CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/implozja Implozja - Co to jest implozja? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Implozja

Strona główna
/
Słownik
/
Implozja

Implozja – działanie ciśnienia zewnętrznego, które powoduje uszkodzenie urządzeń lub aparatów próżniowych. Jest to odwrotność eksplozji, ze względu na kierunek wybuchu. Implozja charakteryzuje się zapadnięciem się materii, eksplozja – odrzutem na zewnątrz, pod wpływem panującego podciśnienia. Czasami używa się zbiorczego określenia „wybuch”.
 
Ryzyko implozji  jest z reguły objęte podstawową polisą w ramach ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Należy jednak pamiętać, że wspomniane podstawowe ubezpieczenie chroni jedynie mury mieszkania. W związku z tym żadne mienie ruchome, stałe elementy ani ludzkie zdrowie i życie nie są w takim wypadku objęte ubezpieczeniem. Te elementy mogą być zawarte w rozszerzonych wersjach ubezpieczenia, lecz trzeba mieć na uwadze, iż w przypadku, gdy w wystąpieniu implozji miał udział czynnik ludzki (np. nieuwaga, zaniedbanie) – odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Przykład praktyczny:

Pani Natalia wyjechała z dziećmi do swojego domku letniskowego nad morzem. Kiedy fachowiec dokonał przeglądu, okazało się, że w domku wszystko działa sprawnie. Pewnej nocy mieszkańców obudził potężny huk – nastąpiła implozja butli z gazem, która została przywieziona poprzedniego dnia, a służyła do zasilania kuchenki. Siła wybuchu zniszczyła część kuchennych kafelków, siła wybuchu wybiła szybę w okienku. Urlop pani Natalii został zepsuty, ale na szczęście nikomu nic się nie stało. Koszty naprawy zostały pokryte przez ubezpieczyciela.