CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/multiagent Multiagent - kim jest i za co odpowiada? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Multiagent

Strona główna
/
Słownik
/
Multiagent

Multiagent – agent ubezpieczeniowy, który współpracuje z przynajmniej dwoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Reprezentuje ich działalność na podstawie umowy agencyjnej. Jego przeciwieństwem jest agent wyłączny, który działa na rzecz tylko jednej instytucji. Definicja stanowiska agenta ubezpieczeniowego została zawarta w art. 3 ust. 1 pkt 2 Ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 15 grudnia 2017 r. 

Zakres kompetencji multiagenta jest dokładnie taki jak ogólnego agenta ubezpieczeniowego. Obejmuje zatem:

  • pozyskiwanie klientów,
  • przygotowywanie ofert zgodnie z potrzebami klientów,
  • zawieranie i realizacja umów ubezpieczenia,
  • obsługa klienta,
  • pomoc posprzedażowa.

W przeciwieństwa do agenta wyłącznego prezentuje on oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Rodzajem multiagenta jest także internetowa porównywarka polis, działająca jednocześnie na rzecz kilku ubezpieczycieli.

Przykład praktyczny:

Pan Tymoteusz zdecydował się na polisę mieszkaniową. Jego sytuacja jest bardzo złożona, ponieważ jest osobą jednocześnie prowadzącą działalność gospodarczą. Posiada przybudówki oraz domek letniskowy, który także chciałby ubezpieczyć. W związku z tym zdecydował się na konsultacje multiagentem, który jego zdaniem będzie w stanie pomóc mu w dogłębnym przyjrzeniu się propozycjom różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Multiagent okazał się świetnym wyborem – po prezentacji dostosowanych do potrzeb klienta ofert kilku instytucji pan Tymoteusz wybrał tę, która wydawała się optymalna i najkorzystniejsza.