Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Odszkodowanie

Strona główna
/
Słownik
/
Odszkodowanie

Odszkodowanie – świadczenie wypłacane osobie ubezpieczonej przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia szkody w mieszkaniu lub poza nim. 

Przed wystąpieniem o odszkodowanie należy określić, czy dane zdarzenie zostało ujęte w zakresie wykupionego ubezpieczenia. Następnie trzeba ustalić wysokość poniesionych strat (służy temu między innymi wycena przeprowadzonego w mieszkaniu remontu). Wysokość odszkodowania zależy w dużej mierze od tego, na jaką wartość ubezpieczyła się osoba poszkodowana. Można wyróżnić:

  • wartość odtworzeniową (nową) – w tym przypadku wysokość świadczenia pozwoli na naprawę zniszczonego mienia (czyli doprowadzenie go do stanu sprzed szkody) albo zakup nowego egzemplarza;
  • wartość rzeczywistą (amortyzowaną) – wysokość odszkodowania zostanie pomniejszona o faktyczne zużycie przedmiotu ubezpieczenia i ustalona na podstawie ceny danego mienia w dniu wystąpienia szkody. Wartość rzeczywista jest zwykle niższa od odtworzeniowej.

Przykład praktyczny:

Pan Stanisław spełnił marzenie o zakupie starego domku na wsi. Potem postanowił ubezpieczyć swój nabytek na wartość rzeczywistą. Spokój i radość mężczyzny nie trwały jednak zbyt długo. Przez miejscowość pana Stanisława przeszła bowiem burza, a silny i gwałtowny wiatr uszkodził dach nieruchomości. Pan Stanisław po zidentyfikowaniu szkody szybko skontaktował się z ubezpieczycielem, który wypłacił mu odszkodowanie. Wysokość świadczenia została ustalona na podstawie wartości dachu w dniu wystąpienia burzy, czyli na krótko przed pojawieniem się szkody.