Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Umowa podstawowa

Strona główna
/
Słownik
/
Umowa podstawowa

Umowa podstawowa zostaje wykupiona w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym i dotyczy pewnego zakresu ochrony, który akceptuje klient. Co ważne, możliwe jest także wykupienie dodatków do umowy podstawowej. Rozszerzenia te nazywane są umową dodatkową. Do wyżej wymienionych dodatków należy np. ubezpieczenie od zalania.

W polisie nieruchomości umowa podstawowa często dotyczy różnego zakresu ochrony w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Co ważne, wybierając tylko umowę podstawową, która zwykle obejmuje niewiele szkód, musimy liczyć się z tym, że w przypadku nieobjętej w umowie szkody, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Dlatego też, gdy chcemy być chronieni od większej ilości zdarzeń, możemy wykupić rozszerzenie zakresu ochrony. Takie działanie z jednej strony podnosi kwotę składki, lecz z drugiej podnosi jakość polisy ubezpieczeniowej.

Wszystkie rozszerzenia zależą od konkretnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Przykład praktyczny:

Pan Tadeusz zdecydował się na wykupienie polisy nieruchomości. Chciał w ten sposób zabezpieczyć swój dom na wypadek różnych zdarzeń. Podpisał z towarzystwem ubezpieczeniowym jedynie umowę podstawową, bez rozszerzeń. Pewnego dnia, w wyniku burzy doszło w domu do przepięcia, a w rezultacie do zniszczenia instalacji elektrycznej. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaciło odszkodowania, ze względu na fakt, że zakres ochrony podstawowej nie obejmował przepięcia.