Trwa przygotowywanie oferty...
Może to zająć 15-30 sekund.

Trwa przekierowanie do bezpiecznych płatności PayU.
Proszę czekać...

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.

Pełna ochrona nieruchomości w Zasięgu Ręki

Przejdź do kalkulatora:

Porównaj ceny

Dzisiaj 3 użytkowników wybrało polisę za pomocą porównywarki.

Oblicz składkę ubezpieczenia w 2 minuty.
Koszt polisy zaczyna się już od 9 zł miesięcznie.

Dane przekazywane na stronie www są zabezpieczone dzięki szyfrowaniu protokołem SSL.

Czy polisa obejmuje szkody spowodowane trąbą powietrzną?

Trąba powietrzna w zakresie podstawowego ubezpieczenia nieruchomości

Redakcja 15.4.2016 | 11.12.2019
Trąby powietrzne występowały w Polsce od zawsze. Jednak, jak wynika z badań naukowych, postępujące zmiany klimatyczne powodują wzrost zarówno liczby jak i intensywności tego zjawiska.
Porównaj ceny

W 2015 roku według badań przeprowadzonych przez Europejskie Laboratorium ds. Gwałtownych Burz (ESWD) odnotowano na całym kontynencie 548 tych zjawisk. W Polsce trąby powietrzne przeszły nad Zawałami k. Torunia oraz Olszewem k. Poznania, pozostawiając po sobie znaczące zniszczenia. Jak twierdzą poszkodowani w takich wypadkach, wystarczyło 30 sekund, by kilkanaście budynków zamienić w gruz. 

 

Co to jest trąba powietrzna?

Według powszechnej definicji za trąbę powietrzną uznaje się silny wir powietrzny powstający w chmurze burzowej (cumulonimbus), mający wygląd leja lub kolumny sięgającej od podstawy chmur, do powierzchni Ziemi. Średnica trąby powietrznej wynosi zwykle poniżej 100 m, ale zdarzają się i takie, których średnica sięga 2 km. Maksymalną prędkość wiru określa się na 100-150 m/s. Definicja ta wcale nie oznacza, że ubezpieczyciel rozumie to tak samo. 

Jak zatem to zjawisko określane jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

Według ubezpieczycieli trąba powietrzna jest zaliczana do zdarzeń losowych i  znajduje się w zakresie nawet najbardziej podstawowego wariantu ubezpieczenia nieruchomości

Jednak fakty takie jak prędkość wiatru, czy ilość opadów podczas nawałnicy powinny być potwierdzone przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W przypadku braku danych z IMGW wystąpienie, np. huraganu stwierdza się na podstawie rozmiaru szkód. Natomiast w przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych na określonych terenach.

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możemy otrzymać z tytułu polisy – jest to suma, na jaką ubezpieczyliśmy nieruchomość. Maksymalne odszkodowanie otrzymamy w przypadku szkody całkowitej, czyli całkowitego zniszczenia nieruchomości, kiedy to konieczne jest odbudowanie domu od podstaw. Niezwykle istotne znaczenie ma to, czy umowa ubezpieczenia została zawarta według wartości odtworzonej (odszkodowanie umożliwiające budowę nowego budynku), czy według wartości rzeczywistej uwzględniającej zużycie techniczne danej nieruchomości.

Czy otrzymamy odszkodowanie za szkody wyrządzone trąbą powietrzną?

Osoby, które mają wątpliwości, co do ochrony, jaką zapewnia polisa i czy obejmuje szkody związane z trąbą powietrzną, nie muszą się już dłużej martwić – właśnie od takich zdarzeń chroni nas ubezpieczenie!  

Porównaj ceny
Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.

Sprawdź podobne artykuły