Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Mury

Mury – zgodnie z prawem budowlanym jest to ściana budynku lub jego ogrodzenie, wykonana/-ne z cegieł, kamieni lub betonowych bloków spojonych zaprawą. Ich funkcją jest izolacja lub wydzielenie pewnej przestrzeni. jest to obiekt wybudowany, który nie jest jednak budynkiem.
 
W kontekście ubezpieczeniowym mury zaliczają się do mienia, które objęte jest ochroną w podstawowej polisie mieszkaniowej. Podstawowy zakres ochrony dotyczy rozmaitych zdarzeń losowych wymienionych w OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Zaliczamy do nich między innymi:

  • pożar,
  • zalanie,
  • wybuch,
  • trąbę powietrzną,
  • lawinę,
  • huk ponaddźwiękowy.

 
Co istotne, ów podstawowy zakres ochrony jest niezbędny do uzyskania kredytu hipotecznego w banku. Odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu jedynie w sytuacji, w której nie doprowadził do dewastacji murów własnym działaniem lub zaniedbaniem.

Przykład praktyczny:

W małym mieście Pan Jeremiasz ma ceglany dom, a w pobliskim lesie – drewnianą chatkę. Postanowił wykupić ubezpieczenie dla obu budynków, aby zapewnić sobie komfort i spokojny sen. Po konsultacji z agentem ubezpieczeniowym dowiedział się, że ubezpieczenie chatki jest sprawą bardziej złożoną, ze względu na fakt, że mury budynku są wykonane z palnej konstrukcji, zatem są obarczone większym ryzykiem. Z kolei w przypadku ceglanego materiału domu na solidnych betonowych fundamentach składka może być niższa. Mężczyzna zdecydował się zatem na dodatkowe ubezpieczenie wyposażenia domu, w którym przebywa na co dzień. To dodatek do podstawowej polisy.