CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/lawina Lawina – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Lawina

Lawina – gwałtowne zsuwanie się lub staczanie mas śniegu, lodu, błota lub kamieni z górskich zboczy. Większość firm ubezpieczeniowych definiuje lawinę jako jedno ze zdarzeń losowych, obok takich wydarzeń jak grad, huragan, pożar czy trzęsienie ziemi. Skutkiem lawiny może być szkoda osobowa lub materialna, która powstała w wyniku jej działania. 

W związku z przynależnością do kategorii zdarzeń losowych lawina będzie występowała w podstawowym pakiecie ubezpieczeniowym. Należy oczywiście pamiętać, że polisa obejmuje jedynie przypadki, w których zachowuje się wszelkie zasady ostrożności i pozostaje bez wpływu na sytuację. W przypadku nieodpowiedzialnych zachowań można spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania. Z kolei przy podejmowaniu działań o charakterze sportów ekstremalnych (jak narciarstwo poza wytyczonym szlakiem) podczas podpisywania umowy należy zadbać o odpowiednią klauzulę ubezpieczeniową.

Przykład praktyczny:

Pan Dobromir niedawno kupił wymarzony domek w górach. Zamieszkał w nim razem z całą swoją rodziną. Mając świadomość tego, że pogoda w górach bywa niebezpieczna, wykupił polisę mieszkaniową, w której zakresie znalazło się między innymi ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych, takich jak lawina. Zrozumiał, że przezorność popłaca, gdy do jego domu dotarła lawina, uszkadzając dach i inne elementy stałe nieruchomości. Pan Dobromir zadzwonił do ubezpieczyciela i uzyskał odszkodowanie, które pozwoliło mu naprawić poniesione szkody, na przykład wymienić dach i wzmocnić konstrukcję całego budynku.