Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.
Zamknij

Nowe przyłącze elektryczne - koszty i procedury

Redakcja 15.04.2024
przyłacze elektryczne
Strona główna
/
Blog
/
Nowe przyłącze elektryczne - koszty i procedury
Przyłącze elektryczne zapewnia obiektowi dostęp do prądu. Musi być ono wykonane w każdym nowym budynku. Dowiedz się, jakie są koszty jego stworzenia oraz z jakimi procedurami się to wiąże. Przekonaj się, w jaki sposób stworzyć nowe przyłącze energetyczne krok po kroku.

Przyłącze elektryczne -co trzeba o nim wiedzieć?

Przyłącze elektryczne to połączenie sieci energetycznej z odbiorcą korzystającym z prądu. Stworzenie go polega na wykonaniu całej instalacji, a także zamontowaniu układu pomiarowo rozliczeniowego. Umożliwia to korzystanie z prądu, a więc zasilanie nim różnego rodzaju urządzeń i sprzętów. Na końcu każdego przyłącza znajduje się licznik energii elektrycznej umożliwiający m.in. sprawdzenie jej zużycia.

Jeśli budujesz dom, to musisz zadbać o jego połączenie z siecią energetyczną. Nie jest to co prawda regulowane przepisami prawa. Nie ma bowiem obowiązku wykonywania przyłącza elektrycznego, jednak bez niego codzienne funkcjonowanie jest niemożliwe. Oznacza to, że nawet mimo braku prawnego wymogu podłączenia domu do sieci i tak będziesz musiał to zrobić, aby zapewnić komfort sobie i pozostałym domownikom.

Rodzaje przyłączy energetycznych - czym charakteryzuje się każde z nich?

Wyróżnia się następujące rodzaje przyłączy elektrycznych:

 • napowietrzne,

 • ziemne.

Pierwsze z nich cieszą się obecnie coraz mniejszą popularnością. Napowietrzne przyłącze energetyczne wymaga zamontowania przewodów między linią energetyczną a instalacją w budynku. Jego montaż jest łatwy i najczęściej zdecydowanie tańszy niż w przypadku wersji ziemnej. Przewody elektryczne są najczęściej umieszczone bezpośrednio na ścianie budynku. Ich widoczność wpływa jednak niekorzystnie na ogólną estetykę obiektu. Sposób ich montażu oraz to, że znajdują się w powietrzu, sprawia również, że są narażone na działanie warunków atmosferycznych, a przede wszystkim na silny wiatr.

Nowe przyłącze elektryczne można także umieścić pod ziemią. Niezbędnym elementem takiej instalacji jest złącze kablowe lub kablowo-pomiarowe. Ma ono postać skrzynki, którą montuje się na granicy działki. Znajduje się w niej licznik energii elektrycznej oraz różnego rodzaju zabezpieczenia. Właściciel posesji nie ma do nich dostępu. Skrzynkę może otworzyć jedynie dostawca energii elektrycznej. Najważniejsze zalety, którymi wyróżnia się to rozwiązanie, to przede wszystkim:

 • ochrona przed wpływem czynników atmosferycznych,

 • większa estetyka, gdyż przewody nie są widoczne.

Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że montaż takiego przyłącza elektrycznego jest zdecydowanie kosztowniejszy w porównaniu z instalacją napowietrzną. Wymaga także wykonania dokładnego projektu, a jego przebieg musi zostać naniesiony na mapę geodezyjną działki. Okablowanie musi także znajdować się w odpowiedniej odległości od innych mediów, takich jak woda, gaz czy kanalizacja. Mimo ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, przewody ze względu na swoje usytuowanie mogą szybciej się starzeć. Istotny jest także fakt, że jeśli okablowanie ma przebiegać przez inną działkę, wymaga to zgody jej właściciela.

Z jakich elementów złożone jest przyłącze energetyczne?

Przyłącze elektryczne jest częścią instalacji łączącej instalację w budynku z siecią zewnętrzną. Pozostałe elementy, które wchodzą w jej skład, to przede wszystkim:

 • wewnętrzna linia zasilająca — kabel doprowadzający prąd ze złącza do tablicy rozdzielczej,

 • złącze — miejsce, w którym przyłącze jest podłączone do instalacji odbiorczej budynku (skrzynki z bezpiecznikami i licznikiem),

 • rozdzielnica (tablica rozdzielcza) - skrzynka, która rozpoczyna domową instalację elektryczną, znajdują się w niej urządzenia sterujące oraz zabezpieczające sieć.

Jeśli budynek jest w trakcie budowy, to montuje się tymczasową tablicę rozdzielczą. Po jej zakończeniu jest ona zastępowana docelową rozdzielnicą.

Jak przyłączyć nieruchomość do sieci elektroenergetycznej?

Wbrew pozorom stworzenie przyłącza energetycznego w nowym budynku nie jest bardzo skomplikowane ani pracochłonne. Trzeba jednak wiedzieć, jak postępować krok po kroku, aby niczego nie pominąć. Poniżej znajdziesz całą procedurę.

Wybierz operatora systemu dystrybucji, który zapewni Ci dostawę energii elektrycznej. W Polsce działa kilka firm, które dostarczają prąd do indywidualnych odbiorców. Największe z nich to PGE, Tauron, Enea oraz Energa. Zanim podpiszesz umowę o dostawę energii elektrycznej, zapoznaj się z obszarami funkcjonowania każdego z nich. Porównaj także stawki za prąd. Na tej podstawie wybierz firmę, która wykona przyłącze energetyczne w Twoim domu.

Wniosek o przyłącze kablowe znajdziesz na stronie internetowej wybranego dostawcy. Możesz również udać się do stacjonarnego punktu obsługi klientów. Ten dokument jest zatytułowany "Wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia". Dokładna lista dokumentów może różnić się w zależności od wybranego dostawcy. Jednak najczęściej wniosek o przyłącze elektryczne musi zawierać także:

 • szkic lub plan zawierający lokalizację budynku, który ma zostać podłączony do sieci,

 • dokument potwierdzający własność działki lub jej współwłasność.

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzeby jest także odpis nadania numeru NIP i REGON oraz wpis do KRS/CEIDG.

Wniosek o przyłącze elektryczne należy złożyć osobiście w punkcie obsługi klienta wybranej firmy energetycznej, przesłać drogą pocztową lub elektronicznie. Operator w ciągu 30 dni musi udzielić Ci odpowiedzi odnośnie do złożonych dokumentów oraz przekazać warunki techniczne. Jeśli wydana decyzja będzie pozytywna, będziesz musiał spełnić konkretne wymagania, zanim Twój dom zostanie podłączony do sieci elektroenergetycznej. Zakład energetyczny przekaże Ci także informacje na temat:

 • preferowanego rodzaju przyłącza,

 • dokładnego miejsca przyłączenia do sieci,

 • sposobu zasilania.

Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy na przyłącze elektryczne. Może mieć ona dwie formy: inwestycyjną i bezinwestycyjną. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z nich. Pierwsza dotyczy działek, na których nie ma niezbędnej infrastruktury i firma energetyczna będzie musiała ją wykonać. Umowa bezinwestycyjna może być zwarta wtedy, gdy nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych prac. Pamiętaj, że propozycję, którą otrzymasz od dystrybutora energii elektrycznej, musisz podpisać w ciągu 30 dni. W przeciwnym razie cała procedura zacznie się do początku. Będziesz musiał złożyć nowy wniosek o przyłącze prądu.

Po przyjęciu propozycji rozpoczną się prace niezbędne do przygotowania działki pod przyłącze elektryczne. Po ich zakończeniu musisz jedynie zawrzeć umowę sprzedaży energii z dystrybutorem.

Ile kosztuje przyłącze energetyczne?

To, ile kosztuje przyłącze energetyczne, zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest jego rodzaj. Wszystkie koszty musisz pokryć samodzielnie. Pamiętaj jednak, że właścicielem przyłącza energetycznego przez cały czas jest zakład energetyczny, z którym podpisałeś umowę. Oznacza to, że naprawa oraz konserwacja poszczególnych elementów jest darmowa.

Innym istotnym parametrem wpływającym na to, ile kosztuje przyłącze elektryczne, jest jego moc przyłączeniowa. Dla domów jednorodzinnych wynosi ona średnio 10-12 kW. Podmioty ubiegające się o podłączenie prądu do budynków dzieli się na grupy przyłączeniowe. Każda z nich charakteryzuje się m.in. innymi standardami jakości energii, parametrami sieci elektroenergetycznej oraz możliwością podłączenia konkretnych urządzeń. Dla poszczególnych grup ustalana jest wysokość stawki za energię. Domy jednorodzinne kwalifikują się do następujących kategorii:

 • grupa IV - są to podmioty, których instalacje, urządzenia oraz sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci energetycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kW, mocy przyłączeniowej większej niż 40 kW lub prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego w torze prądowym większym niż 63 A;

 • grupa V - to podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane bezpośrednio do sieci elektrycznej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kV oraz mocy przyłączeniowej nie większej niż 40 kW i prądzie znamionowym zabezpieczenia przedlicznikowego nie większym niż 63 A;

 • grupa VI - to podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci elektrycznej poprzez tymczasowe przyłącze, które będzie, na zasadach określonych w umowie, zastąpione przyłączem docelowym, lub podmioty, których urządzenia, instalacje i sieci są przyłączane do sieci na czas określony, lecz nie dłuższy niż rok.

Istotna jest także długość przewodów. Zależy ona od odległości domu jednorodzinnego od sieci elektroenergetycznej.

Jak długo czeka się na nowe przyłącze energetyczne?

Czas oczekiwania na nowe przyłącze energetyczne zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest jego charakter. Tymczasowe najczęściej jest gotowe po około 2 miesiącach od złożenia wniosku. Jego rozliczanie odbywa się na podstawie osobnej taryfy. Przyłącze stałe zwykle jest gotowe po około 5 - 10 miesiącach. Wniosek o nie należy więc złożyć jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Ubezpieczenie nowego domu - jak je wybrać?

Budowa domu wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z nich jest zadbanie o nowe przyłącze energetyczne. Warto także zadbać o komfort psychiczny wszystkich domowników już po wprowadzeniu się do domu. Mimo że nie ma obowiązku jego ubezpieczania, zdecydowanie warto to zrobić. Polisa gwarantuje wypłatę odszkodowania na pokrycie strat wyrządzonych m.in. przez pogodę. Wybierając ubezpieczenie, możesz spać spokojnie, ponieważ w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, otrzymasz pomoc finansową.

Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, dokładnie sprawdź warunki oferty. Zwróć uwagę m.in. na zakres ochrony oraz wysokość ewentualnego odszkodowania. W znalezieniu najlepszej propozycji pomoże Ci wygodny kalkulator ubezpieczeń nieruchomości, który znajdziesz na naszej stronie. Dzięki niej szybko i bez wychodzenia z domu zapoznasz się z wieloma ofertami różnych ubezpieczycieli.

Źródła:

 • https://www.tauron-dystrybucja.pl/przylaczenie-do-sieci/przylaczenie/dom,

 • https://energa-operator.pl/przylaczenie-do-sieci,

 • https://www.operator.enea.pl/przylaczeniedosieci/procedura-krok-po-kroku-dla-domu.

Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?

 • Przyłącze elektryczne pozwala połączyć sieć energetyczną z odbiorcą. Jego montaż wymaga fachowej wiedzy oraz kwalifikacji.

 • Na końcu każdego przyłącza energetycznego znajduje się licznik.

 • Wyróżnia się napowietrzne oraz ziemne przyłącza kablowe. Pierwsze z nich jest łatwe w montażu, ale może negatywnie wpływać na ogólną estetykę budynku. Przyłącze prądu można także poprowadzić pod ziemią. Takie kable są niewidoczne oraz zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Koszty wykonania instalacji są jednak zdecydowanie wyższe, a formalności nieco bardziej skomplikowane.

 • Aby stworzyć nowe przyłącze energii elektrycznej, należy złożyć wniosek wraz ze stosownymi dokumentami w wybranej firmie. W odpowiedzi otrzymasz konkretne informacje wraz z wymaganiami. Dopiero po ich zaakceptowaniu oraz spełnieniu możesz podpisać umowę na przyłącze elektryczne do Twojego domu.

 • Koszt przyłącza elektrycznego zależy od jego rodzaju, mocy przyłączeniowej oraz długości okablowania. Zdecydowanie najdroższe jest ziemne przyłącze energetyczne.

FAQ - najczęściej zadawane pytania:

 1. Czy za naprawę lub konserwację sieci elektroenergetycznej musi płacić właściciel działki?

  Właścicielem przyłącza energetycznego przez cały czas jest zakład energetyczny. To po jego stronie leży obowiązek usunięcia wszelkich awarii czy konserwacji instalacji. Użytkownik nie musi więc ponosić związanych z tym kosztów.

 2. Jaka jest standardowa długość przyłącza elektrycznego?

  Standardowe przyłącze elektryczne ma długość 200 m. Jeśli istnieje konieczność montaży dłuższego okablowania, to wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W zależności od stawek konkretnego dystrybutora każdy kolejny metr bieżący przyłącza może kosztować dodatkowo 50 - 80 zł.

 3. Ile kosztuje przyłącze elektryczne?

  Tego rodzaju przyłącze energetyczne kosztuje średnio 150 - 200 zł za każdy 1 kW mocy przyłączeniowej. Można przyjąć, że standardowe przyłącze o mocy 12 kW to koszt około 1 800 - 2 400 zł.

 4. Ile kosztuje napowietrzne przyłącze elektryczne?

  Napowietrzne przyłącze energetyczne jest nieco tańsze. Kosztuje średnio 100 - 140 zł za każdy 1 kW mocy przyłączeniowej. Standardowe przyłącze napowietrzne o mocy 12 kW kosztuje około 1 200 - 1 700 zł.

 5. Czy przyłącze energetyczne wymaga pozwolenia na budowę?

  Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują, że przyłącze kablowe nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie ma znaczenia, czy prowadzi ono do budynku czy niezabudowanej działki.

Autor

Redakcja

Nasza wiedza pozwala dostarczać treści sprawdzone i najwyższej jakości. Nasi redaktorzy są łącznikiem między agentami ubezpieczeniowymi a osobami zainteresowanymi polisą. Dzięki nam możesz dowiedzieć się jak zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia i poznasz wszystkie tajniki produktów polisowych i finansowych.

Wasze komentarze (0)

Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

Wyślij

Komentarz zapisany. Dziękujemy.