CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/wniosek-ubezpieczeniowy Wniosek ubezpieczeniowy - co to za dokument? | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wniosek ubezpieczeniowy

Strona główna
/
Słownik
/
Wniosek ubezpieczeniowy

Wniosek ubezpieczeniowy jest inicjatywą klienta ubiegającego się o ochronę ubezpieczeniową. Przedstawiając wniosek ubezpieczeniowy, potencjalny klient składa towarzystwu ubezpieczeniowemu ofertę. Istnieją trzy sposoby, aby złożyć wniosek ubezpieczeniowy: 

  • na formularzu towarzystwa ubezpieczeniowego bezpośrednio u agenta/multiagenta ubezpieczeniowego,
  • za pośrednictwem infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • za pośrednictwem strony internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego lub strony internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma czternaście dni od otrzymania wniosku, by na niego odpowiedzieć. Jeżeli tak się nie stanie, umowa ubezpieczenia zostaje zawarta. Polisa jest następstwem oraz potwierdzeniem zawarcia umowy między ubezpieczycielem a ubezpieczającym się. 

Warunkiem zawarcia umowy ubezpieczeniowej jest złożenie przez ubezpieczającego wniosku ubezpieczeniowego oraz akceptacja tego wniosku przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia, jeśli w swojej ofercie posiada wybrane przez klienta ubezpieczenie obowiązkowe.

Przykład praktyczny:

Pan Maciej dokonał zakupu mieszkania o wartości 350 000 tysięcy złotych. Chcąc ubezpieczyć swoją własność, Pan Maciej za pośrednictwem strony internetowej, jednego z towarzystw ubezpieczeniowych, złożył swój wniosek. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie odpowiedziało na wniosek Pana Macieja, więc umowa została zawarta. Pan Maciej ma teraz polisę, która ubezpiecza jego mieszkanie.