Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wszystkie ryzyka (all risks)

Strona główna
/
Słownik
/
Wszystkie ryzyka (all risks)

Wszystkie ryzyka (All Risks) to zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmujący wiele ryzyk, które nie zostały wyłączone w umowie. Gdy nastąpi szkoda, ubezpieczony wnioskuje do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania. W przypadku, gdy odszkodowanie nie należy się ubezpieczonemu, to ciężar dowodu spoczywa na towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Jeżeli dana szkoda nie jest wyłączona z ochrony ubezpieczeniowej, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić świadczenie. Dokładne informacje na temat wyłączeń towarzystwa ubezpieczeniowego można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Do standardowych wyłączeń odpowiedzialności należą m.in.:

  • umyślne działania ubezpieczonego, 
  • działania pod wpływem alkoholu lub innych substancji o działaniu psychoaktywnym,
  • stosowanie działań, które są niezgodne z prawem budowlanym,
  • brak odpowiedniej konserwacji sprzętów i instalacji, 
  • brak aktualnych przeglądów okresowych i technicznych.

Przykład praktyczny:

Pan Paweł zdecydował się na wykupienie ubezpieczenia nieruchomości w formule All Risks. Chciał w ten sposób zabezpieczyć swój dom na wypadek wystąpienia szkody, która mogłaby zostać nieuznana w podstawowym zakresie umowy ubezpieczeniowej. Jak się potem okazało, jego decyzja była słuszna. Pewnego dnia w okolicach domu pana Pawła rozpętał się huragan, który porwał dużą część dachu jego nieruchomości. Dzięki temu, że pan Paweł wykupił ubezpieczenie All Risks, otrzymał odszkodowanie, za które naprawił wszystkie szkody.