Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Umowa rozszerzona

Strona główna
/
Słownik
/
Umowa rozszerzona

Umowa rozszerzona – forma porozumienia pomiędzy ubezpieczającym a towarzystwem ubezpieczeniowym, na podstawie której zakres ochrony ubezpieczeniowej zostaje rozszerzony. Aby zawrzeć umowę rozszerzoną, najpierw trzeba wykupić pakiet obejmujący podstawową ochronę. Co ważne, od liczby i rodzaju wybranych dodatków zależy wysokość składek. Należy również pamiętać, że rozszerzenia różnią się wyłączeniami i zakresem odpowiedzialności i ochrony – dlatego istotne jest sprawdzenie zapisów w OWU i dokładne zapoznanie się z warunkami rozszerzonej ochrony ubezpieczeniowej.

Umowa rozszerzona występuje niemalże we wszystkich rodzajach polis: w przypadku ubezpieczenia na życie, nieruchomości czy OC komunikacyjnego.

Polisa na życie może być rozszerzona o sytuacje takie jak:

  • poważne zachorowanie (np. choroba nowotworowa),
  • leczenie szpitalne,
  • śmierć w wyniku wypadku komunikacyjnego.

Przy ubezpieczeniach nieruchomości do popularnych dodatków należą między innymi:

  • kradzież z włamaniem,
  • wandalizm lub dewastacja mienia,
  • powódź lub zalanie (szczególnie istotne na terenach w pobliżu zbiorników wodnych).

Przykład praktyczny:

Pan Marcin, wykupując polisę mieszkaniową, zdecydował się na rozszerzenie zakresu ochrony o ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem. Podczas wakacji dowiedział się o włamaniu do jego domu. Okazało się, że złodzieje ukradli wiele cennych rzeczy. Wykupując w porę odpowiednie rozszerzenie ubezpieczenia, pan Marcin uzyskał środki na naprawienie szkód i ponowny zakup skradzionych przedmiotów.