Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Dofinansowanie do pompy ciepła 2024 - jak i ile można uzyskać?

Redakcja 29.01.2024
Dofinansowanie do pompy ciepła 2024 - jak i ile można uzyskać?
Strona główna
/
Blog
/
Dofinansowanie do pompy ciepła 2024 - jak i ile można uzyskać?
Dofinansowanie do pompy ciepła jest na wyciągnięcie ręki, dzięki kilku programom, które wspierają realizację inwestycji proekologicznych. Sprawdzamy, ile wynosi oraz jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła 2024.

Pompy ciepła to dziś jedna z 10 przełomowych technologii 2024 o największym realnym wpływie na świat - tak właśnie uznał Magazyn MIT Technology Review. Przemawia za nimi wysoka efektywność ogrzewania budynku oraz duża rola w redukcji emisji, w porównaniu z nieefektywnymi źródłami ciepła.

Jednak nie każdy może sobie pozwolić na zakup takiego proekologicznego rozwiązania. Z pomocą przychodzą programy, dzięki którym możesz uzyskać dofinansowanie na zakup z montażem pompy ciepła. Jednym z nich jest Czyste Powietrze, który zapewnił już wsparcie finansowe na nabycie i montaż niemal 200 000 pomp ciepła.

To tylko jedna z wielu możliwych opcji na dofinansowanie do pompy ciepła. Bierzemy pod lupę kilka dostępnych na rynku programów dotacyjnych, dzięki którym sam będziesz mógł czerpać z zielonej energii w swoim domu.

 

Co musisz wiedzieć o pompie ciepła?

Pompa ciepła to stosunkowo nowe rozwiązanie do ogrzewania budynków. Takie urządzenie pobiera ciepło z powietrza bądź gruntu, a następnie przenosi je do domowej instalacji grzewczej - do grzejników, systemu ogrzewania podłogowego, a nawet podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Za pompą ciepła przemawia przede wszystkim aspekt ekologiczny. Energia jest czerpana tutaj ze środowiska, a nie ze spalania paliw kopalnych, jak w przypadku np. kotłów gazowych czy pieca węglowego. Powoduje to bardzo ograniczoną emisję zanieczyszczeń do środowiska.

Drugim, korzystnym aspektem, jest kwestia oszczędności. Zauważysz je bez wątpienia na każdym swoim przyszłym rachunku za ogrzewanie. Do tego takie urządzenie wbrew pozorom wcale nie wymaga dużej inwestycji, jeśli tylko mądrze skorzystasz z dofinansowania na zakup i montaż pompy ciepła.

Nowoczesne urządzenie grzewcze nie jedno ma imię - na rynku znajdziesz kilka rodzajów pomp ciepła, które czerpią z różnych źródeł energii, np. powietrza lub wody. Co ważne, dofinansowanie do pompy ciepła 2024, będzie dotyczyć każdego typu.

 

Rodzaj pompy

Źródło ciepła

Charakterystyka

Gruntowa pompa ciepła

grunt (ziemia lub woda gruntowa)

 • Instalacja bez urządzenia wspomagającego ze względu na stałą temp. w ziemi
 • Wydajność zależna od wymiennika ciepła - kolektora poziomego lub pionowego
 • Wysokie koszty instalacji ze względu na wykonanie odwiertu w gruncie

Powietrzna pompa ciepła

powietrze z zewnątrz

 • Stosunkowo niedrogi i łatwy montaż, bez instalacji dolnego źródła energii
 • Pobrane powietrze przetwarza gorącą wodę i przenosi ją do grzejników lub ogrzewania podłogowego
 • Przy niskiej temp. na zewnątrz wymaga urządzenia wspomagającego
 • Przy wysokich temp. może pracować w trybie chłodzenia jako klimatyzator

Gazowa pompa ciepła

spalany gaz ziemny

l  Z powodu emisji spalin wymaga montażu w całości na zewnątrz

l  Sprawdzi się w budynkach o utrudnionym poborze energii elektrycznej

Hybrydowa pompa ciepła

mieszane

 

l  Często wykorzystuje naprzemienną pracę gazowego kotła z powietrzną pompą ciepła

l  Zapewnia wysoką efektywność energetyczną przez cały rok

l  Zwiększa bezpieczeństwo energetyczne przez pracę w trybie ciągłym

Pompa ciepła woda-powietrze

powietrze w temp. od +40°C do -25°C

 • Ogrzewa wodę tłoczoną do rur centralnego ogrzewania
 • Prosta instalacja na zewnątrz/wewnątrz budynku, bez odwiertów
 • Działa w 4 trybach pracy: ogrzewanie, chłodzenie, podgrzewanie wody, jednoczesne ogrzewanie i podgrzewanie wody
 • Spadek efektywności przy niższej temp. na zewnątrz

Wodna pompa ciepła

woda płynąca

 • Największa efektywność przy temp. wody 5-8°C
 • Może pobierać wodę z 2 studni głębinowych - czerpanej i zrzutowej lub pobliskich zbiorników wodnych, np. rzeki
 • Sprawdza się najlepiej do ogrzewania podłogowego oraz powietrznego

Tab. 1. Oprac. wł.

 

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła 2024?

Jak już wspomnieliśmy, zakup pompy ciepła to spora inwestycja, jednak nie musisz wcale zostawać z nią sam. Możesz skorzystać z dofinansowania do pompy ciepła, tylko na jakich warunkach? Wszystko zależy od wybranego programu dotacyjnego, dlatego sprawdź dokładnie, jakie zasady i wymagania stawia każdy z nich.

Mój Prąd 6.0

Program Mój Prąd i jego 6. edycja jest kierowany do osób fizycznych, które już rozliczają się w systemie net-billingu lub są gotowe przejść z systemu opustów na net-billing.

W ramach dotacji można wyciągnąć do 50% kosztów, maksymalnie 58 000 zł na wszystkie urządzenia, czyli nie tylko zakup PC, ale także paneli fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych.

W przypadku pompy ciepła dofinansowanie będzie dotyczyło zakupu i montażu: PC powietrze/woda, PC gruntowej oraz PC powietrze/powietrze. W zależności od wybranego typu, różna będzie wysokość dofinansowania:

 • 4 400 zł dla pomp ciepła powietrze/powietrze,
 • 12 600 zł dla powietrznych pomp ciepła,
 • 19 400 zł dla PC powietrznych o podwyższonej klasie energetycznej,
 • 28 500 zł - dla gruntowej PC o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Jednym ze stawianych wymogów jest czas eksploatacji pompy zakupionej z dofinansowaniem, który wynosi min. 5 lat.

Czyste Powietrze

Właściwie najpopularniejszy program dotacyjny to właśnie Czyste Powietrze. Możesz z niego skorzystać, jeśli jestem właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w ramach jednego budynku jednorodzinnego. Dofinansowanie dotyczy PC instalowanych w termomodernizowanych domach.

Wsparcie finansowe przewidziane jest w formie dotacji lub pożyczki z dopłatą. Na jego wysokość wpływają ściśle dochody twojego gospodarstwa domowego, które nie mogą przekroczyć 135 000 zł. Dotacja może urosnąć nawet do 100% kosztów kwalifikowanych.

I tak, idąc dalej, wysokość dofinansowania do pomp ciepła, będzie zmieniać się wraz z rosnącym dochodem:

 • do 66 000 zł – z rocznym dochodem do 135 000 zł,
 • do 99 000 zł – przy miesięcznym  dochodzie na osobę do 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2 651 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych,
 • do 135 000 zł – przy miesięcznym dochodzie na osobę do 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Górne granice dotacji dotyczą pomp ciepła instalowanych przy mikroinstalacjach fotowoltaicznych.

Ciepłe Mieszkanie

Finansowanie w ramach programu Ciepłe Mieszkanie jest kierowane do właścicieli lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, a nawet najemców lokali należących do gminy. Mogą z niego skorzystać także wspólnoty mieszkaniowe, które posiadają od 3 do 7 lokali.

W tym wypadku na wielkość dotacji również wpływa wysokość dochodów:

 • do 35% kosztów, maksymalne dofinansowanie 19 000 zł na jeden lokal mieszkalny - gdy roczny dochód nie przekracza 135 000 zł,
 • do 65% kosztów, maksymalnie 29 500 zł na jeden lokal mieszkalny, przy miesięcznych dochodach na osobę 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym, 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
 • do 95%, maks. 43 900 zł, przy miesięcznym dochodzie na osobę nie większym niż 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wspólnoty mogą liczyć na zwrot do 60% kosztów - maksymalnie do 375 000 zł, kiedy w planach jest kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła oraz zakupem i montażem mikroinstalacji PV.

Stop Smog

W programie Stop Smog kryteria są nieco bardziej zaostrzone. Możliwość wsparcia dotyczy tylko właścicieli budynków mieszkalnych o niskich dochodach, którzy ponadto zamieszkują na terenie danej gminy z obowiązującą uchwałą antysmogową i z udziałem w programie. Obszar beneficjentów obejmuje głównie gospodarstwa, w których koszt ogrzewania pochłania znaczną część domowego budżetu.

W ramach programu Stop Smog można zdobyć nawet 100% dofinansowania szacowanych kosztów nowej inwestycji, ale maksymalnie do 53 000 zł.

Po zakupie instalacji grzewczej w ramach dotacji, nie możesz wyprowadzić się z lokalu przez okres 5 lat. Przy tym musisz być w gotowości na okresowe kontrole urzędników.

Moje Ciepło

Program dofinansowania Moje Ciepło jest ściśle skoncentrowany na wspieraniu zakupu i montażu pomp ciepła w domach nowych oraz będących jeszcze w trakcie budowy. Obejmuje on pompy typu: powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz gruntowe. Aby uzyskać takie wsparcie, w swoim domu nie możesz już posiadać żadnego źródła ciepła na paliwo stałe, np. pieca węglowego.

Dotacja będzie wynosić odpowiednio:

 • 7 000 zł dla zakupu powietrznej pompy ciepła,
 • 21 000 zł przy nabyciu gruntowej pompy ciepła.

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny dofinansowanie wzrasta z 30% aż do 45% kosztów kwalifikowanych.

Moje Ciepło to możliwość uzyskania środków na zakup tylko nowych pomp ciepła oraz tylko w przypadkach korzystania z nich przez okres co najmniej 5 lat.

Agroenergia

Jeśli szukałeś dofinansowania dla rolników, program Agroenergia jest właśnie dla ciebie. Pompa ciepła w gospodarstwie rolnym z pewnością sprawdzi się w procesie nawadniania i stabilizacji temperatury np. w przy uprawach w szklarni.

W ramach Agroenergia maksymalna kwota dotacji może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych inwestycji i do 25 000 zł, ale jej dokładną wielkość determinuje moc planowanej instalacji:

 • do 13% kosztów, maks. 25 000 zł - przy mocy 30-50 kW,
 • do 20% kosztów inwestycji, maks. 15 000 zł - przy mocy 10-30 kW.

To jednak nie wszystko, bo możesz zdobyć dodatkowe 10 000 zł, o ile zainwestujesz w instalację hybrydową, czyli połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką.

Aby skorzystać z dotacji do pompy ciepła dla rolników, musisz użytkować urządzenie przez min. 3 lata oraz nie możesz w tym czasie korzystać z innych dofinansowań.

Premia termomodernizacyjna BGK

Dofinansowanie do PC może mieć także formę częściowej spłaty kredytu, o który starasz się na swoją inwestycję termomodernizacji. W taki rodzaj wsparcia włączyło się kilka polskich banków, m.in. Alior Bank, Bank Pocztowy, Velo Bank oraz BNP Paribas.

Premia termomodernizacyjna BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) może być przyznana właścicielowi lub zarządcy budynku, bez znaczenia, jaki status prawny posiada. Wobec tego dotyczy to nie tylko właścicieli budynków, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, ale także spółek, samorządów czy nawet domów opieki społecznej. Warunkiem jest pokrycie z kredytu bankowego przynajmniej 50% kosztów całej inwestycji.

Dopłaty do kredytów wynoszą odpowiednio:

 • 26% kosztów,
 • 31% kosztów - przy montażu instalacji odnawialnego źródła energii o mocy 1kW w domku jednorodzinnym lub 6 kW w pozostałych budynkach,
 • 50% kosztów dla budynków z wielkiej płyty.

Kluczowym kryterium do wnioskowania o premię termomodernizacyjną BGK jest wykonanie i przedstawienie audytu energetycznego.

 

Dofinansowanie pompy ciepła 2024 - szczegóły programów

Program

Beneficjent

Maksymalna dotacja

Zakres

Okres trwania

Mój Prąd 6.0

Osoby fizyczne

(prosumenci net-billingu)

zależnie od rodzaju pompy - do 28 500 zł
 

instalacja PV o mocy 2kW-10 kW

w trakcie ustaleń

Czyste Powietrze

właściciele i współwłaściciele nowych budynków jednorodzinnych lub lokali (w ramach budynku jednorodzinnego)

dotacja lub pożyczka z dopłatą do 135 000 zł

PC instalowane w termomodernizowanych domach

do 31.12.2027 r.

Ciepłe Mieszkanie

właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, najemcy lokali mieszkalnych należących do gminy, wspólnoty mieszkaniowe z 3-7 lokalami

osoby fizyczne do 43 900 zł, wspólnoty do 375 000 zł

zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania

do 31.12.2026 r. lub wyczerpania  dedykowanej puli środków

Stop Smog

osoba fizyczna o najniższych dochodach na terenie gmin, gdzie obowiązuje uchwała antysmogowa

nawet do 100% kosztów, maks. 53 000 zł

wymiana przestarzałych urządzeń, termomodernizacja nieruchomości z wymianą urządzeń i instalacji grzewczych

wg gminnych ustaleń

Moje Ciepło

właściciele i współwłaściciele  nowego budynku jednorodzinnego lub powstającego

do 21 000 zł

pompa gruntowa, powietrze/woda, powietrze/powietrze wraz z osprzętem i montażem

do 31.12.2026 r. lub do wyczerpania środków

Agroenergia

rolnik z własnym gospodarstwem rolnym

do 25 000 zł oraz do 35 000 zł przy połączeniu pompy z fotowoltaiką

budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego

do 30.09.2025 r. lub do wyczerpania środków

Premia termomodernizacyjna BGK

każdy właściciel lub zarządca budynku, bez względu na status prawny

dopłata do kredytu: od 26% do 41% kosztów przedsięwzięcia oraz do 50% przy budynkach z wielkiej płyty

koszt wdrożenia instalacji OZE musi stanowić min. 10% całej inwestycji w termomodernizację

do 30.06.2026 r.

Tab. 2. Oprac. wł.

Prefinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła

Założenia wszystkich programów dotacyjnych wyglądają dobrze, ale jak w rzeczywistości możesz otrzymać dofinansowanie, jeśli już planujesz zakup pompy ciepła? Dokładne warunki będą zależeć od danego programu, bo niestety nie każdy z nich umożliwia prefinansowanie do zakupu PC.

Najkorzystniej jest otrzymać pieniądze na konto z odpowiednim wyprzedzeniem i właśnie na tej zasadzie działa program Czyste Powietrze. Dzięki temu nie musisz samodzielnie zbierać całej kwoty do opłacenia pompy. Dotacja z prefinansowaniem zadziała w ten sposób, że jeszcze przed rozpoczęciem przedsięwzięcia lub na jego początku, otrzymasz na swoje konto do 50% zaliczki. Pozostała część zostanie wypłacona po zakończeniu instalacji pompy.

Aby skorzystać z prefinansowania w ramach programu Czyste Powietrze należy złożyć wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gdzie składać wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie do swojego nowego źródła energii najwygodniej złożyć w formie elektronicznej przez Internet. Przy większości programów dotacyjnych nabór wniosków odbywa się przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na stronie Funduszu możesz użyć Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).

Inaczej jest w programie Czyste Powietrze i Agroenergia - tu nabór wniosków jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Złożenie e-wniosku o dofinansowanie na pompę ciepła

Program

Organ nadzorujący

Strona do złożenia wniosku

Mój Prąd 6.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

gwd.nfosigw.gov.pl
 

Czyste Powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

portal.wfosigw.pl

Ciepłe Mieszkanie

gmina, w której znajduje się lokal

wg wytycznych danej gminy

Stop Smog

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

gwd.nfosigw.gov.pl

Moje Ciepło

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

gwd.nfosigw.gov.pl

Agroenergia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

portal.wfosigw.pl

Premia termomodernizacyjna BGK

wybrany bank kredytujący

strona wybranego banku

Tab. 3. Oprac. wł.

Jeśli chcesz jeszcze dokładniej sprawdzić, do jakich miejsc możesz złożyć wniosek o dofinansowanie, możesz skorzystać z listy Ekodotacji Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu. Znajdziesz na niej programy dofinansowania, w tym dla gospodarstw domowych, instytucji oraz wspólnot mieszkaniowych.

Sama procedura złożenia wniosku online o dofinansowanie pompy ciepła mieści się w kilku krokach. Podstawą jest założenie konta w portalu GWD, wybór programu, uzupełnienie wniosku oraz niezbędnych danych (jak całkowity koszt zakupu i montażu pompy), a na końcu złożenie cyfrowego podpisu, np. przez profil zaufany. Po uzupełnieniu wniosku zobaczysz od razu wyliczoną przez system kwotę dotacji.

 

Gdzie mogę ubezpieczyć gruntową pompę ciepła?

Obok dofinansowania ważną kwestią przy zakupie PC jest ubezpieczenie. Możesz zapewnić je sobie w ramach polisy mieszkaniowej, jako zabezpieczenie tzw. elementów stałych. Przy tym sam możesz zdecydować o zakresie ubezpieczenia - może ono obejmować skutki powodzi, pożaru, zalania, uderzenia pioruna i innych zdarzeń losowych.

Oferty takiego ubezpieczenia możesz wygodnie przejrzeć w porównywarce ubezpieczeń. W formularzu wystarczy podać podstawowe parametry dot. nieruchomości jak rok budowy i kondygnacja.

Przykładowo Proama i Generali ubezpieczy PC w ramach budynku, natomiast Inter Ubezpieczenia nawet instalację wbudowaną na stałe na zewnątrz.

Mimo wielu opcji dofinansowania, zakup pompy ciepła to wciąż pewna inwestycja. Dobrze jest zapewnić sobie ochronę finansową, na wypadek wielu nieprzewidzianych sytuacji, np. uszkodzenia pompy przy gwałtownej wichurze. Dzięki rozszerzeniu polisy mieszkaniowej nie poniesiesz przy tym wydatków z własnej kieszeni, które przy zakupie nowej pompy będą naprawdę spore. Nie musisz szukać długo - dziś na rynku znajdziesz wiele ofert takiego ubezpieczenia, które ponadto możesz w pełni dopasować do własnych potrzeb.

Leszek Drozdalski, ekspert portalu ubezpieczeniaonline.pl. 

To warto wiedzieć

1. Dofinansowanie do pompy ciepła jest możliwe w ramach kilku programów, np. Czyste Powietrze, Agroenergia, Mój Prąd 6.0
 
2. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele domu, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet przedsiębiorcy i rolnicy
 
3. Wysokość dotacji zależy od programu i zakresu inwestycji - może wynieść nawet do 100% kosztów inwestycji
 
4. Ubezpieczenie pompy ciepła wykupisz jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej na wypadek sytuacji losowych oraz kradzieży

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o dofinansowanie do pompy ciepła

 1. Co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła w starym domu?

  Warto sprawdzić dokładne warunki wybranego programu. W przypadku starszych domów, dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła oraz termomodernizacji, może zapewnić program Czyste Powietrze. W tym przypadku może być konieczny dodatkowo audyt energetyczny.

 2. Kto może liczyć na dofinansowanie pompy ciepła?

  Beneficjentami programów dofinansowania mogą być właściciele i współwłaściciele lokalu w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, a także przedsiębiorcy oraz rolnicy z gospodarstwem rolnym.

 3. Co powinien zawierać wniosek o dofinansowanie pompy ciepła?

  Wniosek musi zostać uzupełniony niezbędnymi danymi, takimi jak okres i całkowity koszt inwestycji, dane wnioskodawcy z numerem PESEL oraz szczegółowymi informacjami o budynku. Należy w nim ponadto wskazać rodzaj aktualnie stosowanego ogrzewania oraz wysokość dochodów na osobę w gospodarstwie.

 4. Jaką kwotę dofinansowania pompy ciepła można dostać?

  Kwota dofinansowania może sięgać nawet 100% całej inwestycji, jak w przypadku programu Stop Smog. Przy niższych dochodach, w ramach dotacji z Czyste Powietrze, możesz uzyskać nawet 135 000 zł.

 5. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do pompy ciepła?

  Jednym z głównych warunków jest maksymalny miesięczny dochód, w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym. Od progu dochodu będzie zależała także kwota dofinansowania. Ważnym warunkiem jest także minimalny okres eksploatacji zakupionej pompy po otrzymaniu dotacji, a w niektórych przypadkach również pozytywny wynik audytu energetycznego.

 6. Ile kosztuje pompa ciepła?

  W 2024 r. koszt zakupu z montażem pomp ciepła wynosi średnio od 20 000 zł do nawet 40 000 zł. Cena waha się w zależności od rodzaju pompy, mocy i producenta. Najdroższa z reguły będzie gruntowa PC.

 7. Ile się czeka na dofinansowanie do pompy ciepła?

  Rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie pompy ciepła może potrwać miesiąc bądź nawet dłużej - zależnie od wybranego programu wsparcia. W przypadku Moje Ciepło rozpatrzenie wniosku może zająć do 60 dni od daty rejestracji dokumentu.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Oceń artykuł

Średnia ocena: 0.00

Głosów: 0

Dziękujemy za oddanie głosu.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.