Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ochrona ubezpieczeniowa

Strona główna
/
Słownik
/
Ochrona ubezpieczeniowa

Ochrona ubezpieczeniowa – gwarancja towarzystwa ubezpieczeniowego do wypłaty świadczeń na rzecz poszkodowanego ubezpieczonego w wyniku zajścia zdarzenia objętego polisą. 

Ochrona ubezpieczeniowa jest udzielana tylko w przypadku regularnie odprowadzanych składek. Okres jej obowiązywania to najczęściej dzień następny po dniu, w którym została opłacona składka lub moment zawarcia umowy, chociaż w umowie może widnieć zapis o odroczeniu terminu zapłaty. 

Ubezpieczyciel ma prawo do tego, aby zastrzec sobie, że ochrona ubezpieczeniowa zacznie obowiązywać po upłynięciu limitu czasu. Jest to tak zwany okres karencji. Zasady ochrony są indywidualne w zależności od rodzaju ubezpieczenia i towarzystwa. Najczęściej dotyczą polis zdrowotnych oraz ubezpieczeń nieruchomości. Okres karencji zwykle wynosi od 1 do 6 miesięcy. Wyższy zakres ochrony z reguły oznacza wyższą składkę.

Przykład praktyczny:

Pan Bartłomiej zakupił ubezpieczenie na mieszkanie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ochrona mieszkania obowiązywała przez okres 24 miesięcy, a okres karencji wynosił miesiąc. Po roku od zakupu polisy w mieszkaniu pana Bartłomieja wybuch pożar, w wyniku którego konieczne stało się przeprowadzenie remontu. Po przedstawieniu niezbędnych dokumentów ubezpieczycielowi ten wywiązał się z ochrony ubezpieczeniowej i wypłacił określoną kwotę odszkodowania poszkodowanemu. Gdyby w mieszkaniu pana Bartłomieja doszło do nieoczekiwanego zdarzenia w pierwszym miesiącu od podpisania umowy, nie otrzymałby świadczenia.