Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Ubezpieczenie

Strona główna
/
Słownik
/
Ubezpieczenie

Ubezpieczenie to umowa pomiędzy ubezpieczającym a towarzystwem ubezpieczeniowym, która zobowiązuje ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania lub świadczenia usługi razie powstania zdarzeń w zdrowiu, życiu lub mieniu ubezpieczonego. 

Gdy dojdzie do wypadku, który ujęty jest w umowie ubezpieczenia, to ubezpieczyciel ma obowiązek spełnić określone świadczenie. Natomiast, ubezpieczający w zamian za ochronę ubezpieczeniową, jest zobowiązany do terminowego opłacania składek. Świadczenia ubezpieczonym  są wypłacane ze specjalnego funduszu, który powstaje ze składek wszystkich osób ubezpieczonych od danego ryzyka. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczeniowej jest polisa ubezpieczeniowa, która zostaje wystawiona przez ubezpieczyciela. Do polisy dołączane są Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Możemy wyróżnić trzy funkcje ubezpieczenia:

  • finansowa ‒  ma na celu zapewnić finansowe wsparcie ubezpieczonemu,
  • prewencyjna ‒ ma zapobiegać zdarzeniom losowym,
  • ochronna ‒ ma stanowić ochronę w razie wystąpienia np. wypadku. 

Przykład praktyczny:

Wprowadzając się do nowego mieszkania, Pan Leon wykupił ubezpieczenie nieruchomości. Po tygodniu okazało się, że jego mieszkanie zostało zalane przez sąsiadów z góry. Po oględzinach rzeczoznawcy szkody zostały wycenione na 10 000 zł. Pan Leon ubezpieczył mieszkanie na znacznie wyższą kwotę, dlatego też otrzymał świadczenie w wysokości 10 000 zł. Dzięki decyzji o ubezpieczeniu nieruchomości pan Leon szybko mógł naprawić szkodę i znów cieszyć się nowym mieszkaniem.