Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Przepięcie

Strona główna
/
Słownik
/
Przepięcie

Przepięcie – nagły i krótkotrwały wzrost napięcia w sieci elektrycznej powodujący uszkodzenie sprzętu elektronicznego, audiowizualnego, fotograficznego czy komputerowego. Lodówka czy zmywarka w zabudowie zaliczane są do mienia ruchomego. Zagrożone skokami napięcia mogą być także elementy poza domem, np. mechanizm bramy wjazdowej. 

Przepięcie to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzenia sprzętu domowego, dlatego, gdy posiadamy przedmioty o dużej wartości, warto je ubezpieczyć od ryzyka przepięcia. Kwalifikowane jest ono jako zdarzenie losowe, a w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) może występować jako rozszerzenie wersji podstawowej umowy. Za rozszerzenie takie należy ponieść dodatkową opłatę.

Procedura zgłaszania straty wywołanej przepięciem jest prosta. W takim wypadku należy sporządzić listę zniszczonych przedmiotów, dołączyć do niej dowód zakupu i dostarczyć opinię serwisu z przyczyną uszkodzenia. 
W polisie mogą wystąpić wyłączenia odpowiedzialności, ponieważ przed przepięciem nie możemy chronić, np.:

  • domu w budowie,
  • lamp i żarówek,
  • bezpieczników, liczników,
  • odgromników,
  • czujników elektrycznych,
  • podłączenia sprzętu do instalacji bez uziemienia, np. specjalnej listwy do komputera, jeśli jest wymagana przez TU.

Przykład praktyczny:

Na skutek gwałtownego spadku napięcia sieciowego w mieszkaniu Pani Doroty spaliły się żarówki. Kobieta sądziła, że uzyska odszkodowanie za przepięcie, jednak tego typu szkody były wyłączone z ubezpieczenia, w związku z czym nie otrzymała zwrotu pieniędzy.