Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Klauzula ubezpieczeniowa

Strona główna
/
Słownik
/
Klauzula ubezpieczeniowa

Klauzula ubezpieczeniowa – zapis w umowie ubezpieczeniowej, który w pewnej mierze ogranicza lub zmienia zakres obowiązywania ochrony. Jest to rodzaj zabezpieczenia dla instytucji udzielającej ubezpieczenia. Klauzula ubezpieczeniowa stanowi rozszerzenie umowy, która z punktu widzenia realizacji ewentualnego odszkodowania, jest dla ubezpieczonego kluczowa, dlatego zawsze należy  uważnie ją przeczytać.

Powszechnie funkcjonuje podział na dwie popularne kategorie klauzul ubezpieczeniowych. Klauzule ograniczające ubezpieczenie (takie jak na przykład klauzula zasięgu terytorialnego w przypadku Autocasco, która ogranicza obowiązywanie ubezpieczenia np. do terenu Unii Europejskiej) oraz rozszerzające je (szczególnie w przypadku ubezpieczeń turystycznych – choćby ubezpieczenie od zdarzeń powstałych w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych lub aktów terroru).

Przykład praktyczny:

Pani Maria i jej partner Leon zakupili nowe mieszkanie i ubezpieczyli je. W warunkach umowy widniała klauzula o wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu awarii, która została spowodowana przez niewłaściwe użytkowanie sprzętów elektronicznych lub innych akcesoriów gospodarstwa domowego. Niedługo potem para nabyła pralkę. Leon był na tyle pewny swoich umiejętności, że nawet nie przeczytał instrukcji przed zamontowaniem urządzenia. Okazało się, jednak, że zrobił to nieprawidłowo. W efekcie doszło do zalania całej łazienki. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, powołując się na zapisy zawarte w klauzuli.