ubezpieczyciela. Jest ono klasyfikowane jako wykroczenie lub przestępstwo, które  jest zagrożone konsekwencjami prawnymi. W przypadku jego wykrycia w okresie po wypłaceniu nienależnego odszkodowania Ubezpieczyciel może zwrócić się do osoby z tak zwanym regresem, czyli żądaniem zwrotu.
 
Istotną cechą fraudu ubezpieczeniowego jest fakt, że zostaje on dokonany z premedytacją – to świadome działanie na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego. Fraud ubezpieczeniowy może przybierać różne formy takie jak:

  • celowe uszkodzenie obiektu objętego ubezpieczeniem,
  • symulowanie uszczerbku lub szkody, które nie są prawdziwe,
  • zatajanie informacji/przeinaczanie faktów w momencie zgłaszanie szkody,
  • podanie błędnych informacji we wniosku ubezpieczeniowym, celem uzyskania niższej składki ubezpieczeniowej,
  • wyolbrzymianie rozmiarów rzeczywistej szkody.

Przykład praktyczny:

Planując uruchomić swój biznes, pani Katarzyna założyła małą cukiernię na obrzeżach miasta. Niestety okazało się, że praca nie jest tak dochodowa, jak wyjściowo zakładała. W trakcie działania cukierni nie udało się jej spłacić wszystkich zobowiązań. Aby odzyskać pieniądze z inwestycji, postanowiła posunąć się do niecnego planu podpalenia budynku, licząc na wysoki zwrot środków za pośrednictwem odszkodowania. Na rogu ulicy była umieszczona kamera monitoringu ulicznego, która zarejestrowała całe zdarzenie. W wyniku postępowania pani Katarzyna została oskarżona o fraud ubezpieczeniowy, dlatego też spotkają ją poważne konsekwencje tego czynu.