Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Niedoubezpieczenie

Strona główna
/
Słownik
/
Niedoubezpieczenie

Niedoubezpieczenie występuje w sytuacji, kiedy suma ubezpieczenia jest niższa od wartości przedmiotu ubezpieczenia. W konsekwencji niedoubezpieczenia zmniejsza się wysokość należnego odszkodowania. Dzieje się to na zasadzie proporcji, czyli sumy ubezpieczenia odpowiedniej do wartości przedmiotu ubezpieczenia na dzień szkody.

Niedoubezpieczenie może powstać z różnych przyczyn. Często na skutek nieświadomych działań bądź niewiedzy. Jedną z takich sytuacji jest błąd w oszacowaniu wartości posiadanego mienia. Zdarza się jednak, że działania są przemyślane i świadome np. kiedy chcemy płacić niższą składkę, której wartość jest zależna od posiadanego majątku. 

Odwrotnością niedoubezpieczenia jest nadubezpieczenie, czyli sytuacja odwrotna. Mimo wyższej sumy ubezpieczenia od wartości mienia z polisy zostanie wypłacona kwota zgodna z wartością rzeczywista lub rynkową mienia. Wówczas ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność co do faktycznej wysokości szkody.

Przykład praktyczny:

Pan Marian zdecydował się na zakup mieszkania, którego rzeczywista wartość to 500 tys. zł. W deklaracji ubezpieczeniowej została podana niższa kwota, bo 450 tys. zł. Oznacza to, że podany koszt stanowi jednocześnie sumę ubezpieczenia. Po kilku latach w wyniku pożaru mieszkanie zostało zniszczone. Ubezpieczyciel zgodnie z podanymi danymi wypłacił kwotę sumy ubezpieczenia. Pan Marian w wyniku niedoubezpieczenia stracił 50 tys. złotych. W interesie osoby ubezpieczonej jest to, aby polisa była wykupiona na rzeczywistą sumę ubezpieczenia.