Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Powódź

Strona główna
/
Słownik
/
Powódź

Powódź - zalanie terenów w następstwie podniesienia się wody w korytach wód płynących i stojących. Bezpośrednie zalanie terenu przez nadmierne opady, spływ wód po stokach, topnienie lodu, śniegu, kry czy sztorm jest w ubezpieczeniu nieruchomości. 

Ubezpieczenie od powodzi można wykupić jako składnik umowy na wypadek innych zdarzeń losowych. Ochroną zaś objąć mury, mienie ruchome, przedmioty wartościowe, warto pamiętać także o domu w trakcie  budowy. 

Należy uwzględnić, że cena ubezpieczenia ryzyka powodzi:

  • jest zależna od lokalizacji i stopnia zagrożenia powodziowego, dlatego nie zawsze ubezpieczenie na wypadek powodzi jest możliwe,
  • ubezpieczyciele stosują karencję, po której powstaje ich odpowiedzialność za szkodę, nie obowiązuje ona przy przedłużeniu ochrony na kolejny okres.

Zawierając umowę, należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, które mogą dotyczyć szkody powstałej z powodu przenikania wód gruntowych, czego przyczyną nie jest powódź. Polisę powodziową powinni wykupić właściciele domów wolnostojących. Podtopienia dotyczą też bloków mieszkalnych.

Przykład praktyczny:

Pani Ania jest właścicielką domu jednorodzinnego położonego nad dopływem rzeki. Na skutek intensywnych opadów poziom wody znacząco podniósł się i zalana została piwnica, a woda sięgała także do dolnego korytarza. Po interwencji straży pożarnej, ściany piwnicy i częściowo parteru domu pozostały mokre. Ubezpieczenie nieruchomości obejmowało ryzyko powodzi, dlatego właścicielka otrzyma odszkodowanie za szkodę.