Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Grad

Grad – opad atmosferyczny składający się z bryłek lodu. Grad często jest zjawiskiem nagłym i nieprzewidywalnym, przez co może wyrządzić większe szkody niż ulewny deszcz. Uszkadzając mienie, gradobicie prowadzi do poważnych konsekwencji finansowych, dlatego wykupione ubezpieczenie pozwala uzyskać odszkodowanie, które można wykorzystać do naprawy szkód.
 
Polisy mogą obejmować ubezpieczenie od gradu przy uszkodzeniach, m.in.:
samochodu, w tym przypadku w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) należy zwrócić uwagę na AC, które może obejmować gradobicie, ale ryzyko to musi być jasno określone w umowie,
domu lub mieszkania, działa tu ubezpieczenie mienia, gdzie polisa może obejmować budynek, ale również elementy jego wyposażenia, jak garaż, taras, balkon,
upraw rolnych, w których nieprzewidywalna pogoda może prowadzić do dużych strat finansowych, należy jednak dokładnie zapoznać się z zapisami dotyczącym zakresu ochrony zawartych w OWU.
 
Warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które znajdują się OWU. To właśnie tam określone są sytuacje, kiedy wykupiona polisa nie zadziała, np. zły stan techniczny nieruchomości.

Przykład praktyczny:

Pan Szczepan jest właścicielem domu, w którym na skutek gradobicia uszkodzony został dach. Właściciel domu posiadał ubezpieczenie nieruchomości z wyszczególnieniem gradu, dlatego udał się do rzeczoznawcy, który sporządził protokół szkód. Tym samym Pan Szczepan może liczyć na wypłatę odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym zawarł umowę.