CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/lokal-mieszkalny Lokal mieszkalny – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Lokal mieszkalny

Strona główna
/
Słownik
/
Lokal mieszkalny

Lokal mieszkalny – trwale wydzielony fragment budynku mieszkalnego, który służy do zaspokajania potrzeb bytowych co najmniej jednej osoby. Aby zyskać status lokalu mieszkalnego, fragment ten musi spełniać warunki funkcjonalnego minimum, do których zalicza się między innymi powierzchnię nie mniejszą niż 25 m kwadratowych oraz wyposażenie kuchni i łazienki. 
 
Co istotne lokal mieszkalny jest niekiedy precyzyjniej definiowany jako pomieszczenia niesłużące do prowadzenia działalności gospodarczej. Warto mieć to na uwadze. 
 
Podstawowy zakres ubezpieczenia lokalu mieszkalnego ogranicza się zazwyczaj do uszkodzeń powstałych w wyniku:
 

  • zdarzeń losowych jak: ogień, uderzenie pioruna, huragan, eksplozja, trzęsienie ziemi, zalanie itp.,
  • aktów terroryzmu,
  • przepięcia,
  • dewastacji,
  • konsekwencji akcji ratowniczych, będących konsekwencją powyższych sytuacji.

 
Zakres ubezpieczenia może być poszerzany lub ograniczany klauzulami, należy także pamiętać, że uściślenia, definicje i oferty różnią się w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Przykład praktyczny:

Pani Marianna zajmuje lokal mieszkalny w przedwojennej, odremontowanej kamienicy w centrum miasta. Pewnego razu, w wyniku awarii instalacji, pękła rura doprowadzająca wodę do łazienki pani Marianny i zalała całe dwa pomieszczenia lokalu mieszkalnego. Na szczęście, kilka miesięcy wcześniej przyjaciółka namówiła panią Mariannę na wykupienie polisy mieszkaniowej, dzięki czemu usunięcie powstałej szkody po oględzinach zostanie zrealizowane w ramach ubezpieczenia.