CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/ryzyko-ubezpieczeniowe Ryzyko ubezpieczeniowe – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ryzyko ubezpieczeniowe

Strona główna
/
Słownik
/
Ryzyko ubezpieczeniowe

Ryzyko ubezpieczeniowe – ryzyko związane z możliwością wystąpienia szkody ubezpieczeniowej, przed którym zabezpiecza się ubezpieczający. 

Jedną z zasad tworzenia produktów ubezpieczeniowych jest prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń losowych, w żaden sposób niezależnych od poszkodowanego, których skutki wywołują straty. Jest to więc rodzaj ryzyka, od którego nie można się uchronić. Wszystkie produkty ubezpieczeniowe oferowane przez ubezpieczycieli tworzone są na podstawie ryzyka ubezpieczeniowego. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swój własny algorytm, na podstawie którego szacuje ryzyko ubezpieczeniowe. W polisach mieszkaniowych, oprócz ochrony na szkodę całkowitą, występuje ubezpieczenie na pierwsze ryzyko. Polisa na pierwsze ryzyko dotyczy z reguły niższych kwot, co sprawia, że jest tańsza. 

Przykład praktyczny:

W miejscowości, w której mieszka pani Justyna, od kilku tygodni grasuje złodziej okradający mieszkania znajdujące się na pierwszym piętrze budynków. Jak ustaliła policja, włamuje się przez balkon, wyważając drzwi. Nie odnotowano kradzieży u lokatorów mieszkających wyżej. Pani Justyna zajmująca mieszkanie na czwartym piętrze zdecydowała się na wykupienie ubezpieczenia od kradzieży z włamaniem i rabunku. Kobieta wybrała ubezpieczenie na pierwszą szkodę, ponieważ jest ono dużo tańsze od pełnej polisy. W polisie klientka wpisała szacowaną kwotę posiadanego mienia trzymanego w mieszkaniu — może mieć pewność, że w przypadku kradzieży otrzyma pieniądze.