CUR_URL:https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/slownik/wylaczenia-odpowiedzialnosci Wyłączenia odpowiedzialności | Ubezpieczeniemieszkania.pl
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Wyłączenia odpowiedzialności

Strona główna
/
Słownik
/
Wyłączenia odpowiedzialności

Wyłączenia odpowiedzialności ‒ są to sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania. Wymienione sytuacje powinny być uwzględnione w szczegółach dokumentu OWU. 

Wyłączenia odpowiedzialności są bardzo ważne zarówno dla towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i ubezpieczającego, ponieważ dotyczą sytuacji, w których towarzystwo nie bierze odpowiedzialności, gdy wystąpi szkoda. Może tak się stać w wyniku zaniedbania.

Standardowo wyłączenia odpowiedzialności występują w ubezpieczeniu nieruchomości i zapisane są w OWU. Do owych wyłączeń, które możemy znaleźć w polisie mieszkaniowej, należą m.in.: 

  • Celowe działania ubezpieczonego np. zniszczenie nieruchomości, by otrzymać wypłatę ubezpieczenia.
  • Wina ubezpieczonego np. pozostawienie podłączonego żelazka, co w rezultacie skutkuje pożarem.
  • Zaniedbanie ubezpieczonego np. pozostawienie niezamkniętych okien na czas wyjazdu wakacyjnego – ułatwi to włamanie.
  • Pewnego rodzaju ryzyka np. towarzystwo ubezpieczeniowe może wyłączyć z ochrony kradzież mienia, w sytuacji, gdy nie poprzedza go włamanie.

Przykład praktyczny:

Pan Damian ma mieszkanie na parterze. Wraz z rodziną wyjechał na wakacje, jednak śpiesząc się, nie zamknął jednego z okien w mieszkaniu. Niestety w trakcie wakacji doszło do włamania do jego domu. Pan Zbigniew nie otrzymał wypłaty odszkodowania, ze względu na fakt, że w swojej umowie ubezpieczeniowej miał wyłączenie odpowiedzialności w przypadku zaniedbania, którym niewątpliwie było pozostawienie otwartego okna.