CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/skladka-ubezpieczeniowa Składka ubezpieczeniowa – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Składka ubezpieczeniowa

Strona główna
/
Słownik
/
Składka ubezpieczeniowa

Składka ubezpieczeniowa – określona kwota pieniędzy, którą należy zapłacić towarzystwu ubezpieczeniowemu w zamian za udzieloną ochronę ubezpieczeniową. Umowa ubezpieczenia określa wysokość i sposób opłacania tej składki. Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wiele czynników m.in.:

  • wartość mieszkania (im wyższa wartość mieszkania, tym wyższa składka),
  • wykupienie ubezpieczenia tylko od ryzyka podstawowego (niska wysokość składki, jednak niewielki zakres ochrony)
  • wykupienie ochrony rozszerzonej (wysokość składki rośnie wraz z ilością dodatków) 
  • wykupienie rozszerzenia odnoszącego się do lokatorów (np. OC w życiu prywatnym),
  • położenie mieszkania (np. na terenach zagrożonych powodzią),
  • zabezpieczenia własne w mieszkaniu (np. systemy antywłamaniowe).

Składka ubezpieczeniowa ustalana jest zgodnie z kryteriami zapisanymi w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Składka może być opłacona w całości, wtedy w chwili zawarcia umowy ubezpieczenia wpłacana jest cała kwota. Można ją także rozłożyć na raty w różnych cyklach – rocznym, kwartalnym lub miesięcznym. 

Przykład praktyczny:

Pan Zbigniew zdecydował się na zakup polisy mieszkaniowej.  Ze względu na fakt, że wartość mieszkania jest wysoka, składka również byłaby duża. Jednak pan Zbigniew posiada solidne zabezpieczenia antywłamaniowe w swoim mieszkaniu – drzwi z dodatkowymi zamkami oraz monitoring, dzięki czemu otrzymał zniżkę od swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. W rezultacie pan Zbigniew zapłacił mniejszą składkę ubezpieczeniową.