CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/kradziez-z-wlamaniem Kradzież z włamaniem – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Kradzież z włamaniem

Strona główna
/
Słownik
/
Kradzież z włamaniem

Kradzież z włamaniem – dokonanie lub usiłowanie grabieży mienia z zamkniętego pomieszczenia lub mieszkania, do którego osoba postronna dostała się po usunięciu zabezpieczeń, na przykład wyłamaniu zamka w drzwiach. By dane zdarzenie mogło być uznane za kradzież z włamaniem, muszą istnieć ślady sforsowania zabezpieczeń i dowody w postaci brakującego mienia. W takiej sytuacji osoba, której nieruchomość została ubezpieczona na wypadek wymienionego wyżej zdarzenia, może ubiegać się o odszkodowanie. 

Zakres ochrony zwykle obejmuje elementy zewnętrzne i wewnętrzne nieruchomości, wartościowe przedmioty zgromadzone w mieszkaniu (na przykład biżuterię czy cenne obrazy), a także akcesoria gospodarstwa domowego oraz sprzęty elektroniczne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ramach jednej polisy na mieszkanie oferują również ochronę rzeczy osobistych poza miejscem zamieszkania (przydatne w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona wyjeżdża na wakacje).

Przykład praktyczny:

Pani Jolanta wróciła z pracy. Na klatce schodowej zauważyła, że zamek w drzwiach jej mieszkania został wyłamany, a wnętrze splądrowane. Brakowało wielu cennych przedmiotów – biżuterii, laptopa i obrazu odziedziczonego po dziadku. Kobieta szybko zadzwoniła na policję. Służby ustaliły, że doszło do kradzieży z włamaniem. Pani Jolanta mogła się więc ubiegać o odszkodowanie ze swojej polisy na mieszkanie. Wcześniej przezornie ubezpieczyła nieruchomość na wypadek wspomnianego zdarzenia. Wartość odszkodowania pozwoliła jej kupić między innymi nowego laptopa.