Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Indeksacja składki

Strona główna
/
Słownik
/
Indeksacja składki

Indeksacja składki – podwyższenie sumy ubezpieczenia stosowane najczęściej w przypadku długoterminowych polis na życie lub mieszkanie. Takie działanie ma na celu ochronę polisy osoby ubezpieczonej przed negatywnymi skutkami inflacji, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypłacane ubezpieczonemu świadczenie straci na realnej wartości, a jego wysokość będzie nieadekwatna do aktualnej sytuacji rynkowej. Wysokość świadczenia wzrasta o wskaźnik inflacji ustalony przez ubezpieczyciela na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących cen i usług.

Czy klient może nie zgodzić się na indeksację składek? Wiele zależy od praktyk przyjętych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Jedne zakłady dokonują indeksacji tylko na wyraźne życzenie osoby ubezpieczonej, inne – podwyższają składkę automatycznie (zwykle co roku), a dopiero potem informują klienta o przeprowadzonej operacji.

Przykład praktyczny:

Pani Zuzanna postanowiła wykupić ubezpieczenie na mieszkanie. Opiewało ono na kwotę 50 tysięcy złotych. Przy panującej w momencie wykupu polisy stopie inflacji suma ubezpieczenia co roku zmniejszała się średnio o 2%. Ubezpieczyciel zadzwonił do Pani Zuzanny i umówił się z nią na spotkanie. W takcie omawiania warunków polisy zaproponował przeprowadzenie indeksacji składki i wyjaśnił, na czym polega cała procedura. Pani Zuzanna wyraziła zgodę na podwyższenie wpłacanych składek. W ten sposób zabezpieczyła swoją polisę. Ma pewność, że wartość wypłacanego świadczenia nie spadnie na skutek zmian inflacji.