Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Rabunek

Rabunek – usiłowanie lub dokonanie przywłaszczenia mienia z zastosowaniem lub groźbą zastosowania przemocy fizycznej wobec ubezpieczonego. Może dotyczyć przedmiotów osobistych. Do kradzieży może dojść poza miejscem zamieszkania. Ubezpieczenia obejmujące zdarzenia rabunkowe wchodzą w skład ubezpieczeń dobrowolnych. 

Jednym z elementów ubezpieczenia nieruchomości jest ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku. Obejmuje ono mienie przedsiębiorcy, które jest wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, od szkód materialnych powstałych wskutek kradzieży z rabunkiem. Ochroną można objąć mienie własne oraz mienie użytkowane na podstawie tytułu prawnego. 

Niezależnie od posiadania polisy mieszkaniowej, odszkodowanie za rabunek wymaga najczęściej spełnienia określonych warunków:

  • użycia przemocy fizycznej przez sprawcę, 
  • obezwładnienia za pomocą narzędzia poszkodowanego, 
  • utrata przytomności poszkodowanego,
  • poniesienie strat do określonej w umowie kwoty. 

Przykład praktyczny:

Pan Piotr podczas powrotu do domu z nocnej zmiany został przez nieznanego sprawcę napadnięty. Złodziej ukradł mu plecak, w którym były wszystkie dokumenty, portfel z pieniędzmi oraz klucze do mieszkania. Pan Piotr posiadał ubezpieczenie nieruchomości, które chroniło go również przed skutkiem kradzieży poza miejscem zamieszkania. Po całym zajściu Pan Piotr zgłosił rabunek na policję, następnie poinformował zakład ubezpieczeń. W wyniku tego zdarzenia poszkodowany mógł liczyć na wypłatę odszkodowania z tytułu rabunku