Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Szkoda ubezpieczeniowa

Strona główna
/
Słownik
/
Szkoda ubezpieczeniowa

Szkoda ubezpieczeniowa powstaje w wyniku jakiegoś zdarzenia, a skutkuje uszczerbkiem na zdrowiu, życiu lub mieniu. Szkodę ubezpieczeniową można zlikwidować za sprawą posiadanej polisy. W praktyce oznacza to, że ubezpieczonemu zostanie wypłacone odszkodowanie przez ubezpieczyciela lub towarzystwo ubezpieczeniowe naprawi szkodę.

Szkody można podzielić na:

  • osobowe, które dotyczą uszkodzeń ciała,  są one spowodowane nieszczęśliwymi wypadkami np. gdy podczas wypadku samochodowego uszkodzimy sobie jakąś część ciała,
  • majątkowe dotyczące wszelkich uszkodzeń domu, mieszkania, auta np. gdy podczas burzy zostanie uszkodzony dach domu.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę polisę majątkową, to suma ubezpieczeniowa jest ustalana  przez rzeczoznawcę, który dokonuje oględzin lub ocenia rozmiar szkody na podstawie zdjęć, natomiast w przypadku polisy osobowej  suma ta jest określana przez lekarza orzecznika. Z pomocą rzeczoznawcy i lekarza orzecznika towarzystwo ubezpieczeniowe ustala rozmiar szkody, a następnie wycenia wartość odszkodowania.

Przykład praktyczny:

Pani Krystyna wraz z mężem była w trakcie budowy nowego domu. W wyniku pożaru, który wybuchł na poddaszu, spalił się cały dach i poddasze. Na szczęście, Pani Krystyna ubezpieczyła dom na taką okoliczność na sumę 50 000 zł. Rzeczoznawca, po oględzinach domu, wycenił szkodę na 40 000 zł. Pani Krystyna może liczyć na odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego w wysokości 40 000 zł i dzięki temu naprawić zniszczony w wyniku pożaru dach i poddasze.