CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/suma-ubezpieczenia-su Suma ubezpieczenia (SU) – co to jest? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Suma ubezpieczenia (SU)

Strona główna
/
Słownik
/
Suma ubezpieczenia (SU)

Suma ubezpieczenia (SU)  jest to tzw. górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto na nią zwrócić uwagę w trakcie podpisywania umowy z ubezpieczycielem, gdyż dotyczy maksymalnej wartości odszkodowania, które może zostać wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Suma ubezpieczeniowa jest także nazywana sumą gwarancyjną lub limitem odpowiedzialności. Pojęcia te różnią się. Przede wszystkim suma ubezpieczenia dotyczy każdej polisy, natomiast suma gwarancyjna jedynie ubezpieczeń OC. Co więcej, suma ubezpieczeniowa zostaje ustalana za sprawą umowy, a suma gwarancyjna jest regulowana przepisami.

W trakcie ustalania sumy ubezpieczenia nie można dopuścić do nadubezpieczenia lub niedoubezpieczenia. Gdy dojdzie do nadubezpieczenia, to płacąc wyższą składkę niż wartość mienia, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie autentycznej wartości mienia. W przypadku niedoubezpieczenia zostanie zmniejszona wysokość wypłaconego odszkodowania. Dlatego też SU musi być równa wartości nieruchomości

Przykład praktyczny:

W wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, jakim był pożar, dom pana Arkadiusza spłonął doszczętnie.  Suma ubezpieczenia jego domu wyniosła 300 000 zł. Jak się później okazało, pan Arkadiusz niedoszacował realnej wartości domu, która była wyższa niż suma ubezpieczenia i osiągnęła 340 000 zł. Zgodnie z zawartą umową towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło panu Arkadiuszowi 300 000 zł. Oznacza to, że chcąc odbudować dom, pan Arkadiusz musi dołożyć 40 000 zł z własnych pieniędzy.