CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/okres-ubezpieczenia Okres ubezpieczenia - słownik ubezpieczeń | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Okres ubezpieczenia

Strona główna
/
Słownik
/
Okres ubezpieczenia

Okres ubezpieczenia – czas obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Umowa ubezpieczenia może być zawarta według różnych wariantów:

  • na czas określony ‒ w polisie jest wyznaczony okres ubezpieczenia,
  • na czas nieokreślony ‒ w polisie jest ustalona jedynie początkowa data. Wówczas, kiedy strony zdecydują się na zakończenie umowy ubezpieczenia, pojawia się okres ubezpieczeniowy. 

Okres ubezpieczenia może trwać np. jedną godzinę lub nawet całe życie. Wszystko zależy od charakteru polisy. Ubezpieczenia terminowe są zwykle tańsze od ubezpieczeń na całe życie, ponieważ okres zabezpieczenia jest krótszy. 

W okresie ubezpieczenia często można spotkać się z okresem karencji. Jest to czas bezpośrednio po zawarciu polisy, w którym, w razie zdarzenia, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Z taką formą mamy do czynienia najczęściej przy polisach na życie oraz na mieszkanie.

Przykład praktyczny:

Pan Marek kupił mieszkanie, które postanowił niezwłocznie ubezpieczyć od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak zalanie, pożar czy kradzież. Skorzystał z porównywarki ubezpieczeń online w celu wybrania najlepszej oferty. Jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu dwa rodzaje ubezpieczenia na czas określony oraz na czas nieokreślony. Pan Marek, po zastanowieniu, zdecydował się ubezpieczyć mieszkanie na 3 lata, przy czym czas karencji wynosi trzy miesiące. Jeśli w tym okresie nastąpi nieoczekiwane zdarzenie, Pan Marek nie będzie mógł starać się o odszkodowanie.