CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/miesiac-polisowy Miesiąc polisowy – czym jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Miesiąc polisowy

Strona główna
/
Słownik
/
Miesiąc polisowy

Miesiąc polisowy to termin, który umożliwia ustalenie momentu rozpoczęcia ubezpieczenia, a tym samym okresu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Od wskazanego w umowie momentu rozpoczyna się pierwszy miesiąc polisowy, a kolejne będą się rozpoczynać taką samą datą każdego następnego miesiąca kalendarzowego. 

Umowa ubezpieczenia najczęściej zawierana jest na 12 miesięcy, są jednak możliwe polisy z dłuższym lub krótszym okresem obowiązywania, np. umowa NNW podpisywana na czas wyjazdu na wakacje. Zawierając umowę na dany dzień, należy pamiętać, że po 30 lub 31 dniach upłynie pierwszy miesiąc polisowy i zacznie się kolejny. Oznacza to, że polisa nie działa do końca miesiąca kalendarzowego, co ma znaczenie przy umowach dobrowolnych, które nie przedłużają się automatycznie, np. AC. 

W przypadku ubezpieczeń mieszkania, na życie czy wyjazdów turystycznych, towarzystwo ubezpieczeniowe może wprowadzić karencję obowiązywania ochrony w ramach umowy. Oznacza to, że ubezpieczenie rozpoczyna się od konkretnego momentu, np. początku drugiego miesiąca polisowego. Celem tego typu działań jest zabezpieczenie przed wyłudzaniem odszkodowań.

Przykład praktyczny:

Pan Krzysztof nie czekał na nowy miesiąc i ubezpieczył swoje nowe mieszkanie od dnia 12 kwietnia. Oznacza to, że pierwszym miesiącem polisowym będzie okres 12 kwietnia-12 maja oraz analogicznie następne. Ubezpieczyciel zastrzegł jednak w umowie karencję obowiązywania ochrony od początku trzeciego miesiąca polisowego.