Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ogólne warunki ubezpieczeń (OWU)

Strona główna
/
Słownik
/
Ogólne warunki ubezpieczeń (OWU)

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to zestawienie przepisów prawnych, z których korzysta konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe (TU). Regulacje te dotyczą danego ubezpieczenia z oferty TU. Dokument OWU obejmuje prawa oraz obowiązki, które wynikają z określonej polisy. Ten zbiór przepisów odnosi się zarówno ubezpieczyciela, jak i ubezpieczonego. 

OWU stanowi uzupełnienie Kodeksu cywilnego oraz Ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Towarzystwo ubezpieczeniowe, tworząc dokument OWI, musi przedstawić warunki w taki sposób, by ich treść była zrozumiała, jednoznaczna i klarowna. 

Zanim dojdzie do podpisania umowy, ubezpieczyciel jest zobowiązany dostarczyć swojemu klientowi dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Dokument ten wyjaśnia terminy oraz definicje będące obiektem umowy ubezpieczeniowej. Najistotniejszą kwestią poruszaną w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia jest zakres ubezpieczenia oraz  wyjaśnienie, w jakich sytuacjach wykupiona polisa zapewnia ochronę ubezpieczonemu i w jakich sytuacjach ubezpieczonemu należy się odszkodowanie/świadczenie. Informacje zawarte w OWU objaśniają, jakie dokładnie szkody są podstawą do wypłaty odszkodowania.

Przykład praktyczny:

Pan Marek, chcąc ubezpieczyć swój dom, zapoznał się z ofertami kilku towarzystw ubezpieczeniowych, spośród których wybrał to ubezpieczenie, jakie według niego było najkorzystniejsze. Przed podpisaniem umowy chciał jednak dobrze zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by wiedzieć, jaki jest zakres tego ubezpieczenia.