Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Pomieszczenie przynależne

Strona główna
/
Słownik
/
Pomieszczenie przynależne

Pomieszczenie przynależne – pomieszczenie, które zgodnie z ustawą z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali jest częścią składową samodzielnego lokalu, nawet jeśli nie przylega do niego bezpośrednio. Może to być na przykład piwnica, strych lub komórka lokatorska. W zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego niektóre typy pomieszczeń (jak miejsce parkingowe) mogą być lub nie być uznawane za pomieszczenie przynależne, co wpływa na interpretację umowy.
 
Pomieszczenie przynależne może zostać objęte wspólną polisą mieszkaniową, która chroni elementy stałe, a w rozszerzonej wersji także wyposażenie. Występują jednak wyjątki od ubezpieczenia w postaci określonych przedmiotów. Ubezpieczalnia może wykluczyć je z polisy. Należy zwrócić na to uwagę w trakcie zawierania umowy ubezpieczeniowej. Mogą to być na przykład:

  • urządzenia RTV i AGD,
  • sprzęt komputerowy i elektroniczny,
  • biżuteria i kamienie szlachetne,
  • odzież futrzana i skórzana,
  • dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie.

Przykład praktyczny:

Pani Małgorzata ma sprzęt narciarski o znacznej wartości, którego nie używa na co dzień, mieszkając w mieście w strefie geograficznej o umiarkowanym klimacie. Jako że jej mieszkanie nie ma dostatecznie dużej powierzchni użytkowej, zdecydowała się na korzystanie ze swojej piwnicy w budynku. Piwnica w charakterze pomieszczenia przynależnego została wraz z wyposażeniem objęta polisą mieszkaniową. Dlatego też, gdyby doszło do kradzieży z włamaniem, pani Małgorzata uzyskałaby odszkodowanie za skradziony sprzęt.